Успелите

Кой изобрети батерия на бъдещето?

Учени от БАН, заедно със студенти от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, изобретиха батерия, която ще доведе до революция в съхраняването на енергия. Батерията е от ново поколение и е на път да замени изцяло литиево-йонните батерии.

Създадената батерия е оригинална българска разработка на безопасна, евтина и безвредна за околната среда презаредима батерия на основата на натрий, съобщават от академията. Тя може да се комбинира с литиево-йонните батерии или изцяло да ги замени в различни приложения.

Водеща организация в проекта е Институтът по обща и неорганична химия /ИОНХ-БАН/ при БАН, а нейни партньори са Институтът по електрохимия и енергийни системи /ИЕЕС-БАН/ на БАН и Факултетът по химия и фармация /ФХФ/ на Софийския университет.

В новата батерия се използват лесно достъпните в природата натриеви йони, но самият механизъм на действие е запазен. Първо учените от ИОНХ-БАН създават нови електродни материали, подходящи за обратимо включване на натриевите йони, без да се нарушава тяхната структура. От материалите е конструиран модел на натриево-йонна клетка, която е подложена на електрохимични тестове в ИЕЕС-БАН. Накрая студентите от ФХФ-СУ моделират на атомно ниво процесите в електролитния разтвор на батерията, за да ги изучат и управляват успешно занапред.

Основното предимство на натриево-йонната батерия е натрупването на енергия от възобновяеми източници. Това е важно постижение, защото в икономиката и бита по целия свят използването на възобновяеми източници в производството и потреблението на енергия расте.

Натриевите йони за съхраняване на енергия ще намерят приложение и в електромобилите. В момента за автомобилната индустрия се разработва хибриден вариант - литиево-натриева батерия, която съчетава високата мощност на литиево-йонната с ниската цена на натриево-йонната.

"Това е пилотен проект с многообещаващи първоначални резултати, но постигането на крайната цел изисква още проучвания, изпитания и средства", съобщава проф. Радостина Стоянова от ИОНХ-БАН.

Друго голямо постижение на българските учени е разработката на нов тип електроди от материали като сулфатните соли, които са широко разпространени и могат да бъдат открити дори на Марс.

Снимки: Actualno.com

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мария Николова

Бенджамин Франклин някога е казал: „Или напиши нещо, което си струва да се прочете, или направи нещо, за което си струва да се пише!“ В България има немалко истории, които си струва да се прочетат, а моята мисия е да ги разкажа!

Оставете коментар

0 коментара