Успелите

Кои са най-четените автори и най-активните читатели на Столичната библиотека за 2022 г.?

Вчера бяха връчени осмите "Годишни награди" в Столичната библиотека. Те отличават най-четените съвременни български автори, както и най-активните читатели през изминалата година. 

Читателите на една от най-старите културни институции на София вече наброяват 81 хиляди, като само през изминалата 2022-а са се записали нови 18 600 читатели! 

Отбелязан е рекорд в заетите за вкъщи книги - 530 хиляди. Около 1400 са посещенията дневно в библиотеката, а младите хора до 28 години опровергават мнението, че младите у нас не четат, тъй като съставляват 63% от читателската аудитория.

Най-четените съвременни автори на българска литература се определят от читателите въз основа на статистика от електронния каталог.

Писател на годината:

Георги Господинов („Времеубежище“, „В пукнатините на канона“, „Физика на тъгата“)

Писател на годината – автор на най-четена книга:

Захари Карабашлиев – „Опашката"

Най-четени автори на художествена литература:

Виктория Бешлийска („Глина“, „Сърце“), Георги Бърдаров („Absolvo te“, „Аз още броя дните“), Здравка Евтимова („Кръв от къртица“, „Зелените очи на вятъра“, „Юлски разкази“)

Други четени съвременни български писатели в библиотеката: Владимир Зарев, Теодора Димова, Стефан Цанев, Алек Попов, Ивинела Самуилова, Деян Енев, Калин Терзийски.

Най-четен поет Иван Ланджев („Ти, непрестанна новина“, „Ние според мансардата“, „По вина на Боби Фишер“)
Следват проф. Амелия Личева („Зверски кротка“, „Трябва да се види“, „Моите Европи“) и доц. Йордан Ефтимов („Още ли не са открили отсъствието ми“, „Доказани теории, окончателни експерименти“, „Сърцето не е създател“).

Други четени поети: Кристин Димитрова, проф. Пламен Дойнов, Мирела Иванова, Недялко Йорданов, Георги Борисов , Силвия Чолева, Бойко Ламбовски, Аксиния Михайлова.

Най-четен автор на научна и научнопопулярна литература – проф. д-р Петър Стоянович („Фердинандеум“, „Между Дунав и Нева“, „Сборник по повод 70-годишнината от блажената кончина на Н. В. Борис III цар на българите (1943-2013)“, „Междуцарствието, кризата и битката за българския трон (1886 – 1887)“. Следват Тони Николов („Спомнена София“, „Бленувана София“) и проф. Вили Лилков („Погубената България“, „Бивши хора по класификацията на Държавна сигурност“, „Доблест и наказание“, „Стопанските абсурди на българския комунизъм“)

Други четени автори на научна и научнопопулярна литература: Юлияна Антонова-Мурата, Стойчо Керев, Симеон Идакиев, проф. Пламен Павлов, Слави Панайотов, Мадлен Алгафари, Иван Михалев и Елина Цанкова.

Награда за най-четен автор на биографични книги – Катя Зографова („Бележити жени на / за България – От Кера Тамара до Петя Дубарова“, „Фани Попова-Мутафова – житие и страдание“)

Най-четен автор на детска литература – Катя Антонова (поредицата за феята Ванилия). Следват Цвета Брестничка („Небивалици с буквите от А до Я“, серията „Вълшебната гора“ и книгата „Истории с крачета“) и Слави Стоев (поредицата „Лиско Лис и приятели“ и книгите „Играчките на Моника“ и „Сбогом, Страшен чехъл!“)

Други четени детски писатели са: Мая Дългъчева, Магдалена Такачова, Николай Пенчев, Милен Хальов, Петя Кокудева, Петя Александрова, Юлия Спиридонова.

Специалната награда на директора на Столичната библиотека получи проф. Кирил Топалов.

Отличени са и най-активните читатели:

Читател на годината – Станимира Дойчинова (екскурзовод в НИМ)
Читател на годината (дете) – Виктор Попов (8 год.)
Читател на годината (ученик) – Александра Петрова (18 год.) 
Най-четящо семейство – семейство Добреви

От медиите са наградени Радио София, БНТ Новини, Нова телевизия, bTV „Тази сутрин“, както и журналистката Силвия Недкова от  „Площад Славейков“.

През 2022 г. в библиотеката са предложени близо 21 000 нови заглавия на книги, като 25% от тях са на български класици и съвременни автори. И това не е единственото постижение на българската литература -  през последните години се отбелязва засилено търсене на българска художествена литература. Други търсени жанрове са издания, свързани с проблеми на съвремието, приложна психология, медицина, политически науки, история, езотерика, книги за самопознание, екология, спорт и пътешествия. Други жанрове, които предизвикват интерес у читателите, са също и мемоаристиката, биографиите и автобиографиите на наши известни обществени и популярни личности.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мария Сомлева

Здрасти! В момента съм в гимназия. Обичам да пиша, да карам лонгборд, да чета и да плувам. Вярвам, че ако работим заедно, България има потенциала да стане едно чудесно място :)

Оставете коментар

0 коментара