Кои са младите българи, които разработват иновативни очила за незрящи
Младите хора, за които ще разкажа в следващите редове, са от град Плевен. Иван и Илко работят в екип, за да създадат проект и прототип на умните очила SparkVIsion, които да са в помощ хора с увредено зрение. Идеята им е отличена в категория "Социална иновация" в рамките на конкурса за иновативно предприятие на 2021г.
Иван Цветков е ученик в ХII клас на МГ "Гео Милев", Плевен, а Илко Симеонов е възпитаник на същото училище, но в настоящия момент учи компютърни науки в страната на лалетата - Нидерландия. Двамата се запознават в клуба по роботика на училището, а днес вече са "Спарк Вижън Ис" - развиващ се проект за умни очила в помощ на незрящи хора, който има отличие на конкурса за иновативно предприятие на годината. До "излизането" на пазара на очилата им остават няколко финални щрихи, за да изпълнят мисията си изцяло.
Умните очила на Иван и Илко
В интервю за БНТ Илко споделя, че сред едни от най-важните и основни функции на очилата са:
...да могат да четат текст, да разпознават обекти и да може близък човек на незрящия да види през камерата на умните очила, за да му помогне в нова ситуация, да му асистира, получава се като обаждане... докато ръцете на незрящия са сводобни.
Илко Симеонов в интервю за 100% будни на БНТ
Умните очила са все още във фаза "прототип". Функциите им са предварително зададени, а потребителят ги управлява с помощта на бутони. Младежите мислят напред и чертаят следващи стъпки в израстването на продукта си, като една от тях е бутоните да бъдат премахнати, а очилата ще разпознават знаци, които незрящият да покаже на камерата, за да зададе конкретна команда.
Очилата са леки, с красив дизайн; разполагат с bluetooth и камера с кабел, прикрепена към стъклото, процесор и батерия, които могат да бъдат прибрани в кутийка и побрани в джоб, за да бъдат свободни ръцете на незрящия човек.
Финанси
Младите иноватори споделят, че идеята е харесвана и подкрепяна от самата ѝ поява на бял свят. През ноември 2021 те създават кампания във Volontime - платформа, която набира средства за добри каузи - именно от тук получават и необходимата сума, около 4000 лв., за да стартират проекта си. Университетът, в който следва Илко, също отпуска финансиране, което подпомага прогреса на работата по очилата. Към момента отново търсят спонсори и финансиране, с помощта на които да финализират иновацията си.
Въпреки, че световният пазар е виждал подобни продукти, българският вариант ще бъде изключително конкурентен на глобално ниво. В интервю за БНТ Иван споделя, че цената за чифт умни очила SparkVision ще бъде около 2000лв., сума, която е 3 до 4 пъти по-ниска от тази, която пазарът познава.
Повече за екипа и вдъхновението
Зад “СПАРК ВИЖЪН ИС” уверено седи тричленният екип от млади хора - Илко Симеонов, Иван Цветков и Теодора Иванова. Илко е в ролята на програмист и създател на идеята, членувал е в клуб по роботика към МГ "Гео Милев", Плевен, харесва физика и учи Computer Science and Engineering в Нидерландия. Иван е ученик в 12 клас на МГ "Гео Милев", Плевен; планира да продължи образованието си в България в СУ "Св. Климент Охридски", интересува се от програмиране, също членува в клуба по роботика на училището си и разработва телефонни приложения. Теодора - новото лице в историята - е студент, учи Финанси в Италия и стажува в Амазон.
Докато Илко и Иван развиват изцяло идеята за умни очила, то Теодора се грижи за финансите. В работата си по проекта младежите си сътрудничат със Съюза на слепите хора в България, откъдето доброволци дават ценни насоки и обратна връзка за това, как очилата да стават все по-умни и функционални.
Роднина на приятел на екипа наскоро ослепя и това ни мотивира ежедневно да вървим по пътя към усъвършенстването на продукта и нашата лична кауза е да достигнем възможно най-бързо до разработката на такъв, който е не само водещ по цена в сравнение с всеки друг подобен продукт на световния пазар, но и висококачествен, мултифункционален и удобен за ползване.
Из описание на каузата "Умни очила за хора с цялостно или частично увредено зрение", публикувана във Volontime.com
Информация и снимки: bnt.bg, volontime.com, sparkvision.tech