Успелите

Калъф за телефон с вградена соларна батерия донесе на ученици специална награда

Дванадесетокласници от столичната Частна езикова гимназия „Проф. Иван Апостолов“ обединиха сили и измислиха иновативен начин за зареждане на телефон. Те разработиха калъф с вградени соларни панели, а оригиналната идея им донесе специална награда за "Високотехнологично предприемачество" в програмата "Учебна компания" на JA Bulgaria.

Зрелостниците Антон Величков, Биляна Костова, Жулиде Наумова, Васил Бонев и Дара Панева се обединяват около идеята да създадат екосъобразен и приложим в ежедневието продукт и така започват работа по прототипите на SunCase. 

"SunCase е калъф за телефон, на гърба на който има два соларни панела. Те съхраняват енергията от слънцето във вградена в самия калъф батерия. Тя позволява зареждане на телефона, когато се постави вътре в калъфа. Има опция за безжично зареждане, а за телефоните, които не поддържат тази функция, сме осигурили и вариант за зареждане с кабел.", казват учениците.

Процесът по създаването е бил нелек. Като за начало са намерили 3D специалист, който да им помогне в разработката на прототипа, за да могат да участват с него в състезанието на Junior Achievement. Учениците не срещат проблем с намирането на части, защото правят обстойно проучване какво точно трябва да поръчат. В процеса на работа те успяват да се свържат със студио за 3D принтиране, което изработва целия калъф. В последствие то се превръща и в техен партньор, който толкова много харесва идеята, че им предлага взаимно да се промотират. След като създават първия прототип, те започнат работа по втори като, разбира се, целта е да го осъвършенстват. Вторият опит се получава още по-сполучлив и калъфът придобива по-компактна и удобна визия. При тестовете, които са провели, зареждането е отнело около 2.5 часа.

Според дванадесетокласниците най-хубавото е, че продуктът им не изисква постоянно наличие на слънце, защото енергията се съхранява в батерията и затова един телефон може да бъде зареден дори през нощта. Не е нужна и пряка слънчева светлина – при по-облачно време мобилното устройство пак може да се зареди.

Те получават и помощта на учителя си по предприемачество Иван Петров, с когото работят върху маркетинга на новия им продукт. Определят като целевата група учениците, които често пътуват, обичат да са сред природата и са авантюристи по душа.  Дванадесетокласниците вече активно промотират продукта си в социалните мрежи, а освен това са създали и уебсайт. Цената на един калъф SunCase, произведен по новия метод, ще бъде между 40 и 50 лв. Занапред смятат да разширят продуктовата гама със SunCase за смарт часовници, слушалки и таблети.

Успехите на дванадесетокласниците не закъсняват. Историята на продукта и пътят, който са изминали за реализирането му, е включена в специален сборник „STEM ученически проекти“ за победителите в Националното състезание по STEM науки. Малко след това иновативната им идея носи специалната награда на Vivacom за високотехнологично предприемачество на финала на учебните компании на Junior Achievement.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара