Успелите

Кои са любимите книги на успелите българи?

Книгите имат силата да вдъхновяват, да поучават и дори да те пренесат в другите светове. В рамките на няколкостотин страници човек може да научи нещо, което да промени мирогледа му. И именно това е едно от онези неща, в които се крие магията на литературата. И понеже през лятото имаме повече поводи да хванем една книжка под ръка в летните жеги, независимо дали се излежаваме на хавлията на плажа, или сме разпънали палатка сред зелената планинска свежест, решихме да попитаме петима успели хора, които са давали интервю за нашата инициатива, кои са техните любими книги.

Награда-от-президента-Плевнелиев-08.12.2015-2

Д-р. Александър Долашки

Ако трябва да посоча една моя любима книга и да опиша защо, то бих се спрял на „Богат татко, беден татко на Робърт Кийосаки.

„Богат татко, беден татко” е един невероятен бестселър, за който основното се казва в подзаглавието, а именно: „Уроците за парите, на които богатите учат децата си, а бедните и средната класа – не!” В книгата се описва как можеш да се измъкнеш от омагьосаната въртележка на вечно недостигащите ти пари и как да се ограмотиш финансово и да насочиш живота си в нова посока.

„В Богат татко, беден татко” става дума за съвсем простички, същевременно съвсем реални неща и събития от живота на всеки. Идеите на Робърт Кийосаки могат да преобърнат представите ти за парите и твоите взаимоотношения с тях.

Неговите разсъждения за парите, финансовата грамотност, образованието, възпитанието в семейството във връзка с парите и начина, по който всеки тръгва да урежда живота си са актуални и съвсем близки и до нашата родна, българска действителност.

Закостенелият начин на мислене на доста хора ги кара да имат изградена представа за нещата в живота и не позволяват нещо да промени тази тяхна представа. Повечето хора в България, за съжаление, сами не си вярват, че могат да подобрят финансовото си състояние. За тези хора, книги като „Богат татко, беден татко” ще са неприложими и ненужни. От друга страна, за хората, които с отворено съзнание искат да научат нови неща и които не се страхуват да погледнат навътре в себе си и да преценят сами какво представляват и какво биха искали да представляват , „Богат татко, беден татко” може да промени кардинално начина на мислене по отношение на парите, работата и успеха в живота така, както именно подейства тази книга и на мен.

laboratory-1

Евгения Пеева

The Social Animal, David Brooks - един от редовните коментатори в редакторските прегледи на The International New York Times. Романът, написан в художествен стил, включва редица научни факти и изследвания в увлекателен, разбираем, научно-популярен текст. Наред с разказа за съдбите на двамата основни герои, творбата предоставя изчерпателен преглед на изследвания за когнитивните и психологически процеси и подсъзнателни предразсъдъци и склонности, които предопределят голяма част от съзнателните действия, стремежи и ценности на хората - дори на най-интелигентните и успешните сред тях. Брукс прави задълбочен и критичен коментар върху модерните ценности и цели, които обществото и успешните в него приемат за смислени и които диктуват в голяма степен фокуса и развитието на обществото ни днес. Определено има потенциал да преобърне представите ви за това, какво ни движи в живота и какво истински си струва - и то не само с увлекателна проза, но и с реални научни факти и аргументи.

justing

Жюстин Томс

1. Елементът. Сър Кен Рабонсън

„Всички, които обичат нещата, с които се занимават, се определят като късметлии, а които смятат, че не са успели в живота, казват, че просто не са имали късмет … Постигналите високи резултати имат сходни нагласи: упоритост, самоувереност, оптимизъм, амбиция и неудовлетвореност.”

2. Малкият принц. Антоан дьо Сент-Екзюпери

Защото не бива да забравяме, че успехът има различни измерения и че най-големият успех е да останем хора.

3. Книгата, която чета в момента.

Без значение от кой автор и кое е заглавието - всяка книга, която чета в момента ме вдъхновява, дава насоки и идеи, помага ми. Затова и чета ежедневно и обичам да чета.

lubo Снимка: Георги Вачев

Любомир Сергеев

Вкусът на хората се променя с времето и слава богу!

Да се твърди, че едно единствено нещо ни е любимо вечно е или малко наивно, или неискрено, или необмислено. Това, разбира се, не са лоши неща, особено когато става въпрос за нещо така лично като най-любимата ми книга. В различните етапи от живота ми е имало различни книги, които съм харесвал повече, срещал съм се с нови автори и нови истории, които в този момент са ми допадали повече от предишните или просто някоя книга ме е „уцелвала” в правилния момент. Минах през „Алхимикът” на Паоло Коелю, чиято философия и до ден днешен ми е пътеводидел. През „Парфюмът” на Патрик Зюскинд, която в един момент възприемах на подсъзнателно ниво и дълго я смятах за най-великото литературно произведение. Въпреки това едно единствено заглавие се открои от хилядите, през които минах и продължавам да минавам. Едно единствено устоя на тези промени на вкуса ми. Това е „The Bromeliad Trilogy” или в превод „Трилогия за номите” на Тери Пратчет. В нея се съдържа абсолютно всичко, в което вярвам, поднесено по прекрасния ненатрапчив метафоричен начин с тонове хумор и мъдрост, който само Тери можеше. Измежду хилядите послания, които са вплетени в нея, може би най-любимото ми е, че измеренията на голямото и малкото са въпрос на собствените ти размери. Безкрайността на света се разстила пред нас, докато се придвижваме през него и колкото по-големи ставаме ние, толкова по-голям става и той и обратното. Тери беше образец за това, как трябва да се движим през този свят и как да го напуснем и героите в тази книга перфектно изразяват тази му философия чрез възможно най-приятните и положителни метафори. В тази книга няма и ред, който да не одобрявам с цялото си същество.

Може би гледам наивно на този факт, но това само може да ме радва! (усмихва се) 

tunio

Тунио Зафер

С напредване технологиите, достъпът до информация стана много масов и много по-лесен. Обемът на информация е толкова огромен и толкова близко до хората, че е много важно да можеш да отсееш най-полезната и най-рационална, и важна за момента за теб. Вече всички, всичко знаят. Източниците на знания са много и различни, но определено четенето на книги остава най-рационалният подход. Далеч от идеята да оценявам книгите една спрямо друга, ще си позволя да ви посоча две от моите десетки любими.

Свързано с маркетинг и продажби, ще ви върна началото на 2010 година, когато електронния век беше вече в своя разгар, но аз тъкмо се запознах с революционната идея за 'Маркетинг на Позволението’  на Сет Годин.

Неща, които експертът Годин беше забелязал и описал от преди 5-10 години, едва тогава бяха актуални за българския пазар (всъщност, те са актуални и сега). Тази книга разбива представите за традиционния маркетинг, агресивния, нефокусиран и масов, и полага основите на  персоналното отношение, на печеленето на доверието на потенциалния клиент, честота на облъчването му с вашите послания, и в крайна сметка на спечелването му за лоялен клиент. Всеки продукт и услуга може да бъде продадена на всеки, стига да намериш правилното послание за дадения клиент и да получиш неговото позволение, за да му го представиш.

Задължително четиво за всеки, който иска да прави адекватен маркетинг в настоящето и бъдещето.

С времето, когато работата ми в екип и работата ми с хора взе превес над маркетинга и продажбите, дойдоха предизвикателствата на мениджмънта. Книгата, която може да ви спести всичките тонове информация за мениджмънт, за лидерство и всички производни на тях думички като мотивиране, амбициране, делегирана, координирана и други подобни страшни изрази е 'Leadership and the One Minute Manager’ на Kenneth Blanchard. Както е казал Чарлз Дарвин, оцелява този, който е най-адаптивен към промяната (и условията). Тази книга проповядва именно този похват в мениджмънта - адаптиране на методите и техниките за постигане на успешно лидерство. Тази книга показва пътя към това, как да бъдеш максимално успешен лидер, като адаптираш техниката си спрямо хората до теб, спрямо ситуацията, в която сте и да постигнеш максимална мотивация на екипа. Книгата е много приятна за четене и помага изключително много за изграждане на стратегии за работа в екип.

Силно препоръчвам и двете книги - много са лесни за четене и най-важното - много са лесни за усвояване и практикуване след това.

Споделте своята любима книга с нас в коментар под статията.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

1 коментар

  1. Анонимен
    2016-06-28 14:26:24 Reply

    Препоръчвам на успелите българи да прочетат и сборника с разкази „Скалата“. автор: Богданов