Кои са най-сериозните журналистически предизвикателства през 2017?
Обществото ни живее в медийна реалност, която трябва да се бори или дори сама създава, умишлено или не, пропагандно съдържание. Нов доклад на Ethical Journalism Network (EJN) разглежда именно тези прадизвикателства пред журналистическата гилдия в битката ѝ с дезинформацията и съществуването на обществото в „информационно затъмнение“.
Докладът се състои от есета на журналисти и учени и предлага поглед над основните предизвикателства пред медиите в страни като САЩ, Великобритания, Турция и Индия. Елиса Пачико от EJN обобщава 3-те най-сериозни етични предизвикателства пред журналистите, макар и вероятно те да са много повече.
„Речта на омразата“
Тя касае отразяването на нетолератна реч от страна на обществените фигури. Отразяването на такива изказвания не само може, но и донася високия и така бленуван от всички медии рейтинг, но същевременно им придава легитимност, която те не заслужават. В бурните времена, в които живеем и в които на всяка крачка се сблъскваме с политически и етнически конфликти, подобна реч и най-вече нейното отразяване в медийното пространство, може да донесе по-голяма разруха и да всее още повече ненавист към различността на другите.
В доклада се посочва, че речта на омразата може да намери и свое място в коментарните секции на новинарските сайтове. От организацията препоръчват тези секции да бъдат премахнати, ако няма достатъчно специалисти, които да следят съдържанието, защото публикуването на омразна реч може да се окаже не само пагубно за медията, но и за обществото.
Именно поради тази причина от EJN съветват журналистите да преценяват много внимателно преди публикуването на своите материали дали дадено изказване се основава на факти или на скандалност, без то да има особена информационна и новинарска стойност.
От организацията съветват журналистите да използват инфографика, за да избегнат сензационното отразяване на теми, изискващи особена деликатност и да ги представят в подходящ етичен контекст.
Публикуването на снимки, показващи насилие и смърт
Това е следващият основен проблем пред журналистическата гилдия, която все още се стреми да спазва някаква етика. Докато светът се тресе от конфликти като войната в Сирия, интензивният миграционен поток към ЕС и бежанската криза, пише авторката на доклада – Пачико, журналистите ще продължават да се сблъскват с дилеми относно снимките, които използват.
И наистина, границата между етиката и рейтинга е тънка, а прекрачването й зависи от размитата съвест на редактори, продуценти и журналисти.
Редица дискусии са предизвиквани в последните години относно използваните изображения при отразяване на войната в Сирия - през 2015 година снимка, която показва тялото на удавения тригодишен Айлан от Сирия предизвика наистина остри спорове относно журналистическата етика.
Това не е първият и за жалост вероятно няма да е последният случай, в който „правилното“ и „търсеното“ в медиите се сблъскват. През август 2016 година социалните мрежи и световните медии „гръмнаха“ с видео и снимки на малко момче, извадено от развалините на бомбардирана в Алепо сграда.
В своя доклад Ethical Journalism Network препоръчва да не се избързва с публикуването на снимки, тъй като тя най-активно се разпространява в интернет пространството.
Редно е първо да се прецени дали подобно изображение е необходимо и дали не е нужно осигуряването на допълнителен контекст – например автор или информация, която липсва.
Професионална и етична работа с източници на информация
Публикуваният анализ на трите основни предизвикателства пред медиите включва и подробен наръчник за професионална и етична работа с източници на информация. Той съветва журналистите да са напълно откровени в своите намерения и да се уверят, че човекът е наясно с условията на интервюто.
Ако източникът на информация е млад или уязвим, то репортерът трябва да е сигурен, че източникът на информация е наясно с последиците, които публикуваният материал може да донесе със себе си.
Освен тези указания, наръчникът включва и поредица от въпроси, които журналистите да зададат на самите себе си при работа с анонимни източници, както и стъпки, които да следват, ако върху тях се оказва натиск.
Журналистическата етика отдавна за жалост стои на заден план. Подробното разглеждане на подобен доклад и следването на съветите, които EJN предоставят, би помогнало за възраждане престижа на професията и възстановяване на доверието, което обществото би трябвало да има в медиите.
Не всичко е точка в рейтингова скала и не всичко опира до това да сме първи.
Понякога приоритетен е чисто човешкият морал, към който е редно всички ние да се придържаме, за да създадем едно чисто медийно пространство.
Снимка: Slide Share