"Кодекс на театралния зрител" като част от Месец на театъра
Трупите на Театър „Българска армия“, Театър „София“, Малък градски театър „Зад канала“, Младежки театър „Николай Бинев“ и Народен театър „Иван Вазов“ се обединяват, за да създадат "Кодекс на театралния зрител", чиято цел е да направи зрителите съпричастни с актьорите на сцена и да възпита норма на поведение. Инициативата е част от кампанията „Месец на театъра”, която се провежда за трети път и се организира от сайта LoveTeather.
Чрез изготвянето на подобен наръчник се стреми установяването на правила на поведение при посещение на театър. От кодекса зрителите ще придобиват ясна представа какво се случва на актьорите, когато в залата се говори, шуми или се използва мобилен телефон. Нашумелият в последно време въпрос дали в края на представлението да се ръкопляска на крака също ще получи отговор в наръчника.
В рамките на кампанията ще се проведе и инициативата „Колкото повече, толкова повече – театър“. Зрителите, посетили 2 постановки в два различни театъра, които са се включили в "Месец на театъра", ще получат двойна покана за представление по избор в един от участващите театри.
Като част от месеца на театъра е и конкурсът за есе. Темата тази година е "Ролята на зрителя в театъра днес", която е провокирана от идеята за създаването на наръчник. Крайният срок за участие е 17 април като сред наградите е обиколка зад кулисите на театър, участващ в кампанията, а отличието за първо място ще бъде едномесечен безплатен курс по избор в сферата на киното и театъра в UpGrade U.
Кампанията „Месец на театъра” започна в Деня на театъра и ще продължи до края на април като приканва повече хора да посещават театрални постановки.
Снимки: Lovetheater
Р. Михайлов
2017-03-30 08:53:42 ReplyЗвучи малко нахално. Даже не малко.
Може би трябва да очакваме "Кодекс на хрисимия електорат", издаден от народните ни представители?
Ясно е, че в театралната зала трябва да има взаимно уважение, но тук ударението пада на "взаимно". Изготвянето на наръчник за поведение от театралното съсловие насочен към публиката показва липса на подобно уважение. Към същата тази публика, заради която се прави театър, и без която театър няма да има.
"Слушайте, маймуни, ако искате да бъдете допуснати до НАШИЯ свят, трябва да се държите по НАШИТЕ правила. В противен случай не сте добре дошли. Ще пляскате, когато ви се каже, ще говорите, когато ви се каже, и ще се държите по начин, който ние определяме."