Кои бяха най-впечатляващите идеи на Академия за иновации 2020?
Предприемчиви ученици и студенти от гимназии и университети в страната взеха участие в Академия за иновации 2020. Неочаквано, на почетните три места се наредиха общо 5 отбора.
- Първото място си поделят отбор WashIt заедно с екип Healthit.
- Второто заслужено грабват екип Цвете в епруветка - проект на един от авторите в Успелите, Петър Нефтелимов. Честито!
- Трето място заемат екипите EduBost и Дай5.
Всички пет отбора заедно пътуват към Брюксел. Освен това всеки един екип ще получи статия в бюлетина на фондация "Америка за България".
В следващите редове ще разберем какво точно представляват проектите, както и предприемачите, които стоят зад тях.
WashIt - екипът се състои от общо петима студенти - Йоанна Митева, Мария Дойчева, Методи Митков, Теодосий Димов и Яна Коцева, които учат в Нов български университет. Проектът представлява малък сапун с формата на драже, което го прави лесно преносим и може да бъде навсякъде с нас. За да го използваме, е нужно само да го смесим с малко вода, а от екипа споделят, че продуктът ще бъде в малка и удобна опаковка.
Healthit - създателите, които стоят зад тази идея, са Емил Тодоров, Юлий Юлиев и Методи Каназирски от Американския университет в Благоевград. Студентите са създали първата българска апликация за здравословен начин на живот. Приложението се грижи за нашата активност, като всеки ден ни предлага предизвикателства.
Flower in a Test Tube - отборът се състои от Петър Нефтелимов, Габриела Радулова, Любомира Иванова и Микаела Станчева. Те са студенти от Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Проектът им е нестандартен и иновативен, той представлява цвете в епруветка. Идеята е съчетание между науката и жеста за любов. Иновативното е, че за разлика от другите обикновени цветя, това в епруветка издържа по-дълго време и има нужда от по-малко грижи, но е също толкова красиво, колкото останалите цветя.
EduBots - зад тази идея стоят учениците Димитър Серафимов, Рангел Плачков, Петко Миков и Руси Шишманов от столичните гимназии СМГ и 91-ва НЕГ. Младежите предлагат курс по роботика за деца. С децата ще се научат играейки да кодират и изучават частите на компютъра, както и как работят те. Курсът предлага базови знания за всяко дете, той е разделен на две групи, като първата е за деца, проявяващи интерес към роботиката и програмирането, а втората е за деца, чиито родители искат да ги запишат, за да придобият знания и умения във фундаментите на информационните технологии.
Дай5 - отново е екип от студенти, учещи в Нов български университет, а техните имена са: Анета Йовева, Даяна Беловеждова и Петя Панова. Иновацията представлява здравословен заместител на бургерите и сладкишите, а по-конкретно, те ни предлагат кетобургери и кетодесерти. За по-голямо удобство, Дай5 предлага доставка до дома и офиса, което ги прави също толкова достъпни, колкото и стандартните бургери и сладкиши.
Всички идеи заслужават аплодисменти и им пожелаваме успех в Брюксел!
Снимка: innovationstarter