Кои са бакалавърските специалности, за които няма да се заплаща такса за първия семестър?
През учебната 2020 - 2021 година първокурсниците в общо 16 специалности и професионални направления няма да плащат държавна такса за първия семестър от висшето си образование. Целта е да се стимулират младежите, за да се развиват в сфери, в които страната ни изпитва недостиг на кадри.
Прогнозира се чрез освобождаването от таксата за първия семестър да бъдат обхванати 4476 първокурсници в редовна и задочна форма на обучение. За целта студентите трябва да бъдат приети в една от осемте защитени специалности или осемте защитени професионални направления.
Защитените професионални направления са:
- "Педагогика на обучението по..."
- "Религия и теология"
- "Математика"
- "Физически науки"
- "Химически науки"
- "Химични технологии"
- "Енергетика"
- "Материали и материалознание"
Защитените специалности са:
- „Арменистика и кавказология”
- „Иранистика”
- „Индология”
- „Новогръцка филология”
- „Румънска филология”
- „Унгарска филология”
- „Хебраистика”
- „Хидростроителство”
Стъпката е голяма крачка към намаляване на "неефективните специалности" и цели да се насърчи развитието в сферите, в които има реална необходимост от гледна точка икономика и нужди на пазара на труда. От няколко години се наблюдава тревожна тенденция, според която броят на инженерите и учителите намалява, а проблемът се задълбочава.
Средствата ще бъдат осигурени от МОН. По този начин между 17 висши учебни заведения ще бъдат разпределени 1 308 542 лв.
Освобождаването от първата такса е една малка стъпка, която обаче може да бъде реален старт и шанс за младежи, които нямат финансова възможност да започнат образование, или пък за тези, които се колебаят и все още не са се открили.