Успелите

Кои 4 емблематични софийски сгради ще бъдат реставрирани?

Четири сгради в София ще бъдат реставрирани благодарение на програмата "Културно наследство" на Столичната община. Целта на програмата е да бъдат съхранени недвижимите обекти, които са част от културно-историческото богатство на столицата. От общо девет кандидатствали сгради четирите "недвижими културни ценности", които ще бъдат реставрирани, са Националният студентски дом, административната сграда на Българската академия на науките, жилищно-търговска сграда на "Позитано" 1 и Институтът по балканистика с център по тракология към Българската академия на науките.

Екипът, който взема решение кои сгради да бъдат реставрирани в рамките на тази програма, се състои от общински съветници, представители на администрацията на Столичната община, на Министерството на културата, на Регионалния исторически музей в София, както и на Камарата на архитектите и Съюза на архитектите в България.

За възобновяването на Националния студентски дом, административната сграда на Българската академия на науките (ул. "Московска" 13 - 13А), жилищно-търговската сграда на ул. "Позитано" 1 и сградата на Института по балканистика с център по тракология към Българската академия на науките (ул. "Московска" 45) са отделени 300 000 лв. от бюджета на Столичната община за 2020 г. 

Националният студентски дом, изграден в периода 1931 - 1933 г. по проект на архитектите Станчо Белковски и Иван Данчов, е разположен в сърцето на София - пл. „Народно събрание“ № 10. "Архитектурата е решена със „спокойна“ фасада с хоризонтално членение, лентовидни прозорци, разнообразена само от терасата на най-горния етаж" с гледка към площада. 

Днес тук работят центрове на националните студентски организации, които предлагат различни услуги - има просторни зали за репетиции и публични изяви на студенти, художествена галерия, конферентни зали, киносалон и други.

Административната сграда на Българската академия на науките, разположена на ул. Московска 13 - 13А, е построена в периода 1880 - 1886 г. "Класическите детайли приобщават сградата към архитектурния ансамбъл със стария офицерски клуб и Княжеския дворец". През Втората световна война сградата се ползва за канцелария на военновъздушните войски.

Другата сграда на Българската академия на науките, разположена на ул. "Московска" 45, е по проект на арх. Георги Кунев. Изградена през 1924 - 1925 г., тя е планирана за жилище на сестрата на Никола Мушанов (министър-председател 1931 - 1934 г.). "Сградата участва в архитектурен ансамбъл от четири жилищни сгради, построени в един период по ул. "Московска" № 41, 43, 45 и 47".

Жилищната сграда, намираща се на ул. "Позитано" 1, е построена около 1910 г. по проект на арх. Георги Кунев. "Тя принадлежи към административно-търговски и банкови сгради в квартала на Търговския дом. Освен че е най-старата постройка в този квартал, е и единствената, строена за жилищни нужди. Тя е типична жилищно-търговска сграда от началото на ХХ век със запазена автентичност".

Снимки: Google Maps, studentshouse.bg

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Нина Ружина

Призванието ми е да съм учител, ако има място, на което се чувствам цяла и пълноценна, това е класната стая. Освен да съм "educator of young people" обичам музиката, планината и спорта. И да пиша. Истински вярвам в силата на думите. И на любовта.

Оставете коментар

0 коментара