Успелите

Книжното петле: Избрани приказки - Братя Грим

В предходна статия ви представихме скорошно издание на приказките на Братя Грим на ПАН. Сега се връщаме назад във времето, поне мислено, и ви показваме добрите страни и слабостите на изданието на "Народна младеж", Издателство на ЦК на ДКМС, София, 1983 г.

Както вече стана ясно, първото издание на приказките в световната история на литературата е от 20 декември 1812 г. и съдържа 86 истории. През 1857 г. излиза седмото издание на Братя-Гримовите приказки, като то съдържа общо 211 уникални приказки.

Книгата на "Народна Младеж", която ви представяме, е издадена през 1983 г. в София. Тя започва с "Вълкът и седемте козлета" и завършва със "Скоклива сладкопойна чучулига". Съдържа общо 58 приказки, преведени от Димитър Стоевски. Илюстрациите са на Киро Мавров. Съставител е Желязка Купенова. Преводът е по немско издание, отпечатано в Берлин, ГДР, през 1957 г., сто години след най-допълненото издание на приказките дело на двамата братя и тяхно последно приживе.

Приказката за "Червената шапчица" е 39-та поред в книгата от българското издателство. В нея се разказва как баба и внучка много държали една на друга. Бабата все искала да подари нещо на внучката и веднъж и подарила червено кадифено наметало с шапка. Момиченцето носело все него и затова започнали да го наричат Червената шапчица. Веднъж майката на Шапчицата я изпратила да занесе на немощната баба козунак и вино. Поръчала момичето да не се отбива от пътя, защото бабата живеела в гората и било опасно.

Момиченцето срещнало вълк по пътя си, но не знаело колко опасен е той. Звярът я заговорил, попитал я къде отива и като научил за бабата и й я упътил да разгледа гората, да набере цветя, за да спечели той време и да излапа старицата. Момиченцето набрало цветя, колко можело да носи и тръгнало пак към къщичката на бабата. Вълкът вече бил там. Изял старицата и се преоблякъл като нея.

Момиченцето се зачудило на отворената врата на бабината къща. След кратък разговор с преоблеченият вълк и Червената шапчица била излапана. Дошъл ловецът, който чул хъркане и се уплашил за старицата. Щом видял звяра, разпорил му търбуха, извадил Шапчицата и бабата. Напълнили корема на вълка с камъни и той умрял.

Друг вълк отново пресрещнал Червената шапчица, когато тя този път носела печено за баба. Но баба и внучка го надхитрили и всичко завършило добре.

Якоб (1785-1863 г.) и Вилхелм Грим (1786-1859 г.) са 2 от общо деветте деца на Доротеа (Нее) Цимер и Филип Вилхелм Грим. Двамата братя са родени в Ханау. Освен приказките издават "Германска митология" и "Немски речник".

Днес Червената шапчица е част от поп културата. На пазара има ключодържатели, пъзели, с нейния приказен лик, както и кукли, които са като нея. За възрастни пък се продават тениски с приказната героиня.

Снимка: svoundtrack.ecrater.com; Elixiria.com

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара