Успелите

Кои са "Петте елемента" на Drop Down Community?

Земя, вода, въздух, огън и... пластмаса. Това е новият кръговрат на природата, в който живеем днес. Това са и петте елемента от „Петте елемента“ – най-новият проект на младежкия оркестър Drop Down Community. Заедно с композитора Иво Паунов и режисьора Васил Къркеланов младите музиканти са избрали да посветят новаторски аудио-визуален проект на глобалните екологични проблеми и необходимостта да пазим природата с всеки избор, който правим в ежедневието си. Повече за Drop Down Community, изкуството с кауза и бъдещето на „Петте елемента“ ще научите в следващите редове.

Drop Down Community е независим оркестър, създаден през есента на 2019 г. и изграден изцяло от млади и талантливи хора с богат опит и голяма любов към класическата музика. В ядрото на идеята за Drop Down Community стои Алекс Атанасов – млад музикант с десетки награди от конкурси в България и по света. Именно той е продуцент на проекта "Петте елемента".

„Тогава идеята ни беше да направим оркестър, в който да свирим каквото си пожелаем, да таргетираме младата публика и да направим класическата музика една идея по-интересна, да избягаме от това статукво на музейното изкуство“, разказва Алекс Атанасов пред Uspelite.bg.

Оркестърът дебютира с концерти в различни необичайни атмосфери, като първият е в пещерата Леденика по време на фестивала „Музика в пещерата“. С подобни прояви Drop Down Community се стреми да върне интереса на младите хора към класическата музика и да допринесе към запазването на културното наследство, с което разполагаме днес.

„Има една дупка между поколенията. Не засичаме връстниците си често в концертните зали и искахме да променим това. Като се замислиш, след 10-15 години, ако не се възпита това в нашето поколение, няма да има кой да възпитава децата си в любов към класическото изкуство“, добавя Алекс.

С идването на пандемията обаче се налага Drop Down Community временно да прекрати концертната си дейност. За радост, когато се затваря една врата, някъде се отваря друга. Паузата се оказва точният момент музикантите да помислят за нова насока на развитието си. Така се поражда идеята за „Петте елемента“ – настоящият проект на оркестъра, който има за цел да повиши информираността на хората по световните екологични проблеми и да ги подтикне да живеят по-природосъобразно.

„Идеята ми да направя екологичен проект, свързан с изкуство, датира много преди въобще да знам, че ще направя този оркестър. Когато създадохме състава, видях, че силата и енергията, която вече сме акумулирали, може да се насочи прекрасно в нещо подобно“, посочва продуцентът.

Първоначалната идея е да се направи концерт с послание за опазване на околната среда, но впоследствие Алекс Атанасов и ръководителката на проекта – Петя Цветанова, започват да търсят начини да създадат нещо по-устойчиво. Защо да не разчупят традиционната форма като направят пет видеоклипа по цикъл от музикални произведения около една обща концепция – екологичните проблеми и тяхното преодоляване? Всяка от петте композиции ще обръща внимание на различна тема и ще докосва слушателите и зрителите по свой собствен начин.

Вече придобил тази концептуална форма, аудио-визуалният проект „Петте елемента“ бързо намира и най-подходящия екип – композитор на музиката става Иво Паунов, а Васил Къркеланов поема режисурата на видеоклиповете към композициите.

Днес, когато слушаме готовото EP „Петте елемента“, не е лесно да си представим неговото създаване от нулата. Но като всеки проект „Петте елемента“ също започва съществуването си на хартия. Иво Паунов ни разказва повече за това начало – един текст на Алекс Атанасов, зареден с много силна визия, която да стои зад музиката, помага на композитора да навлезе в проекта и да се вдъхнови.

„Доста време мислих по въпроса, каква музика да създам, която да се връзва с тази визия, описана като сценарий. Беше много интересен процес, но в крайна сметка стигнах до извода, че не искам музиката да е само илюстративна и да работи с картинката в синхрон. Вместо това исках музиката да е контрапункт, който добавя към картинката по един собствен начин, който реших да е с позитивно послание, защото образите, с които работим, са доста тежки и тъжни. Общо взето, първата реакция е една носталгия към загубената природа, когато поглеждаме тези образи. Но аз реших музиката да има позитивно послание и да стане контрастен контрапункт на картинката, която често е покъртителна“, споделя Паунов.

А каква всъщност е картинката на „Петте елемента“? Към всяка от музикалните композиции ще видим и специален видеоклип, който ще увеличи емоционалното и информативно въздействие на проекта. По думите на режисьора Васил Къркеланов това надстройване на музиката е важно заради силното присъствие на визуалното в нашето съвремие. А и киното е още едно изкуство, през което посланието може да се предаде на публиката.

