Къща от рециклирани пластмасови бутилки? Възможно е!
Пластмасата присъства навсякъде в ежедневието ни, а данните сочат, че производителите на пластмасови изделия продължават да бълват над 80 млн. тона годишно от тях. Същевременно изчисленията на специалистите предполагат, че тяхното разграждане в зависимост от различни фактори, оказващи влияние на този процес, отнема средно около 400 години или повече. Тази стряскаща статистика подтиква много новатори да изнамират различни методи за справяне с този проблем преди окончателно да задушим планетата и себе си.
Преди известно време се появиха къщите на компанията Eco-Tec, изградени от напълнени с пясък употребявани пластмасови бутилки, които се оказаха толкова твърди и стабилни колкото и тухлите. Пресмятанията на създателя на иновационната техника Андреас Фрузе сочат, че животът на тези бутилки е 300 години – повече отколкото на цимента, използван при запълване на пространството между тях. Къщи на този принцип бяха построени в Хондурас, Боливия, Колумбия, Мексико, Уганда и др.
Сега друга компания, този път в Канада, съобщи новината, че е намерила нов метод за строеж на къщи от пластмасови бутилки. Фирмата JD Composites е успяла да построи къща от 600 000 рециклирани пластмасови шишета. За целта тя е използвала материал, наречен ПЕТ пяна (полиетиленов терефталат), който се получава чрез нагряване на настъргана пластмаса. Получените по този начин пластмасови пелети биват разтопени и смесени с газове до образуването на пяна, която има свойството да се разширява. При охлаждането ѝ тази пяна се превръща в изключително издръжлив строителен материал за екологични жилища. Според създателите ѝ новите къщи са устойчиви на гниене, на мухъл и на термити в по-топлите райони. Компанията вече предлага на пазара първата такава къща.
Това е шанс за нов живот за много пластмасови бутилки, които се оказват в депата за отпадъци.