Успелите

Кои са библиотеките, в които ще искате да останете вечно

Библиотеките винаги са били и ще бъдат центърът на човешкия интелектуален прогрес. Те са най-пълното и магическо сборище на човешкото познание. В тях има нещо, което не спира да привлича и туристите, и местните и ги прави желани дестинации и пунктове в обиколката на всеки един от нас.

Кое е най-магическото - красивата им архитектура, бутилираната миризма на книги и знание, изящните рисунки или скритите между редовете мисли на писатели, творци, философи? На този въпрос ще отговори всеки индивидуално, но най-важното е, че библиотеките ни дават възможността да се докоснем до литературните съкровища на всички времена.

Какво по-вълнуващо от това? Храмовете на знанието са гигантски, чаровни, различни, устойчиви и много красиви. Насладете се на едни от най-удивителните храмове на знанието и позволете на силата им да ви завладее. 

Градската библиотека в Щутгарт, Германия

Една уникална сграда, построена във формата на кубчето на Рубик. Истински рай за любителите на книги. В библиотеката има множество тайни коридори и малки проходи, които символизират човешкото въображение и свободата на мисълта. Вътре всичко е в бяло, но цветно настроение създава огромната колекция от книги. На покрива е вградена фотоволтаична система, която преобразува слънчевата радиация в електрическа енергия.

Градската библиотека в Тайпе, Тайван

Екологичната библиотека в Тайпе е известна със съоръженията си за рекултивация на вода, слънчеви панели и естествена вентилация. Какво по-хубаво от това да се сгушиш с книга в ръка на едно приятно, зелено и прохладно местенце? На територията на библиотеката има много паркове, открити балкони и огромни слънчеви градини на покрива. Читателите имат възможността да избягат от суетата и шумотевицата на големия град и да се пренесат в едно по-спокойно, красиво и изолирано райско кътче. 

Обществената библиотека в Канзас, САЩ

Фасадата на нетипичната сграда представлява лавица от 22 значими книги. Всички те са избрани измежду запасите на масивната библиотека от любителите на четенето. 

Британската библиотека в Лондон, Великобритания

Британската библиотека е националната библиотека на Великобритания. Това е най-голямата библиотека в света. В своите книжни запаси има над 170 милиона екземпляра и продължава да получава копие от всяка книга, отпечатана във Великобритания. Сред най-ценните предмети, съхранявани в библиотеката, са копие на Диамантената сутра, най-старата известна печатна книга в света, две копия на Гутенберговата Библия, две копия от 1215 година на Великата харта на свободите, единственото ръкописно копие на поемата Беоулф.

Библиотеката в Малмьо, Швеция

Библиотеката в Малмьо е нещо изключително. Сигурно на всички ни се струва невъзможно социалният живот да се случва в библиотеката, но това е самата истина за този чуден град. Тук хората използват библиотеката не само за четене, но и за срещи, провеждане на културни събития, чашка кафе и други приятни занимания. Сградата на пръв поглед не се различава от другите стари постройки в центъра на Малмьо, но когато се заобиколи, се вижда залепената за гърба ѝ нова модернистична постройка с огромни прозорци. Влизайки в този символичен храм на книгата, ти попадаш директно между рафтовете и уютните масички с изглед към парка. Единственото, което можеш да направиш, е да се насладиш на приятната атмосфера и да издърпаш книгата, която нямаш търпение да прочетеш.

Библиотека „Джордж Пибоди” в Балтимор, САЩ

Библиотеката "Джордж Пибоди" е към Университета "Джон Хопкинс" и е една от най-красивите университетски библиотеки в света. Тя е построена в знак на благодарност за гостоприемството и човещината на местните хора от филантропа Джордж Пибоди. В сградата много често са били провеждани различни официални и важни събития заради красивия ѝ интериор. 

Библиотека „Страхов”, Прага, Чехия

Тази библиотека много пъти е била определяна от туристите като най-великолепната за всички времена. Разположена е в огромния Клементиум комплекс в Прага. Колекцията от глобуси е много характерна черта на старинните библиотеки: демонстрацията придава авторитет на собствениците им. Интересното при нея е, че има две зали, на които посетителите могат да се възхищават - теологическа и философска. 

Библиотеката в Адмонт, Австрия

Библиотеката на абатство „Адмонт“ в Австрия е построена през 1776 г. от Джоузеф Хубер и е изписана от художника Бартоломео Алтомонте. Изписана в бяло и златисто, библиотеката е коронована от седем купола. Дължината ѝ е 72 метра, което мигновено я прави един от най-големите манастирски храмове на знанието. Около 70 000 книги се съхраняват в сградата. Тук се намират и известните скулптури на Джоузеф Стамел "Четири последни неща", които изобразяват Смъртта, Ада, Рая и Страшния съд.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара