Успелите

Книжни новини от София, Ловеч и "Жанет 45"

На Панаира на книгата, на топло в библиотеката или сгушени под одеалото с интересно четиво, където и да решите да прекарате последните дни преди началото на новата година, няма да сбъркате.

Започна 50-ото юбилейно издание на Панаира на книгата в София. То ще се проведе от 5 до 10 декември в Националния дворец на културата и ще бъде под надслов "Създаваме истории. Създаваме история". Любителите на книгите ще могат да избират измежду над 100 000 заглавия на повече от 150 издателства. Посетителите ще имат възможността да се срещнат с много от любимите си автори. Автографи ще раздават Александър Секулов, Стефан Гончаров, Тони Николов, Димитър Кенаров, Иван Ланджев, проф. Владимир Градев, Здравка Евтимова, Георги Господинов и др. Господинов ще участва и в два дискусии - с испанския автор Хавиер Серкас, както и с румънския писател и преводач Богдан-Александру Станеску.

В рамките на панаира ще се проведе и единадесетото издание на Софийския международен литературен фестивал. Фокусът тази година е скандинавската литература, затова ще присъстват автори като шведската писателка Ия Йенберг, норвежкият писател Атле Нес и др. Специален гост на фестивала ще бъде френско-мароканската писателка Лейла Слимани, която връчи наградата международен "Букър" на Георги Господинов и Анджела Родел. Срещата с нея ще бъде на 10 декември (неделя) от 18:00 ч.

Ловеч също се старае да се грижи за своите читатели, като обръща специално внимание на най-малките. По повод 17-годишнината си Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование отваря нов раздел към библиотеката си за специализирана литература. Новооткритата част е предназначена за родители, деца и специалисти, работещи в сферата на приобщаващото образование и съдържа разнообразни по вид игри и дидактични материали - дъски за вгнездяване, образователни карти и игри, музикални инструменти, магнитни дъски, игри за развитие на фината моторика. Всички те, на принципа на библиотеката, ще могат да се взимат и връщат след известно време.

Последната новина от света на литературата е новата книга на издателство "Жанет 45", която събра писмата-послания на известни български интелектуалци до абитуриентите. Проектът "12 писма до дванайсетокласниците" беше създаден по време на пандемията през 2020 година. Идеята му беше абитуриентите, чието завършване беше засегнато от вируса, да получат различен вид подкрепа под формата на 12 писма. Три поредни години към дванайсетокласниците бяха изпращани окуражителни думи, които да им помогнат и да ги подготвят за бъдещето. 

"Тези 36 писма долитат от времето, когато все още нямаше смартфони, чатове и социални мрежи, но са обърнати към бъдещето. Всяко от тях е скъпоценно послание до младите хора на прага на Големия живот", се казва в анотацията на книгата.

Оказа се, че писмата се вдъхновяват не само дванайсетокласници (минали, настоящи и бъдещи), а се четат и от техните родители, учители и близки. Това бе причината да бъдат отпечатани на хартия и да продължат живота си извън дигиталния свят. Те ще могат да бъдат намерени на панаира на книгата. 

 

 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара