Успелите

Какво ни разказа за себе си и пианото 10-годишният Борис Дюлгеров, който печели награди по света

Борис Дюлгеров е само на 10 години, но е носител на множество награди. Перспективният младеж спечели награди като Super Grand Prix в секция пиано на Международния Livemuseart Summer Fest, като конкурсът беше под егидата на ЮНЕСКО. Борис е носител и на приз от ІІІ Международен конкурс Danubia Talents Liszt в Будапеща, като 14-членното жури единодушно му връчи Абсолютна първа награда с максимален брой точки.

Конкуренцията беше голяма, а участниците бяха от 42 държави. И въпреки че Борко не учи в музикално училище, се представя повече от достойно. През юни на VІІІ Международен конкурс Sound of Music – Орадя в Румъния, който също се провежда под егидата на ЮНЕСКО, малкият пианист добави към колекцията си и Grand Prix в категория пиано до 10 години. Само през изминалата 2020 година от участието си в 9 престижни конкурса Борко спечели 9 първи места. Тази година към колекцията му от златни медали той добави и от Международния музикален конкурс „Giuseppe Raciti “- 2021 в Сицилия. Също така събра овациите на уважаваното жури и публиката на десетия Международен конкурс за пианисти „VIVAPIANO“ 2021 г. Борис получи най-престижната награда „Гран при Джуниър“ – изпълнение с оркестър, а също и специалната награда на името на академик Андрей Стоянов.

Третокласникът грабна и златен медал с най-висок резултат от участниците във всичките възрастови групи в състезание с деца от няколко страни. Като носител на награда „Гран при Джуниър“, той ще има страхотната възможност да свири с Академичния оркестър на Националната музикална академия „Панчо Владигеров”. Негов клавирен педагог е г-жа Росица Грозданова. Малкият пианист свири от 5-годишен, след като сам е пожелал да свири на пиано. 


Имаш впечатляващи успехи, как успяваш да балансираш между училището и пианото? На какво се дължат постиженията ти освен талант и много труд? Какво те мотивира? 

Ученик съм в 4. клас в НУ "Христо Ботев" в град Пловдив с преподавател г-жа Виолета Иванова. Балансът между училище и пиано се получава лесно и естествено.

Пианото е мое хоби, също и страст, и за това е лесно. Аз ги искам и двете познания - училище и пиано! 

Постиженията ми се дължат на удоволетворението от постигнатото, което ме кара да продължавам. Мотивира ме успехът.

Срещате ли някакви трудности покрай явяването на конкурси?

Последните две години има доста трудности покрай явяването ми на конкурси, които са все свързани с пандемията. Имам желание да свиря на живо, а често се налага да правя записи, защото конкурсите ги обявяват онлайн. Определено липсва контактът с публиката.

За какво мечтаеш? Имаш ли любими занимания освен свиренето на пиано?

Най-много мечтая да пътешествам. Много любими занимания имам - книгите са ми слабост, също да играя футбол и да карам колело.

Кой пианист те вдъхновява? Кой ти е любимият композитор?

Много са пианистите, които ме вдъхновяват - Ланг Ланг, Ричард Клайдерман, с когото имах голямата чест да се запозная лично. Още Евгени Кисин, Георги Черкин, Евгени Божанов, Максим Мръвица, Джарет Раднич, Александър Малофеев. Нямам любим композитор, тъй като всички те са дали на човечеството много и уникални творби. Всички са оставили своя неповторим отпечатък!


Как избрахте музикалната школа при Народно читалище “Цар Борис ІІІ и царица Йоанна 1931 г."? Предполагам, че клавирният ти педагог Росица Грозданова има огромна роля за успехите ти? 

Музикалната школа избра мама на случаен принцип, а аз просто бях на 5 г. и исках да свиря на пиано, защото ми се струваше, че ще е нещо изключително и уникално, ако мога да свиря. В основата на успеха ми е клавирният педагог г-жа Росица Грозданова, защото е изключително взискателна и педантична към мен. Тя е перфекционист и мен така ме обучава - да бъда като нея.

Колко часа на ден свириш? Това ли те прави най-щастлив?

На ден свиря по час, час и половина. Щастлив ме правят много неща. Примерно да изпълнявам произведенията на великите композитори, а те всички са такива. Да играя, да пътешествам, да обичам близките си и да бъда обичан.

Какви конкурси ти предстоят? С коя своя награда се гордееш най-много и защо? Кое е най-голямото ти лично постижение?

Конкурсите за 2021 година приключиха. Новият сезон 2022 тепърва предстои и още не са ясни новите конкурси.

Гордея се с абсолютно всяка една моя награда, защото всичките те идват с труд и с много любов от сърцето, с желание да ги постигна.

Най-голямото ми лично постижение е изпълнението ми с оркестър. На 11 ноември свирих със Симфониета Враца във Враца, на 18 ноември и с Плевенската филхармония. Не е лесно да слушаш и да се съобразяваш с всички тези уникални инструменти около теб, с инструкциите на диригента и същевременно да изпълняваш соловата си партия на пианото.

Получи се една съвършена, уникална магия от звуци, които гениалният Феликс Менделсон е композирал. За мен беше чест да изпълня този прекрасен концерт!

Какво ще пожелаеш на връстниците си?

На връстниците си пожелавам смело да следват мечтите си!

Снимков материал: Личен архив Борис Дюлгеров

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Габриела Трендафилова

Магистър по "Международен туристически бизнес", бакалавър по "Мениджмънт", допълнителна специалност по "Журналистика". Обожавам хубавата домашна храна и съм кулинар по душа. Обичам природата, но най-вече морето. Уважавам добрите обноски и доброто възпитание в хората. Обичам да пиша и вярвам в силата на правилно използваните думи.

Оставете коментар

0 коментара