Успелите

„Кариерно Сафари“ – мостът между българските студенти зад граница и бизнеса тук

„Кариерно Сафари“ е събитие за професионално ориентиране и намиране на първа работа или стаж на млади професионалисти с опит и образование в чужбина. Основният фокус на събитието тази година е насочен към студенти и професионалисти с до 3 години работен опит, които са получили образованието си или работят/са работили в чужбина, както и Еразъм студенти. Тази година ще има и една новост: вдъхновяващи лекции с експерти в различните кариерни направления на формата. Събитието ще се проведе на 18 и 19 март. Регистрирайте се тук.

Повече за събитието ще ни обяснят Мила и Теди от екипа на Платформата на българите тук и там.

Здравейте, накратко, какво точно представлява „Кариерно Сафари“ 2021 и какво целите с него?

Мила: „Кариерно Сафари“ е събитие за професионално ориентиране и намиране на първа работа или стаж на млади професионалисти с опит и образование в чужбина. Събитието е с фокус върху конкретни сфери на развитие – финанси, маркетинг, IT, продажби и инженерство. Разделено е на две тематични части – в сутрешната част срещаме кандидатите с нашия HR партньор, който може да ги ориентира професионално, както и да им даде ценни съвети за лидерството, а впоследствие ги срещаме и с вдъхновяващи лидери, издигнали се в конкретна сфера, които да разкажат малко повече за пътя нагоре, предизвикателствата по него, както и възможностите, които биха се отворили пред тях, тръгвайки по конкретна кариерна пътека. 

Във втората част на деня срещаме младите професионалисти с интересни компании, като по време на тези срещи кандидатите ще имат възможност да тестват знанията си в конкретните сфери, както и да научат повече за културата на компаниите, и ще имат възможност да зададат въпросите си. Целта на събитието е да ориентира професионално участниците, да ги вдъхнови и да им помогне да открият своето призвание и първа работа.

Защо има нужда от подобен род събития? 

Мила: В днешно време много от специалностите, които човек учи в университет, са гъвкави по отношение на последващата професионална реализация. Ако завършваш „Бизнес“, възможностите са неограничени – можеш да започнеш работа във финансов отдел, маркетинг, продажби и прочее. За да избереш какво би ти било най-интересно, е от изключително значение да почерпиш от опита на друг, които е бил в сферата с години и може да каже кои са предизвикателствата, докъде можеш да се развиваш, какво можеш да постигнеш. 

За младия човек е важно да се запознае с различни компании – от големи корпорации, до по-малки компании, защото работата и атмосферата са коренно различни, за да вземе информирано решение какво е най-подходящото място за развитието му.

Теди: Събитията като „Кариерно Сафари“ предоставят възможност на студентите и прохождащи професионалисти да опознаят различни сектори, както и водещи компании в тях. С помощта на такива формати участниците създават ценни контакти и обогатяват представата си какво би означавало да работят в компания с дългогодишен опит, НПО, стартъп и какви са разликите в структурата и управлението в тях. 

Участници често споделят с нас, че имат нужда да разберат повече за компаниите от техните представители, да задават въпроси, за да получат повече информация от първо лице. А това е основополагащо за мотивацията и „начертаването“ на собствен план за развитие и придобиване на умения.

Кой и как може да участва в тазгодишното издание на „Кариерно Сафари“ 2021?

Теди: Основният фокус на събитието са студенти и професионалисти с до 3 години работен опит, които са получили образованието си или работят/са работили в чужбина, както и Еразъм студенти. Добре дошли в презентационната част на събитието са и хора с по-различен от посочения опит, така че ги насърчаваме да се запишат за участие.

Кои представители от бизнеса са ангажирани със събитието, с какво те ще допринесат и какво да очакват от тях участниците?

Мила: Имаме различни представители на бизнеса – от по-малки компании, до световни компании с офиси из целия свят. Изключително ценно нещо, което кандидатите могат да вземат от събитието, са съветите и опита, който ще споделят представители на компаниите в първата част от събитието. 

Във втората част на „Кариерно Сафари“ фокусът леко се обръща към кандидатите, които ще трябва да демонстрират своите знания и наученото в сферите, като най-добрите от тях ще могат да спечелят и различни награди за представянето си. Компаниите ще разкажат и повече за тях, работата, възможностите, ценностите и културата си.

Програмата се състои от лекции на различни професионални тематики, както има и организирани тематични пътеки. Може ли да ни разкажете повече за тях?

Теди: Вдъхновяващите лекции с експерти в различните кариерни направления на формата са новост за тазгодишното издание. Включихме ги с цел да споделим вълнуващите истории на утвърдени професионалисти, техните научени уроци по пътя, предизвикателствата и успехите, които са постигнали. Смятаме, че чрез тях ще насърчим повече млади хора да се развиват в избраната сфера и че ще им покажем гледната точка и опита на практикуващите конкретната професия. 

Участниците ще могат да разберат повече за развитие в сферата на маркетинга, инженерството, IT, HR, финанси и продажби. 

