Успелите

Каса за бъбрене: Как супермаркетите в Нидерландия се справят със самотата при възрастните

В Нидерландия живеят около 1.3 млн. души на възраст над 75 години. Като повечето възрастни хора по света, те често изпитват самота и чувство за изолираност дори от най-близките си хора. Една верига супермаркети обаче се стреми да разреши този проблем като въвежда "каси за бъбрене". С тях се подсигурява възможността възрастните да общуват с някого на ежедневна база и да припознаят в касиера срещу себе си приятел и събеседник.

Самотата при възрастните хора далеч не е явление, присъщо само за България. Повечето от тях са отдавна пенсионирани и не се срещат с предишните си колеги. Децата им са пораснали и живеят в други градове и държави, а много от старите им приятели вече ги няма. Така изглежда социалната картина за огромна част от хората над 75-годишна възраст навсякъде по света.

За да адресира този проблем, нидерландската верига супермаркети "Йъмбо" отваря специални "каси за бъбрене", предназначени най-вече за по-възрастните клинети. Първата подобна Kletskassa се появява през лятото на 2019 г. в градчето Влиймен с идеята да промени обичайната култура на пазаруване. Повечето хора минават през супермаркетите след работа и бързат да вземат необходимите покупки, за да се приберат вкъщи. Този забързан ритъм на ежедневните дейности поражда стрес - клиентите се оплакват, когато се наложи да чакат на опашки в магазините, а това води до негативни емоции за всички замесени.

Част от по-възрастните посетители на супермаркетите обаче не се припознават в тази динамика. Напротив, те имат нужда от забавяне, общуване и близост, за да се справят със самотата на всекидневието. Тъкмо в това им помагат "касите за бъбрене", където клиентите могат да се задържат по-дълго и да разговарят с касиерите по темите, които ги вълнуват - дори след като приключат с плащането на покупките.

"Нашите магазини са значимо място за срещи на много възрастни хора и ние искаме да помогнем в идентифицирането и преодоляването на тяхната самота", споделя Клодет Клостерман-ван Еерд от екипа на "Йъмбо".

"Правим това по различни начини, включително с нашите "каси за бъбрене". Гордеем се, че много от нашите касиери с огромно желание застават зад тези каси. Те подкрепят инициативата и искат да помогнат на хората да общуват истински."

Освен с "касите за бъбрене" веригата супермаркети разполага и със собствен наръчник за разпознаване на самотата при възрастните клиенти и за организиране на местни инициативи, които да адресират този проблем. Много от магазините "Йъмбо" в страната също така имат обособен специален кът за пиене на кафе и разговори, където хората могат да си поговорят със своите съседи и познати.

"Това са малки, но много ценни жестове, особено в свят, който непрекъснато се дигитализира и става все по-бърз", добавя Клодет.

Нововъведението във веригата "Йъмбо" води до редица положителни отзиви от страна на клиентите. Планира се инициативата с "касите за бъбрене" да се разшири, като достигне до 200 магазина в цялата страна по това време следващата година.

Снимки: Jumbo

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара