Успелите

Кой е Стойко и за какво се борят мускетарите с мустаци?

Едва ли има човек, който не е чувал за световното движение Movember - месец ноември е посветен на темите за мъжкото здраве, а мъжете си пускат мустаци, за да насочат общественото внимание към тях. Паралелно с това се събират средства за много каузи и инициативи, превенция на различни заболявания при мъжете, както психически, така и физически. 

Аз имам известен опит с инициативата, тъй като мъжът ми няколко години подред си пускаше мустак (за тази нещо се колебае) - ходили сме на различни тематични събития, дарявали сме за каузи и сме говорили с доста хора по темите за мъжкото здраве. Тази година партита за края на Movember не се очертават, но това не означава, че движението е затихнало.

През 2019 г. Стоил Стоилов (за приятелите си - Стойко) стартира инициативата Stoiko's Moustache Musketeers, посветена на мъжкото психическо здраве. През целия ноември на страницата във Facebook има постове, свързани с различни проблеми, с които се сблъскват мъжете, лични истории и обмяна на опит. Защото първата стъпка към решаване на проблемите ни е да говорим за тях, смята Стоил, и ние сме напълно съгласни с него. Повече за Стойко, мускератите с мустаци и каква е целта на кампанията от самия него.

Традиционно през ноември говорим за мъжкото здраве, като мъжете си пускат мустаци и се събират пари за проучвания, превенция и лечение на рак на тестисите, рак на простата, превенция на самоубийствата и психичното здраве. Защо ти реши да обърнеш най-голямо внимание на последното?

Защото аз самият най-много съм си патил от дефицити в психичното здраве. Страдал съм от депресия, негативни настроения, липса на мотивация, затваряне в себе си, несигурност... И хората около мен също са страдали като следствие. Слава Богу, аз намерих път напред и изход от дупката, в която бях, и макар да не съм разрешил всичките си проблеми, със сигурност съм по-близо до това. Моето собствено осъзнаване и израстване ме провокираха да опитам да помогна на други мъже, които се борят със същите трудности. Според мен всеки приема своя лична кауза спрямо житейския си опит. Например други мъже в инициативата ми имат роднини, пострадали от рак, и съответно каузата за физическото здраве им е много по-близка до сърцето.

А как се роди идеята за Stoiko's Moustache Musketeers?

През далечната вече 2014-а година случайно научих за Movember и реших да се включа. Винаги ми е било забавно да се заигравам с външния си вид, а и обичам да правя добри дела, така че за мен беше win-win - хем пускам мустак за бъзик, хем събирам дарения за добра кауза. От 2014 до 2018 година това ми беше мотивацията да участвам - най-вече за забава, не се взимах насериозно.

През 2019 година се случиха катаклизми в личния ми живот, които ме накараха много сериозно да адресирам психичното ми здраве. Наближаваше ноември и със сигурност щях да участвам в Movember, но вече бях различен човек. Много по-добре осъзнавах какви са психичните проблеми, които ме бяха довели до дъното, а немалко от тези проблеми са типични за доста мъже. Чувствах се изпълнен с нови знания и мъдрост и реших да ги споделя с моите приятели под формата на мустакати снимки, които привличат вниманието ти да прочетеш пост на тема за психичното здраве. Така се роди идеята за Мустакатите Мускетари.

А защо мускетари ли? Ами защото като малък прочетох "Тримата мускетари" и в мен завинаги остана идеята за мускетарите като доблестни герои, безупречни кавалери и верни приятели, което много се припокрива с моя идеал за мъж.

За втора поредна година стартираш това начинание - какви са отзивите от миналата година и каква е разликата с тази?

В началото на ноември 2019 страшно много се притеснявах. Да споделям най-личните си истории и най-тежките ми моменти с непознати в интернет?! Изпаднах в ужас. Но се престраших и отзвукът беше наистина невероятен. Получих толкова много позитивни коментари, толкова поздравления от приятели и непознати, че направо не можах да повярвам. Оказа се, че и мъже, и жени много се припознаваха с моите истории и съвети, и като че ли докоснах теми табу, които хората имат нужда да обсъждат. За мен беше невероятен успех и се зарекох да го превърна в традиция.

Тази година реших да разширя отбора на Мускетарите като поканя най-близките ми мъже и жени, които намирам за позитивни ролеви модели в моя личен живот, заедно с мен да споделят своите лични истории и съвети на теми като мъжественост, психично здраве и физическо здраве.

Колко души участват в отбора на мускетарите през 2020 и как може някой да се присъедини към вас?

В отбора участват около 18-19 мускетари тази година. Ако някой иска да се присъедини към каузата и е от мъжки род, може да пусне мустак този ноември и да използва подигравките от приятелите си като повод да поговори с тях за психично и физическо здраве, както и самият той да предприеме стъпки към това да подобри тези аспекти от живота си.

За дамите пускането на мустаци е противопоказно, но всички останали инструкции важат. Нека хората да изпращат историите и снимките си като съобщения на нашата страница - ние много ще се радваме да ги получаваме и споделяме.

Мустакат мускетар Нед

Как смяташ, българите обръщаме ли достатъчно внимание на психичното си здраве и като общество мислим ли по темата? Какво трябва да се промени?

Личното ми мнение е, че твърде малко обръщаме внимание на психичното здраве. Когато някой около нас не се справя с живота - било то приятел, син, колега - ние сме склонни да си го обясняваме с една от три причини: 1) той просто е слаб и не става за мъж, 2) животът/околните/светът го е прецакал, или 3) просто лош късмет. А много често обяснението е, че човекът има огромен потенциал, но изпитва психични трудности, с които не знае как да се справи, а стигмата свързана с това да потърсиш помощ е огромна.

За мен много от проблемите в българското общество са проблеми на нашата народопсихология - подценяваме себе си и способностите си; страх ни е да поемем отговорност за действията си, а разчитаме на други да ни решат проблемите; гледаме повече себе си, а не общността; и куп други... За да си оправим държавата, първо трябва да оправим себе си. А как да постигнем положителна промяна? Това е въпрос с дълъг отговор, но накратко - като говорим за това. Като споделяме истории, споделяме съвети и мъдрости, и си помагаме взаимно да се справяме с трудностите в живота. Така лека-полека ще надграждаме нашето себеосъзнаване и като общество ще тръгнем напред.

Какви са очакванията към мъжете в днешно време и как те вредят на самите тях, а и на цялото общество?

Очакванията към мъжете са различни в различните географии, в различните възрастови групи, и сред различните социално-икономически нива. Много от очакванията си противоречат и правят трудно за мъжа да е мъж. Класическите очаквания към мъжа са да е силен, да носи доходите в семейството, да е твърд, да не реве и да не е емоционален.

В масовите студентски среди, да си мъж означава да пръскаш пари по купони, да се напиваш, да караш BMW или Audi и да забиваш мацки. А в по-интелигентните и модерни групи, от мъжа се очаква той да е кавалер, да не е арогантен, а да се ръководи от желанията на еманципираната жена до него. Това създава мешавица от очаквания, което прави трудно за мъжа да разбере какво точно се изисква от него в 21-ви век.

А ако няма мъже, които да застанат твърдо с ценностите си и стойността си като мъже, това създава трудности за цялото общество.

Финално послание към читателите ни през ноември?

За момчетата: Не взимайте твърде насериозно външния си вид - пуснете едни мустаци този месец, посмейте се с приятелите си, и си поговорете за сериозните теми, които си знаете, че ви човъркат ама се притеснявате да ги говорите, защото не е "мачовско".

За момичетата: Използвайте женската си сила и помогнете на мъжете около вас да станат по-добри и да се грижат повече за психичното и физическото си здраве.

Мустаката мускетарка Танияна

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара