Кой е първият в света биосферен резерват, обхващащ 5 държави?
В средата на септември (17.09, за да бъдем по-точни) ЮНЕСКО обяви първия в света биосферен резерват, който обхваща цели пет държави - Австрия, Словения, Хърватия, Унгария и Сърбия. Огромната защитена територия Мура-Драва-Дунав може спокойно да се класифицира като исторически момент, голям успех на обществата и огромен скок към устойчиво развитие от страна на Европа.
Обхващайки части от териториите на Австрия, Словения, Хърватия, Унгария и Сърбия, новият биосферен резерват заема около 700 км. от поречията на прекрасните европейски реки Мура, Драва и Дунав, а общата му площ възлиза на около 1 млн. хек. Всички тези цифри правят резервата първенец в категория "най-голяма защитена речна зона на континента".
Това знаково трансгранично обозначаване е силна демонстрация на споделена зелена визия, която надгражда и подсилва регионалното сътрудничество и обединението на Европа. То е значима стъпка напред в опазването на природните и културни съкровища на региона и служи като ярък пример за това как защитени зони могат да са от полза за общностите и дивата природа, а и да обединят държавите.
Андреа Йоханидес, изпълнителен директор на WWF Австрия, цитат на WWF България
На територията на Мура-Драва-Дунав бихме срещнали редки крайречни гори, чакълести и пясъчни брегове, множество острови, меандри (речни завои) и крайречни ливади, които поддържат изключително биоразнообразие. Именно тук е измерена най-високата гъстота на гнездящи белоопашати орли в Европа, а освен тях резерватът подслонява видри, бобри и критично застрашените есетри. На последно място, но не и по значение, според данни от мониторинг, цитиран от WWF България, тук ежегодно спират за почивка около 250 000 мигриращи птици
Изправени пред климатичната криза и голямо изчезване на видове, става въпрос на оцеляване да опазим оставащите диви райони в полза на хората и природата! Обявяването от ЮНЕСКО на тази зона за биосферен резерват е важна стъпка към едно зелено и устойчиво бъдеще, в което няма място за вредни практики като нови хидроенергийни проекти или извличане на седименти. Ние виждаме тази Амазонка на Европа като страхотен пример за това, как хора и природа могат да процъфтяват заедно.
Наташа Калауз, изпълнителен директор на WWF Адриа
Новият биосферен резерват е плод на дългогодишен труд от страна на властите във всяка страна, както и на колаборацията им с WWF, фондация „MAVA“, програма "Човекът и биосферата" на ЮНЕСКО, както и други партньори.
Мура-Драва-Дунав е важен и за България и биразнообразието тук, все пак сме Дунавска страна. Основна причина да се радваме на зеления успех е, че около 700 км. от средното течение на река Дунав ще бъдат защитени от вредни практики и посегателства, а това от своя страна ще рефлектира положително на устойчивото развитие на нашите екосистеми и крайдунавски местообитания. Ех, че хубаво!
Информация: wwf.bg
Изображения: wwf.bg, lider.bg, dnevnik.bg, soinfo.org