Кое е най-модерното българско училище?
Седмица след откриването на учебната година, надникваме в най-модерното държавно училище в страната, намиращо се в Бургас. То отваря за първи път вратите си тази година, за да приеме деца от предучилищна група, първи и пети клас.
ОУ "Александър Георгиев-Коджакафалията" е първото общинско училище, което се открива в историята на прехода, и като такова се стреми да изгради едно образователно средище, адекватно на днешния ден.
Мисията на училището е да допринесе за една положителна промяна в образователния модел, от която обществото ни болезнено се нуждае.
"Това може да стане само с активна работа и положителен пример, а не като чакаме да ни „спуснат“ поредната реформа – промяната винаги идва отвътре.", споделя директорът Михаил Ненов пред Uspelite.bg.
За да се приложи на практика философия на новата идея, сградата на училището е претърпяла цялостна трансформация. Изграждането на материалната база се дължи изцяло на Община Бургас, която е основният двигател на проекта. Благодарение на средствата, отпуснати по оперативна програма „Региони в растеж“, общината съумява да преобрази сградата на някогашния дом за деца, лишени от родителска грижа, който е носил същото име.
На 15 септември тази година, 200 деца прекрачиха прага на школото. Новото начало бе открито с химна на училището и колоритна програма:
Всички ние почувствахме, че мечтата, към която проправяхме път през последните месеци, изведнъж започва да придобива плът. Очите на учители, деца и родители бяха пълни със сълзи на радост и гордост, съпреживявахме един величав момент... Сега си пожелавам този момент да бледнее пред бъдещите достижения на учителите и учениците на нашето училище.
Надникваме в училището и пред нас се открива една безкрайна творческа атмосфера, помагаща на децата да открият и развият своя вътрешен потенциал. Знанията им се стимулират чрез модерни технологии от ново поколение. Учителите насърчават индивидуалните таланти и стилове на учене на всяко дете, насочвайки го уверено към програми, в които то ще разгърне своите способности.
Класните стаи са изключително свежи и атрактивни. Смелите интериорни решения потапят учащите в модерна среда с всичко необходимо за един учебен ден и не само. Учениците разпускат сред озеленени коридори с места за отдих, осигурен им от меките „барбарони”. Уютни шкафчета пък прибират учебниците и помагалата им под ключ. Всяко носи името на притежателя си и така трудностите при носенето на тежките раници отпадат. Чиновете и седалките са компактни и удобни, скъсяващи дистанцията между децата и приканващи ги да работят заедно, в екип.
Дотук с материалното, въпреки че има още за показване.
Духът на училището се съгражда от екип млади и висококвалифицирани преподаватели, които влагат цялото си сърце и енергия в проекта. За целта самият директор заедно с други съмишленици на делото се преместват в Бургас и се впускат в предизвикателството на това ново начинание.
Заедно градят и иновацията на училището в областта на високите технологии. Това го превръща в първото основно училище, което дава начални знания и умения за бъдещо кариерно развитие в тази област.
Тук още от подготвителна група започват да се изучават основи на програмирането, а заложеният в поднасянето на учебното съдържание интегриран подход разширява мирогледа на децата и изгражда умения от синергичен тип – учим се да възприемаме света в неговата цялост, а не от гледна точка на една или друга научна дисциплина.
Може би едно от малкото училища, които гледат адекватно напред в реализацията на своите възпитаници.
Посветените на делото, споделят стремежите си да създадат път за развитие на своите ученици в бъдеще. Наблюдават и анализират съвсем възможни явления, свързани с темповете на автоматизиране на услугите и бизнес процесите. Дават си сметка, че това би могло да доведе до изчезването на много от познатите ни днес професии. Затова приветстват технологиите, и споделят, че само професионалистите от дигиталния бранш са с гарантирана реализация в близкото бъдеще.
В училището всичко се гради с мисъл и остава дълбоко послание. От материалната база, духовните ценности, стигаме до най-първото, а то е името на училището. За интересния му произхода, директорът г-н Ненов ни споделя, че Александър Георгиев, наричан още Коджакафалията (голямата глава), е известен и като Бащата на Бургас.
Това е един феноменален българин, за когото трябва да се учи в училище. Останал полусирак от малък, без образование, той започва да работи в дюкяна на свой роднина и бързо се отличава с пъргавия си ум и силната си памет, благодарение на които се замогва и започва да изкупува имоти от гърци и турци през втората половина на XIX в.
Така скоро той притежава на практика целия съвременен център на Бургас, но при все че е толкова богат, Александър Георгиев живее скромно и пестеливо. В края на живота си, по време на Балканските войни, той започва да дарява имотите си на войнишки вдовици, а огромното си състояние, възлизащо на над 25 000 000 златни лева (няколко милиарда днешни пари) - на града.
Община Бургас преобразува сградата, част от която е построена още през 1915 година, в основно училище със същото име в памет на един от най-големите благодетели в историята на България.
Надникваме и в учебната програма на децата. Освен стандартните предмети виждаме по-широко използване на информационните технологии в дисциплини като „Основи на програмирането“. Учителите помагат на децата да развият своите дигиталните умения, така че да владеят технологиите в дълбочина, да бъдат не само потребители, но и създатели на съдържание.
Има и часове по йога за деца. Самият директор ни обяснява за положителните ефекти, които освен, че подпомагат здравето на учениците, служат и за преодоляването на стреса в ежедневието, като в същото време повишават интелектуалния капацитет, което е научно доказано.
На децата се предоставя техника за работа в училище. И съвсем отговорно ви гарантираме, че тук лаптопите, таблетите и мобилните устройства са техните учебни пособия, а не средство за игра или безцелно пребиваване в социалните мрежи.
Да, училището е напълно реално и въпреки, че превъзхожда много частни училища с материалната си база и високо мотивирания си екип, ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ е изцяло държавно, без такси. Както вече разбрахме, всичко това се дължи на усилията на Община Бургас. Кметът на града, г-н Димитър Николов, заедно с цялата си администрация полага големи усилия за развиване на образователната общност и цялостно подобряване на условията за учене в детските градини и училищата.
Училището може да не е прецедент по отношение на сградния си фонд, но определено ще остане в историята като първото държавно училище, открито през XXI век в България.
Георгиева
2017-09-26 12:32:21 ReplyПроектантът на ремонта е "Проектантска организация – Бургас", с водещ проектант (част архитектура)– арх. Лазар Банчев. Моля не забравяйте труда на специалистите, благодарение на които са отпуснати средствата и е реализирана тази красота!