Успелите

Калоян Христов: Мечтая за време без десни и леви, а само с каузи и цели, общи за всички

Калоян Христов е родом от София и е с изключително пъстър живот. Започва да работи от 14-годишен, когато по предложение на родителите си помага за бюджета си за море, работейки в борса за хранителни стоки на Сточна гара. След това минава през редица дейности на оцеляването, сред които сервитьор, барман, модел в модна агенция и служител във фотографско студио.

Впоследствие му се предоставя възможността да стартира кариерата си в медиите. Работи 12 години в Радио FM+, където се учи на комуникации от професионалисти, като Константин Тилев, Петър Пунчев, Ива Дойчинова, Евелина Павлова и много други.

След това започва предприемаческия си път. Стартира с неголямо заведение за бързо хранене в "Младост", където влага всичките си спестявания и не след дълго фалира. От там разбира, че не бива да се прави нещо, от което не разбираш, и че няма бизнес, който сам се развива, без да си там ежечасно. Отърсвайки се от предходната грешка, решава да се впусне в следващото – по негови думи било модерно и силно откъм финансови постъпления за времето си, а именно строителство и поддръжка на сгради.

Този път всичко във финансов аспект било повече от отлично. След 8 години в строителния бранш осъзнава, че е празен от емоции. Загинал вътрешно. Занимаващ се с дейности, които не харесва, и с хора, които не харесва. В този миг решава да промени всичко в живота си.

Към днешна дата Калоян е маркетинг атлет и предприемач, живеещ вече над 2 години в малко селце до София, в близост до планината. Член е на Управителния съвет на Българската Е-комерс Асоциация (БЕА). Основател е на Varrio Sport – All Seasons Outdoor, което е информационно-търговска платформа за спорт и активен, здравословен начин на живот сред природата, както и на фондация „Спорт и природа“.

Повече за всичко това ще ни разкаже Калоян в следното интервю.

Какво е общото между спорта и предприемачеството? Как синхронизираш и двете в своето ежедневие?

Открих огромната сила на спорта, когато като дете чух доктора да дава тежка диагноза, която слагаше огромни рамки на възможностите и мечтите ми. Тогава си казах „не, няма да стане така…“. И така започнах със зимните спортове ски и планинарство, после дойде катеренето, а след това и водните спортове, колелото и… поех съдбата си в свои ръце.

Моето ежедневие започва с поне час спорт – време, в което в главата ми се зараждат идеи, намирам решения на проблеми, създавам си стратегия за деня, седмицата и срещите. При мен спортът и бизнесът по-скоро са в пълна хармония, допълват се, балансират се, дават и взимат по равно.

След фалит и решение да оставиш добре работещ бизнес след себе си какво те изправи, за да създадеш Varrio Sport?

Човек като мен винаги търси, експериментира, учи и надгражда.

Научих много важен урок след фалита на заведението ми – не прави нищо, което не знаеш как работи. Всеки бизнес изисква максимално внимание и компетентност. С втория си опит като предприемач имах успех, но след години разбрах нещо изключително важно – успехът на един бизнес не се крие само в парите.

И така дойде време да създам нещо, което е олицетворение на моите мечти и съчетава всичко, което обичам. Реших да обединя страстите си – спорт, дигитални технологии и маркетинг умения в един проект, който е полезен за всички и имаше нужда да се появи на пазара. Така с голяма любов, желание и след много анализи се появи Varrio Sport. Идеята, т.е. мечтата за първи път бе разписана на салфетка, която скоро се превърна в бизнес план и така вече 5 години расте и е щастлива част от моя живот.

Какви са проблемите и възможностите пред родния малък и среден бизнес?

България е прекрасна страна за развитие на бизнес.

Има толкова много идеи и ниши, които не са заети или не се случват добре. Това е шанс за бързо навлизане на млади и добре организирани компании.

Наблюдавам една голяма заблуда в мисленето на родните предприемачи и инвеститори, че успешен бизнес може да е само такъв, който няма аналог досега. Това е пагубно и нарушава най-важното в бизнеса – конкурентната битка. Това демотивира хиляди млади хора да стартират идеите си и е факт, че процентът на желаещи да са предприемачи в България вече е спаднал под 4%.

Грешно е да мислим първо да търсим идея, в която може би има пари. Правилният начин е да правим онова, в което сме компетентни и имаме умения. Тогава и успехът не закъснява. Много бизнеси са тотално изостанали, обслужването продължава да е лошо и неконкурентно, а това е пазар, пълен с възможности. Оттук лесно можем да скалираме бизнеса си навън, на големите пазари.

Основните проблеми са в това, че всички правим бизнес въпреки системата, банките, липсата на финансиране и тежката административна среда. Представете си къде може да е България, ако не „въпреки“, а „заедно със“ държавата и институциите реализираме проектите си по бърз и лек начин?

Как се стигна до създаването на фондация „Спорт и природа“ и с какво се занимава тя? Защо е важно всеки бизнес да развива и корпоративна социална отговорност?

Фондацията е продължение на желанието ми да градя модерен и отговорен бизнес продукт, а също така и на мои лични убеждения. Логиката е проста – няма как да има успешен бизнес в разрушена среда.

Ето затова аз и Varrio Sport се опитваме да помагаме, да правим некомерсиални неща, да създаваме и изграждаме средата около нас.

Спортът и природата означават силни и здрави деца, повече успешни и дисциплинирани хора в семейството и в бизнеса, по-добра материална база за спорт и активна почивка.

В „Спорт и природа“ ще инициираме каузи в помощ на деца с талант в спорта, ще помагаме при спортни травми, ще работим с всички сили за популяризирането на спортовете и заниманията сред природата – в планината, около морето, в парка.

Защо рутината е пагубна за един бизнес? Как да не я допускаме да ни завладее?

Пагубна е там, където рутина се бърка с опит.

Рутината кара хората да си повярват твърде много, да спрат да се развиват и усъвършенстват. В 21. век всеки бизнес е живо същество, всяка сутрин има нещо ново и различно и ако ние не го забелязваме, ако не реагираме по най-правилния начин, скоро се получава ситуацията, позната във ветроходството като „Човек зад борда”. 

Какво виждаш, когато се обърнеш назад към живота си, след 20 години работа и развитие в различни сфери? Какво би променил, ако имаше тази възможност?

Винаги съм искал животът ми да е пъстър и динамичен, с различни, дори екстремни ситуации и с много хора... и го постигнах. Живея живота, който съм си построил, и се чувствам прекрасно.

Въпреки че не съжалявам за нищо, което ми се е случило, ако можех пак да избирам, бих минал по различна пътека към същите цели. Това би ме обогатило още повече, би направило живота още по-пъстър.

От всичко, което ни се случва, от целия микс, от всяка ситуация, била тя добра или не, можем да научим много. Минал съм по сериозен път в развитието си и съм тръгнал от общ работник и продавач до мениджър и предприемач. От всяка дейност съм си създал полезни навици и умения.

Защо кореняк софиянец като теб реши да живее на село?

Животът на село няма нищо общо с този в големия град. Въздухът, хората, трептенето на енергията са съвсем различни и много зареждащи. Аз живея в планинско селце и това ме зарежда и релаксира. Всяка сутрин виждам изгрева, а вечер залеза, вместо блокове и кранове. Често излизам и се качвам нависоко, тичам, разхождам се в планината, гледам околните планини и презареждам.

Селото е прекрасно място за правене на бизнес напук на общите представи.

За какво мечтаеш?

В личен план да посетя Антарктика с Българската полярна експедиция и също да науча испански – обожавам този език, но все не ми остава време.

В по-глобален план си мечтая да няма партии, десни, леви и т.н. разделения, а само каузи и цели, общи за всички.

Мечтая си за времето, в което светът няма да се мери по военната си мощ, а ще се похвалим колко спокойно живеят децата ни, колко са здрави, как и на коя планета сме кацнали, колко е чиста природата ни, какъв нов спорт сме започнали.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Петър Нефтелимов

Петър Нефтелимов е от първите автори в Uspelite.bg и до ден днешен е неразделна част от нашия екип с над 250 публикувани статии. Автор на книгата ,,Успехът в българския ген" за 49 успели българи в страната и чужбина. Има бакалавър по биотехнологии, магистър по биобизнес и биопредприемачество и втора магистратура по бизнес администрация. Съосновател е на биотехнологичния стартъп ,,Цвете в епруветка‘‘, който се бори срещу букетите от рязан цвят, които оказват отрицателно влияние върху природата заради площите за отглеждане, голямото количество вода и въглеродните емисии от транспорт и логистика по въздух. Освен това Петър е основател на медията за практическите съвети за бизнеса Neftelimov.com и на агенцията Zero Start, която се занимава с менторство и дигитален маркетинг. Той е част от двете най-престижни класации в България, а именно ,,30 под 30‘‘ на Forbes и ,,40 до 40‘‘ на Дарик радио.

Оставете коментар

0 коментара