Успелите

История на сноуборда в България. Какво знаем и какво не знаем за спорта

Все по-често ни се налага да говорим за сноуборд. Напоследък все по хубави поводи. Но наясно ли сме, че в България не се знае много за този спорт.

Какво знаем и какво не знаем за историята на сноуборда

Сноубордът се заражда около 1920 година, когато децата започнали да се пързалят на снега под наклон със шперплатови дъски. Управлявали “съоръжението” с юзди от коне.

През 1965-та година Шерман Поупън, който бил инженер в Мичиган изобретил на дъщеря си играчка, с която да се пързаля по снега. Първият сноуборд създаден от него представлявал две ски, които били свързани помежду си, а върховете им били прихванати с въже, с което можело да се контролира движението наляво и надясно. Нарекъл изобретението си снърфър (между англ. “snow” и “surfer”). Шерман, лицензирал играчката и започнал да я продава, като за една година имал над един милион продажби. 

първи сноуборд

снърфър

В началото на 70-те години Шерман организира първото състезание по снърфинг, като в него участва Том Симс, който е икона в скейтборда (skateboard). Още в осми клас Симс създава свой вариант на сноуборда, направен от килим, парче дърво и алуминий. По същото време американският сърф-ентусиаст Димитрий Милкович, също прави свой вариант на сноуборд дъска, която е вдъхновена от сърфа и я нарича “Winterstick”.

Спортът бързо набира популярност. Благодарение най-вече на печатните медии в Америка по онова време.

През 1977 година Джейк Бъртън Карпентър, използва основа на снърфър, към която добавя автомати, които да се прикрепват към обувките. Много бързо събира овации с иновативното си изобретение. Започва да произвежда изцяло нови дъски от лек дървен и гъвкав материал. Продава ги на много висока цена от 38 долара и не успява да генерира много печалби за времето си. Въпреки това, компанията му “Burton Snowboards” остава един от най-известните сноуборд брандове и до днес. В следващите години дъските се видоизменят, като ръбовете се заоблят, повърхността се лакира за по-бърза скорост, а автоматите се олекотяват.

През 1979 година се провежда първото по рода си Световно „Snurfing“ първенство в зимния парк Пандо,  в близост до Гранд Рапидс, Мичиган.

снърфър състезание

През 1970-те и 1980-те години сноуборд дисциплината става все по-популярна. Техниките на пързаляне,  дисциплините  и модата в пързалянето се диктуват от Димитрий Милкович, Джейк Бъртън Карпентър, Том Симс, Чък Барфут и Майк Олсън. Тези пионери постепенно развиват спорта, който познаваме днес.

Сноубордът се радва на  популярност и е признат за официален спорт през 1985 година, а първата световна купа се е провела в Австрия.

Международната федерация по сноуборд (ISF) е основана през 1990 година, а в САЩ е създадена сноуборд асоциация (USASA).

Сноубордът в България

За първи път през 1987 година в България се донасят 5 сноуборда в ски училището в Боровец. Учителите започват да се самообучават на тях. Този нов спорт привлича вниманието предимно на сърфисти, скиори и планинари и те започват да се информират от различни източници за този нов щ, модерен и екстремен спорт. Един от първите реализирали се сноубордисти у нас е Виктор Жеков, който е баща и личен треньор на Александра Жекова.

виктор жеков

В края  на сезон 1991-92 година на писта Маркуджик 1 над Боровец е нареден слалом, по който се спускат трима сноубордисти. Това привлича вниманието на много любители на зимните спортове и започва да се говори жадно за сноуборд културата. 

Първото състезание е организирано през 1993-та година на Витоша с 2 дисциплини: паралелен слалом и свободен стил.

На 20 март 1994 година в Банско е проведено второто официално състезание по сноуборд. Организатори са Виктор Жеков, Емануил Деянов, Емил Продев, Александър Додов. Дисциплината е паралелен слалом, и категориите са две: мъже и жени.

банско писта

След тези две състезания на дневен ред идва идеята за учредяване на организация, която да представлява сноуборда и да работи за неговото популяризиране и развитие. И така на 1-ви Юни 1994 година е създадена Българска федерация сноуборд с президент Вихрен Бачев.

През Април 1994-та по покана на Национална спортна академия, в България пристига квалифициран ски учител, който провежда курсове на Витоша за студенти и преподаватели. През 1995 година в НСА вече се открива специалност “Треньор по сноуборд”.

Първата програма за обучение на инструктори по сноуборд е издадена през 1996 година от авторски колектив. Същата година се откриват сноуборд училища в Боровец, Пампорово и Мальовица.

сноуборд писти карта на рила

С писмо от 1-ви април 1995 Български лимпийски комитет признава Българска федерация сноуборд (БФС) като единствена в България и й дава право да членува в национални и международни спортни организации. БФС е приета за член на ISA и ISF през 1995 година на Генералната Асамблея на ISA.

През 1994-95 година се създава първият спортен календар, който включва четири състезания. На Витоша, Пампорово и Банско .

През 1995 година за първи път Петър Сотиров - наш стутент, сноубордист участва на Универсиадата в Хака, Испания.

1995-96 година спортният календар включва 6 състезания в сезона , а през следващия сезон състезанията са в 2 паралелни спортни календара: На Българска федерация сноуборд и на Комитета по сноуборд към Българска федерация ски.

През 1998 година, когато за пръв път сноубордът е включен като дисциплина на зимните олимпийски игри, българката Мария Димова печели квота за участие и се класира на 20-то място.

Първото участие на България в световно първенство на FIS е през 1999 година в Германия.

Същата година на Универсиадата в Словакия, Боян  Гребенчански се класира 3-ти в дисциплината гигантски слалом.

Гордостта в сноуборда ни днес

През 2007 година. Сани Жекова печели квота за игрите в Торино, на които се класира 28-ма в дисциплината сноуборд-крос. Същата година Александра става 2-ра на Световно юношеско първенство по слалом и 2-ра на Световна купа по сноуборд-крос.

През 2008 година Радослав Янков печели първи златен медал за България от световното юношеско първенство в дисциплината паралелен слалом, на същото състезание Иван Ранчев се класира 3-ти.

радослав янков

През 2010 година на Олимпийските игри във Ванкувър, Александра прекратява участието си заради контузия. Следващата година триумфира с победа в Световната купа. През 2014 годиан на Олимпиадата в Сочи завършва на 5-та позиция .

2016 година започва с победи в състезанията за Световната купа за Жекова и Янков.

ВИЖТЕ ОЩЕ: БЪЛГАРИН Е ШАМПИОН НА СВЕТОВНОТО ПО СКИ ОРИЕНТИРАНЕ ЗА СТУДЕНТИ

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Пауновска

Магистър спортна журналистика. Майка на най-послушните деца. Горещо се вълнувам от всички спорни събития, въпреки това не обичам да спортувам. Възхищавам се на човешките възможности. Обичам природата. Вярвам в науката.

Оставете коментар

0 коментара