Успелите

Калоферската дантела се подготвя да влезе в ЮНЕСКО

Калоферската дантела, едно от уникалните съкровищата на Калофер, ще бъде кандидат за вписване в ЮНЕСКО като част от нематериалното културно наследство. Старт на подготовката за кандидатстване бе откриването на творчески център в града за съхранение на златния фонд на дантелата.

Музеят на калоферската дантела, разположен в информационния център в града, е събрал в себе си най-интересните експонати, свързани с т. нар. „бяла магия“ – името, дадено на красивата подбалканска дантела. В него ще бъде представена историята на финото ръкоделие, която е на повече от 100 години.

„Този център е самото начало на един доста дълъг процес, който смятаме да извървим. Защитаването на калоферската дантела като нематериално културно наследство е в плана", казва Антоанета Първанова, председател на читалище „Христо Ботев"- Калофер.

Цел на организаторите и създателите на музея е и фондът с калоферска дантела да се превърне в колекция на отчет към Министерството на културата, за да може да се популяризира още повече. Пътят към ЮНЕСКО пък ще даде както разпознаваемост, така и защита на дантелата, веднъж станала част от нематериалното културно наследство на света.

В музея са изложени десетки плетива, показващи различни техники на плетене. Основните неща за направата на ръкоделието – цилиндъра от плат, пълен с пресовано сено или дървени стърготини, поставен на статив, както и малки совалки от клен, орех или бук, представляващи миниатюрни вретена с намотани конци – също са показани на посетителите на музея.

Вековната история на дантелата проследява нейното развитие и разпространение, като не се пропуска и разглеждането на нейната основа – калоферската дантела е на базата на брюкселската, но разликата в нашето ръкоделие е в използването на елементи от природата – рози, еделвайси, лалета, слънчогледи, житни класове и животни.

Важността на калоферската дантела в миналото е била огромна. Освен основен източник на доходи за някои семейства от града след Освобождението, благодарение на който са финансирани строежите на много къщи в града, дантелата също така е прославяла Калофер и България в чужбина, където често се е изнасяла за продан.  Плетивата са се търгували в страни от Западна Европа, както и в Русия и Турция и са били високо ценени за своите изработка и стил.

След като интересът към дантелата утихва някъде по време на Втората световна война, занаятът се превръща в традиция, предавана от майка на дъщеря и плетивото се създава само в домашни условия. Едва през последното десетилетие отново се възражда интересът към дантелата. Празникът на калоферската дантела в града се чества на 15 август, деня на празника Успение на Пресвета Богородица, на който освен българи участват и гости от Англия, Шотландия и Белгия. В читалището в Калофер се пазят и досега автентичните дипломи от едновремешното Дантелено училище в града. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара