Успелите

Кан Академия преобръща модела на преподаване в България

Khan Academy е безплатна платформа, имаща за цел да даде качествено образование на световно ниво на всяко дете, където и да се намира то и от каквито и обстоятелства да произхожда. С амбиции да покори класните стаи в България, проектът превръща ученето в интересно и забавно занимание. Повече научаваме лично от Розалина Лъскова - изпълнителен директор на “Образование без раници” и Khan Academy в България.

Защо за екипа на “Образование без раници” е важна каузата Khan Academy?

Кан Академия (Khan Academy) е основният ни проект към момента, защото платформата е нещо уникално не само за България, но и за целия свят. Стартира преди повече от 10 години, а днес вече Кан Академия се използва от над 66 млн. потребители - не само защото е безплатна, а защото е и най-богатата на ресурси, с повече от 10 000 видео урока и над 100 000 упражнения по математика, програмиране и компютърни науки, физика, химия, биология, здраве и медицина, електроинженерство, икономика, история на изкуството и мн. др. Порталът се превежда на над 30 езика, сред които е и българският.

“Българският проект” стартира като мащабна доброволческа инициатива през 2011 г., от която в края на 2014 г. естествено произлиза сдружение “Образование без раници”. Винаги сме били сред най-активните международни екипи в превода на платформата - благодарение на множеството доброволци и про боно експерти, а в последните години и благодарение на силния ни екип и подкрепата на организации, като Фондация “Америка за България”, Telus International Europe, Skyscanner и др. Каузата Кан Академия очевидно е важна не само за нас, но и на голям брой индивидуални дарители. Безкрайно сме им благодарни за помощта през годините, като продължаваме да се нуждаем от такава подкрепа наистина постоянно - защото за голям проект като този, всеки дарен лев или час е важен. Всеки е добре дошъл да даде своя принос.

Превеждайки и помагайки за внедряването на Кан Академия в българското образование, вярваме, че даваме равен образователен шанс на всички деца в България.

Кои са хората, които стоят зад реализацията на проекта в България?

Проектът е наистина мащабен и зад него стоят много отдадени хора с големи сърца - преводачи, редактори, експерти по изучаваните предмети, а и в други сфери, много от тях доброволци и до ден днешен, готови да отделят от времето, от труда и от средствата си за едно по-добро бъдеще за всяко българско дете.

Доброволчеството само по себе си е начин на мислене и означава безрезервна отдаденост на каузата, която си избрал. Независимо от разстоянията, от ограниченията на системата и от личните предизвикателства, пред които всеки от нас е изправен.

Безценен е и приносът на всеки член от нашия екип. Няколко примера от много: Иван Господинов - председател на сдружението и инициатор на каузата в България, бивш учител на “Заедно в час” и нашият основен обучител на учители; Даниел Чолаков - дори и през океана, е нашият про боно финансов директор, "стратег" на организацията, постоянен контакт с Централата на Кан Академия в САЩ и важен наш дарител; Николета Николаева - едно от "туптящите сърца" на екипа; Ангел Георгиев и Никола Чернев с дългогодишна подкрепа с идеи, важни контакти и ангажимент в управителния ни съвет; отдадените ни координатори Станислава Гатева и Мирела Попова със своята дълбока мотивация и вяра в каузата; Розалина Лъскова - изпълнителния ни директор, която се старае организацията да продължи да се развива по най-силния начин. На сайта ни можете да видите информация и за някои от страхотните ни експерти по предмети. Те, а и всеки наш преводач, редактор, както и всеки наш доброволец заслужава отделна статия с личната си история и мотивация!

Влиза ли Кан Академия в българските класни стаи?

О, да, Кан Академия влиза във все повече класни стаи, ние работим целенасочено за това. Отделно винаги е било много зареждащо за нас, когато срещнем поредния информиран и иновативен учител, който сам, съвсем независимо от нас, е тествал Кан Академия и е решил да я използва с учениците си.

Учителите виждат, че платформата “преобръща” модела на преподаване и предлага възможност за взаимодействие в своеобразна учебна социална мрежа - учител и ученици работят в т. нар. виртуален клас, порталът генерира подробни данни за напредъка, срещнатите трудности, прекараното в учене време и т.н. - както за всеки учащ, така и за учителя и родителя.

Кан Академия вече се прилага пилотно във 2-ро СУ и във Френската езикова гимназия в София с подкрепа от наша страна по съвместен проект със Столична община. А от началото на 2018 г. екипът ни обучи учители и информира ученици в училища в Бургас, Димитровград, Кюстендил, Разград, Невестино, Свети Влас, Стара Загора, Хасково, Враца и др. Някои обучения бяха в рамките на договори с училищата по програмата на МОН за внедряване на ИКТ, други с подкрепата на Фондация “Америка за България”.

А от юли 2018 г. започваме да предлагаме и обучения за учители с възможност за придобиване на квалификационни кредити. Тези обучения обхващат различни инструменти за по-привлекателно образование, един от които е Кан Академия. Организираме ги в партньорство с Центъра за творческо обучение, друга изключително активна и доказала се организация, работеща за по-качествено и модерно дигитално образование в България.

Къде се крие знанието – в подобни платформи или в книгите?

Знанието е навсякъде - както в книгите, така и в интернет; в дигиталните платформи, във филмите, в онлайн лекциите. То се придобива както в училище, така и в семейството, на улицата, в музея или самостоятелно... Днес имаме все по-малка необходимост да заучаваме информация – тя е по-достъпна от всякога и е страхотно, че е само на един клик разстояние. Най-важно е да се научим да учим, да умеем да боравим с данни, да ги структурираме, анализираме и интерпретираме.

Новите технологии не са нито самоцел, нито панацея и не могат да заместят учителя, да заменят непосредствения човешки контакт - извор на вдъхновение и мотивация. Те са само средство, което прави животът ни още по-лесен, по-интересен, било то, когато гледаме онлайн лекция на известен професор отвъд океана или когато красива анимация ни показва как работи мозъкът. Книгата винаги ще бъде реликва на знанието.

Просто и тя придобива нови форми на живот - четем електронни книги, използваме електронни речници и енциклопедии, създават се дигитални библиотеки, работим на интерактивни дъски, решаваме задачи на таблет. Защо не? Важното накрая е усвоеното знание, а не как и къде сме го придобили.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Вяра Стефчева

Разказвачка на истории от 1001 нощ. Нещо като Шехерезада, само че хваща тен по софийските улици.

Оставете коментар

0 коментара