Успелите

Калин Каракехайов: Винаги се опитвайте да сте полезни на посетителя в сайта

Как ти звучи числото 675 285 186 домейна? Сигурно както и на мен - като ужасно много. За Tool.Domains обаче това е просто цифра, която нараства всекидневно. Българският стартъп има може би най-голямата база данни от уебсайтове и имена на изтекли домейни в света. Няколко години усилена работа и две финансирания от LauncHub по-късно, отвеждат компанията до сегашния момент. Калин Каракехайов има повече от 6 години опит в ръководенето на екип от фрийленсъри в областта на оптимизацията за търсачки (SEO) и онлайн маректинга. Методи Дарзев е опитен програмист, в миналото е бил CEO на студио за уеб дизайн и има широки познания в различни области на информационните технологии. Повече за съвместното им начинание ще научим от Калин в следващите редове.

Представи ни хората зад Tool.Domains.

Ние сме Интернет предприемачи с много опит. Обединихме усилията си в голям проект, където знанията ни се допълват и можем с помощта на екипа си да създадем нещо стойностно.

Обяснете (с прости думи) с какво се занимавате в Tool.Domains?

Събираме информация за всеки домейн и уеб сайт от настоящето и миналото. Събрана цялостно по различни модели, информацията се оказва ценна и я продаваме директно или градим платени услуги на база на нея. Клиентите ни са изцяло от бизнеса (B2B модел). Типични примери за наши инструменти са PR.Eyedomain.com и EyeDomain.com.

Как се срещнахте и кога започна съвместната ви работа?

Познаваме се от много време, но преди около 3 години започнахме истинската работа по Tool.Domains. Проектът ни е много тежък технически и все още не сме пуснали на пазара главните си услуги, но благодарение на добрата концепция вече имаме приходи от пуснати на пазара странични услуги, главно за SEO индустрията, която силно се нуждае от изтекли домейни.

Има ли поле за развитие на подобен тип дейност в България?

Да, можем уверено да кажем, че България е чудесно място за startup, особено напълно дигитален - ние нямаме физически продукт и географски ограничения и работим с целия свят. Освен добрата среда и технически подготвени специалисти, получихме и инвестиция от Launchub, един от базираните в България seed фондове. Много сме доволни от тях, защото оказват различни видове подкрепа. Също сме благодарни и на SEO обществото в България, които бяха първите ни клиенти и валидираха качеството на нашите услуги, още преди да бъдат обявени официално.

Дайте няколко практически съвета на читателите относно SEO оптимизацията на техните собствени сайтове.

Ще кажа за малки сайтове, защото повечето са такива, а и за големите е по-сложно. Ако сте със сайт под 100 страници: Имате нужда от съдържание (най-вече текст), който да съдържа важните за услугите ви думи и фрази и да е добре разпределен в най-важните страници от сайта – началната и тези с директен линк от нея. После имате нужда от тематични линкове от (по възможност) големи и авторитетни сайтове, сочещи към вас. Така Google валидира, че сте добър информационен ресурс по интересуващите ви търсения.

Винаги се опитвайте да сте полезни на посетителя – Google е търсачка за информация, а не за бизнеси, стоки и услуги. Не е достатъчно да опишете с 2 думи и 3 снимки какво правите и да си оставите телефона. Създайте реална информативна стойност.

На какъв етап искате да видите проекта си след 1 година?

Очакваме основните ни услуги да са завършени и екипът ни да е пораснал до над 20 души - сега сме 12. Доста е неприятно да получиш запитване от милиардна компания за услуга, която още не ти е функционираща. Надяваме се скоро да изчезнат такива случаи и да почнем да работим с големи клиенти - новите ни услуги са полезни основно на правителства и много големи компании.


Какви са предимствата за хората, които изберат да работят за startup или за малка фирма пред голяма корпорация?

Голямата корпорация изобщо не бих я разглеждал като вариант, освен ако не е по някой много интересен проект при предлага голяма свобода.

Мисля, че всеки трябва да работи единствено с цел да напредва, и то максимално бързо, всеки ден с по много като знания и опит, което може да стане само с гъвкаво съчетаване на много дейности и честа смяна на проектите или дори работата.

Всеки, който е работил 5-10 години постоянно различни дейности в една сфера е готов предприемач или CEO, всичко му е ясно. Затова приемам и повечето университети като загуба на време, особено като се има предвид, че много хора влизат, каквото ги приемат и нямат ясна концепция за бъдещето си. Те отнемат 4 или повече години от тези 5-10 и развалят универсалната рецепта за успех – опитай всичко точно за толкова малко, че да разбереш как работи, и разбери цялата картина в една индустрия. След това я disrupt-ни (смее се).

На кой човек или бизнес се възхищавате в световен мащаб? А у нас?

Аз съм фен на Elon Musk и на блогъра Tim Urban (Wait But Why).

У нас се възхищавам на уникалните усмихнати млади хора, пълни с енергия, които правят страхотни неща, те ме настройват оптимистично за бъдещето на България.

Какво ще посъветвате младите хора, които искат да започнат свое начинание?

Започнете веднага. Вероятно няма да се получи от първия път, ако направите грешки колкото мен, няма да се получи в първите 5 пъти, но с натрупания опит и контакти в крайна сметка ще успеете.

И най-важното – ако учите в университет само заради дипломата, прекъснете още днес. Не само ще спестите много време и ще съберете смелост и за други начинания, но и съпротивата, която ще срещнете от близки и роднини, ще ви доизгради като човек и ще ви покаже какво трябва да надраснете – измамното чувство за сигурност и гласовете на тези, които си мислят, че знаят какво е най-добре за вас.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара