Книжното петле: Най-хубавите приказки - Братя Грим
Приказките на Братя Грим съществуват в десетки издания на български език. Ние ще ви представим изданието на ПАН "Най-хубавите приказки".
Решихме да представим различните издания на приказките, а не различни произведения от Вилхелм и Якоб Грим, защото само "Детски и домашни приказки", както е автентичното заглавие на техния труд, е подходящо за деца. Двамата братя пишат още и речник на немския език, събират песни.
Първият том на приказките излиза през 1812 г. Вторият том е отпечатан през 1814 г., с година "1815" на корицата. Твърди се, че Братя Грим поддържат връзка с великия сърбин Вук Караджич и взимат част от приказките от сръбския фолклор. Много от приказките в двутомното издание се срещат и в съчиненията на Шарл Перо. Някои от тях са познати в европейския фолклор от Средновековието, като "Червената шапчица", разказвана от европейските селяни още през XI век.
Последният превод на български език, който излезе през 2016 г., предизвика дебати, защото приказките в него са нецензурирани, предадени по английския академичен превод, а не от оригинала на немски език.
В "Най-хубавите приказки" на издателство ПАН предговорът е мнение на Ангел Каралийчев. Преводът е на Асен Разцветников. Изданието е от 2011 г., гр. София. Съдържа общо 31 приказки. Книгата започва с приказката "Снежанка" и завършва с приказката "Пастирчето".
Приказката "Снежанка" започва с епизода, в който царкинята убожда пръста си и пожелава да има дете бяло като сняг, алено като кръв и с коси черни, като абаносово дърво. След това, както малки и големи знаят, тя ражда момиченце. Скоро след това умира и оставя съпруга си вдовец. Царят се жени повторно и злата мащеха на Снежанка намразва детето още от първия миг. След като вълшебното огледало на мащехата й казва, че Снежанка, вече на 7 години, я е надминала по хубост, злобната втора съпруга заповядва на ловец да убие Снежанка и да й донесе сърцето на детето, като доказателство за смъртта й.
Ловецът се смилява над момичето и я оставя да избяга в гората, мислейки си, че дивите зверове, че я изядат. Момичето се спасява и стига до къщичката на джуджетата. След като Снежанка и джуджетата се запознават, започват да се грижат взаимно.
Мащехата, разбрала от огледалото, че Снежанка е жива и на три пъти се опитала да я убие - с панделка, гребен и ябълка. На третият път, когато красивото момиче отхапало от ябълката, джуджетата не успели да я съживят. И й сковали ковчег. Но решили да почетат Снежанка и й поръчали ковчег със стъклен капак, на който със златни букви изписали, че е царска дъщеря.
Един принц решил да пренощува в къщата на джуджетата. Той видял ковчега на върха на планината, пазен от по едно от джуджетата и помолил да му го подарят, заедно с тялото на момичето, защото се влюбил в нея. Джуджетата се съгласили, но когато носачите тръгнали да пренасят дървения сандък, се спънали в един храст, Снежанка изплюла парчето ябълка и се съживила.
Принцът се оженил за Снежанка, а мащехата умряла след изтощение, защото я накарали да танцува с нагорещени метални обувки на сватбата на красивата като абанос и бяла като сняг царска жена.
Изключително популярен е анимационният филм на Дисни "Снежанка и седемте джуджета" от 1937 г. Това е първият голям успех на компанията, след провалът на Уолт Дисни с "Червената шапчица" и добрите отзиви от Заекът Осуалд и Мики Маус.
Известен е и клипът на "Рамщайн" от 2001 г. на песента "Sonne", който е съвременен прочит на приказката за Снежанка, като музикантите от групата играят джуджетата. Идеята на групата е Виталий Кличко да участва в клипа им, но това не се осъществява при финалните снимки. Юлия Спепанова - руска актриса и модел, играе Снежанка във видеото на Рамщайн.
Приказката за "Снежанка" съществува и в нов вариант, испанската екранизация на Пабло Бергер от 2012 г. Филмът е черно бял, ням и представя Снежанка като жена на тореадор в Севиля през 20-те години на XX век. В пресата за филмът пише:
За най-добър испански филм на 2012 г. бе обявена творбата на режисьора Пабло Бергер "Снежанка", предаде ИТАР-ТАСС. Това стана ясно на церемонията по връчването на най-престижните испански кинонагради "Гоя" вчера в Мадрид.
Немият и черно-бял филм представлява нов прочит на историята на Снежанка и нейната мащеха, завъртян около жена тореадор в Севиля през 20-те години на миналия век.
В съвременната индустрия се предлагат кейсове за телефон със Снежанка, държаща ябълката на фирмата за компютри и тениски.
Снимки: filmsub.com, издателство ПАН