Какво не знаем за IT революцията на Враца?
Българският северозападен регион е известен не само като най-бедния в страната ни, но и в цяла Европа. Нивата на безработица са високи, тавана на заплатите - нисък, а младите хора предпочитат да потърсят реализация в други по-големи градове на България. И въпреки всичко казано до момента, вече се вижда светлина в тунела. Тя се дължи на усилията на един млад и изключително мотивиран екип от IT специалисти, които искат да дадат най-доброто от себе си, за да осъществят промяна в живота на останалите. Те използват технологични обучения, за да преборят безработицата и безнадеждността в Северозападна България. Говорим с Тео от екипа на Враца Софтуер Общество.
Как се роди идеята за реализацията на софтуерната академия във Враца?
Идеята за провеждане на безплатни курсове по програмиране във Враца се появи като следствие от няколко фактора. В родния ни град има високо ниво на безработица, а същевременно в национален и глобален мащаб има сериозен недостиг на софтуерни специалисти. В комбинация с желанието ни да дадем добър пример на младите, да ги мотивираме да реализират идеите и мечтите си, и стремежа да развием собствена софтуерна компания. Също така да привлечем вече съществуващи такива, които да отворят офиси във Враца. Идеята ни кристализира в създаването на курс за обучение на ИТ специалисти.
Проектът стана реалност благодарение на това, че спечелихте състезанието Reach for Change. Как се почувствахте като разбрахте, че сте на първо място?
Почуствахме изключителна радост от факта, че хората са повярвали в нас и ни подкрепят. Получихме допълнителна помощ за реализирането на нашия проект, който така или иначе щеше да се случи, но признанието и популярността от конкурса ни изстреляха няколко години напред.
Виждате ли вече преки резултати от своята работа за подобряване на икономическата ситуация в региона?
10 човека започнаха работа като програмисти вследствие на нашите безплатни курсове. Те ще имат възможността да трупат ценен опит и да увеличават квалификацията си, което от своя страна ще им донесе високо заплащане и покупателна способност на национално ниво, спрямо тенденциите в ИТ сферата. Очакваме броя им да се увеличава, като това неминуемо ще се отрази и на икономическата ситуация в региона.
Награждаване на Враца Софтуер Общество на наградите на БАИТ
Много хора се притесняват, че информационните технологии са прекалено сложни за тях. Какво бихте им казали, за да ги мотивирате?
Вече има немалко примери за хора без никакъв предишен опит с информационни технологии, които са успели да се превърнат в успешни програмисти. Основно това зависи от самите тях, от нагласата и амбицията им - програмист не се става за 21 дни, за 3 месеца или за една година. Според популярен слух, добър програмист се става за десет години, затова те трябва да са готови да положат най-високи усилия, за да успеят да постигнат желаните резултати. Със сигурност ще си заслужава!
Какво бихте казали на младите хора, които се колебаят между избора България или чужбина?
Да се реализират в родината си! Разбира се, някои могат да предпочетат да изкарат висшето си образование в чужбина, но ние ги приветстваме след това да се върнат в България и да приложат на практика наученото, така че да помогнат на всички около себе си. Българите притежаваме много силен дух, доказал се във времето и ние вярваме, че с общи усилия сме способни да спомогнем за изграждането на една стабилна и конкурентоспособна европейска държава.
Опишете България така, както си я представяте в най-смелите си мечти.
Излизайки на улицата, да сме обградени от щастливи и успели хора. Престъпността и неправдата да не съществуват. Да има няколко световноизвестни университета, за които да се състезават кандидати от цял свят. Български компании да се наредят сред най-проспериращите в света. Да не чакаме по пет минути на сфетофар с копче. Да има безкрайни възможности за работа и кариерно развитие. Време е да започнем всички заедно да работим в тази посока.
ВИЖТЕ ОЩЕ: 18 бизнес идеи, с които да започнете собствен бизнес