Освен това на 18 и 19 март стартираме с две любопитни презентации, представящи техники за кариерно ориентиране и изграждане на лидерски умения, които са ценен инструмент в арсенала на всеки развиващ се професионалист. 

Защо е важно да инвестираме в младите българи?

Теди: Те са носител на креативност, мислене извън рамката и гъвкавост. Все качества, които се оценяват високо в професионален план. Също така са и посланици на обмена на разнообразни практики, които обогатяват работата и създават поле за нововъведения и нестандартни идеи. Колкото повече насочваме усилия в това да възпитаваме ценности в младите, да предоставяме възможности да се запознаят отрано със собствените си нужди в професионален аспект, толкова по-успешни и удовлетворени ще бъдат, а това води след себе си и редица ползи за бизнеса и средата тук, а и не само.

Мила: След 5 – 10 години тези хора ще вземат решенията в компаниите, които се развиват, и е важно да бъдат подготвени да се справят с предизвикателствата.

Според вас българският бизнес достатъчно конкурентоспособен ли е, за да привлече младите българи зад граница да се завърнат и реализират тук?

Теди: В днешно време все повече говорим за мобилност, а не толкова за завръщане. Младите българи зад граница имат редица възможности пред себе си и често се случва така, че учат в чужбина в една страна, после практикуват в друга и се връщат да работят в България, защото искат да допринесат с натрупания опит на местно ниво. В момента за младите има богат избор от компании в България, не само на утвърдени такива, но и стартъпи, които се развиват на чужди пазари. Възможности за развитие не липсват, а все по-навлизаща е и дистанционната работа, която разширява още повече достъпа до глобално действащи компании. 

Мила: Бих върнала една стъпка назад този въпрос, а именно какви са причините българите, развиващи се зад граница, да се върнат. Много често те опират до лични такива – семейството, средата, приятелите тук, в България, а впоследствие идва и професионалното развитие. Смятам и че все повече компании в България предлагат изключителни възможности за развитие тук, като много често то може да бъде много по-ускорено в България, отколкото другаде по света. Немалко световни компании откриват офиси тук, което е страхотна възможност да работиш с хора от целия свят, да имаш достъп до технологиите и опита на голяма компания, но да си близо до семейството и приятелите си.

Трудно ли се организира такова голямо професионално събитие по време на световна пандемия?

Теди: И да, и не. Основният плюс на това, че сме в пандемия, е реализирането на „Кариерно Сафари“ в онлайн формат – благодарение на това в събитието се включват студенти и професионалисти, които са в чужбина в момента. Във вариант на живо това нямаше да е толкова лесно за тях. Трудностите обикновено са свързани с часовите зони. Не за всички е удобно да присъстват през целия ден, но пък програмата е достатъчно разнообразна и дори и за малко, едно включване би било полезно и разнообразяващо за участниците.

Кои са качествата, които смятате, че българите зад граница придобиват, и по-привлекателни ли са те като кандидати за компаниите у нас?

Мила: Според мен се развиват немалко качества, когато си в непозната среда и се налага да се оправяш във всякакви ситуации сам – качества като отговорност, самостоятелност, ефективно взимане на решения. Обикновено и досегът с други култури предразполага към отвореност към нови идеи, знания, приемане на другия/различния, научава те да мислиш по-креативно и да разглеждаш проблемите от различни ъгли, приемайки различни гледни точки.

Мислите ли, че поради световната обстановка повече млади българи извън България търсят начин да се върнат при близките си и впоследствие да останат да се развиват професионално тук? (Към двете)

Теди: Времето ще покаже. Много млади българи се завърнаха в страната поради различни причини и най-вече защото в такава ситуация е по-добре да си в родната си страна, близо до близките си. Вероятно за много от тях това е бил начин да опознаят работната среда тук, дори и да се е случило поради независещи от тях условия, което е позитивно. С настъпилата гъвкавост в практикуване на професията, независимо от локацията, ще има хора, които ще предпочетат да останат тук, а навярно ще има и такива, които ще оправят поглед навън спрямо спецификата на работата, която извършват.

Мила: Смятам, че тепърва ще трябва да проследим последиците от световната обстановка. Да, видяхме, че покрай пандемията много българи избраха да се приберат и да са по-близо до семействата си, някои, защото могат да работят дистанционно за компаниите си, а други, защото загубиха работата си. Неминуемо част от българите, завърнали се тук заради пандемията, ще се върнат там, където са работели, преди да възникне сегашната ситуация, но част ще останат тук – някои, продължавайки работа за работодателите си в чужбина, но други ще потърсят реализация обратно тук.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Васил Койнарев

Кандидат-доктор по съвременен български език, докторант по философия, магистър по лингвистика, бакалавър по филология и бакалавър по журналистика. Преподавател, лектор, редактор на свободна практика. Основател на фирма за редакторски услуги — Редактор.бг ЕООД — www.redaktor.bg

Оставете коментар

0 коментара