Кислородна терапия дава нова надежда в борбата с болестта на Алцхаймер
Развитието на болестта на Алцхаймер може да бъде забавено или дори прекратено посредством кислородна терапия. Това показва ново проучване, публикувано в медицинското списание Aging. С опитното наблюдение за първи път в научните среди терапия без лекарства се доказва като ефективна в предотвратяването на биологичните процеси, пораждащи коварната болест.
Зад проучването стои екипът на проф. Ефрати от университета в Тел Авив, който изследва възможностите за употреба на кислородна терапия в барокамера (HBOT) с цел подобряване на мозъчните функции.
В хода на наблюдението HBOT е приложена както върху възрастни пациенти, показали симптоми на болестта на Алцхаймер, така и върху животни, генетично принудени да я развият. Проучването отбелязва редица положителни резултати от лечението, сред които подобряване на съдовата функция и притока на кръв към мозъка, засилване на паметта, увеличаване на вниманието и скоростта при обработка на информацията.
"Терапията кара тялото ни да извърши необходимите корекции, за да обърне процеса, който завършва с болестта на Алцхаймер", твърди проф. Ефрати.
При въпросната кислородна терапия HBOT пациентите се поставят в специални барокамери с много ниско атмосферно налягане, където дишат обогатен със 100% кислород въздух. В предишно проучване проф. Ефрати и научният му екип са установили, че при провеждане на HBOT върху здрави възрастни над 64-годишна възраст в продължение на три месеца процесите на стареене в мозъка също се забавят осезаемо.
Ефектите от кислородната терапия при настоящите опити са измерени с помощта на ядрено-магнитен резонанс. Резултатите показват средно подобрение на паметта от 16.5% и между 16 и 23 на сто увеличение на кръвния поток в мозъка. Така проучването на проф. Ефрати дава нова надежда в нефармацевтичната борба с болестта на Алцхаймер.