Кой е първият българин, достигал до финал в таекуондото на световното първенство за младежи

Станислав Митков постигна забележителен успех за България на Световното първенство по таекуондо за младежи в Чунчан, Корея, спечелвайки сребърен медал в категория до 63 кг. Състезанието привлече рекорден брой участници – над 1700 от 129 държави, което прави постижението на Станислав още по-впечатляващо. Пътят му към медала беше изпълнен с трудни и напрегнати битки, но той демонстрира невероятна воля и умения, за да достигне до финала.

Станислав започна надпреварата с категорична победа над Али Канара от ОАЕ, с резултати 13:0 и 12:0, като не остави никакви шансове на противника си. Във втората си битка, той показа още по-голяма устойчивост, като се наложи с 2:1 над Бекет Болатулю от Казахстан – един силен и опитен състезател. В третия кръг Станислав отново бе безапелационен и победи японеца Изуми с 13:2 и 7:1.

На четвъртфинала Митков се изправи срещу представителя на Франция, където за пореден път доказа превъзходството си с убедителна победа от 5:0 и 8:0. С тази победа Станислав се класира за полуфинала, където срещна Васиф Саликов от Азербайджан – силен и опитен състезател. Станислав обаче отново не позволи да бъде спрян, побеждавайки с убедителни 8:0 и 13:1, и така достигна до финала. Там го очакваше корейският състезател Юнг, който се оказа труден противник. Въпреки безкрайното желание за победа и себераздаването на Станислав, той завърши сребърен медалист – първият българин, който достига до финал на световно първенство за младежи в таекуондо.

Освен Станислав, другата голяма надежда на българския отбор – Ерика Карабелева, също впечатли с представянето си в категория до 52 кг. Тя стартира с победа над Молад Шанид от Мароко, с категоричен резултат 12:0 и 13:6. В следващия кръг се изправи срещу Ю Суан Янг от Тайпе, където също доминира и спечели с 9:0 и 5:4. На четвъртфинала обаче Ерика срещна силна съпротива от туркинята Суде Узунчавдар. Въпреки отличната си игра, тя не успя да се класира за медалите, завършвайки на почетното пето място. Това обаче не намалява надеждите за бъдещите ѝ успехи, като показаните умения я поставят сред бъдещите фаворити за медали на международната сцена.

Зад успехите на тези млади таланти стои усилената работа на техните треньори. Венцислав Соколов, който е личен треньор на Станислав и Ерика, е част от ТК "Ахил", а подготовката им преди световното първенство бе водена и от старши треньора на националния отбор Фарзад Золхадри. Техните усилия и стратегии доведоха до забележителни постижения, като България се нареди на трето място в генералното класиране след първия ден на състезанието, редом до големи спортни нации като Иран и Корея.

Постиженията на Станислав Митков и Ерика Карабелева са поредното доказателство за това колко много велики спортисти има в нашата малка родина. Това не са просто лични победи или поредния медал, а са доказателство, че с воля, дисциплина и много труд няма невъзможни неща.