„Подходът ми не е чисто документален, тъй като ако направим една чиста документалистика, нещата ще изглеждат като мрачен репортаж от телевизията. Разчитаме на контраста - ще има много красиви картини и те ще бъдат съпоставени с другите, които не са чак толкова красиви. Бих казал, че даже са доста стряскащи - например мръсният въздух в градовете. Въпросът е да привлечем вниманието на подрастващото поколение, което сега изгражда критерий, поглед и стил на живот. Да замислим тези млади хора за това, в какво предстои да живеят, и да им напомним, че това, което ще оставят след себе си, също има значение. Техните действия имат значение“, разказва Къркеланов.

„Петте елемента“ придобиват съвсем нови сила и смисъл, когато кадрите на режисьора се свързват с вече готовата музика на Иво Паунов в изпълнение на Drop Down Community. Според екипа именно в съчетанието на картина и звук проектът успява да въздейства на емоцията, а това е най-прекият път, по който да се повлияе и на мисленето.

„Мисля, че тази комбинация, която сме намерили сега между музика и видео, е наистина въздействаща. Музиката сама по себе си е доста абстрактно изкуство и трудно може да адресира такива конкретни проблеми и въпроси, каквито повдигаме тук. И мисля, че точно в тази аудио-визуална комбинация можем да постигнем силния емоционален ефект“, споделя Иво Паунов.

Проектът обаче отива отвъд езика на изкуството, за да предаде на публиката си значимостта на действията в защита на природата и посланието, че всеки може да допринесе към нейното опазване със съвсем малки промени в ежедневието. В социалните мрежи музикантите от Drop Down Community споделят как самите те рециклират и избират екологични начини на придвижване, за да насърчат слушателите си да направят същото. В съвместна инициатива с „Гората.бг“ оркестърът дори е засадил гора.

„Знаем какво се случва - колко пластмаса има в океана, колко мръсотия е в горите ни, колко фини прахови частици пропиват въздуха, особено в градове като нашия. Така се затваря целият кръговрат и става наистина много страшно“, казва Алекс Атанасов.

„Един такъв проект дава възможност на хора като нас в един момент да заявят позиция и то да я заявят с това, което най-добре умеят да правят. То е като при лавините. Трябва много хора да се ангажират с темата - тогава се срутва цялата лавина надолу и няма спиране. Това се опитваме да направим – да предизвикаме лавина, само че в положителния смисъл“, отбелязва Къркеланов.

Какво предстои оттук нататък? На 29 септември в столичния клуб ЕХЕ ще бъде представен завършеният проект „Петте елемента“. Музикантите от Drop Down Community ще свирят на живо, ще си поговорят с публиката и заедно ще се насладят на готовите видеоклипове. А след премиерата оркестърът планира да започне обиколка на училища и детски школи, за да представи проекта си пред учениците и да насочи вниманието им към опазването на природата.

„В презентациите ще говорим с децата и ще правим уъркшопи по темата. Искаме да влезем в дискусия с тях за това, което могат да променят в изборите си, в начина си на мислене и на отношение към ежедневието си, за да могат те самите да живеят в един по-хубав свят, когато пораснат“, разказва Атанасов.

По думите му това няма да бъде последният социално ангажиран проект на Drop Down Community. Музикантите вече имат идеи за следващи подобни проекти. Разбира се, все още всичко се пази в тайна.

„Всички от оркестъра са изключително щастливи, защото досега никой от нас не е имал възможността да участва в нещо толкова позитивно и смислено. Ние наистина усещаме, че правим нещо и че целта, която гоним, е смислена. Мисля, че това е една много хубава посока, в която можем да гледаме занапред“, казва Атанасов.

Засега обаче се съсредоточаваме върху „Петте елемента“ и очакваме с нетърпение представянето на завършения проект и посланието, което музиката в съчетание с видеоклиповете ще отправи към нас.

„Това са неудобни и смущаващи теми, но те не трябва да се избягват. Защото всички се чудят какво да правят и вместо да се задействат, си казват: "Дори да спра да употребявам пластмаса, аз съм просто една капка в морето - корпорациите така или иначе няма да спрат." Тук хората не осъзнават колко не са прави. Всички ние имаме еднаква отговорност към планетата Земя и изобщо не сме толкова малки, колкото си мислим. Не сме сами в тази кауза и просто трябва да започнем да действаме. Цялата промяна започва от един човек“, споделя продуцентът.

А Васил Къркеланов добавя:

„Ако успеем да премахнем петия елемент, мисля, че ще се спасим.“

Земя, вода, въздух, огън и... пластмаса. Но и лъч надежда за изход от този кръговрат – музиката на Drop Down Community.

Проектът "Петте елемента" се реализира с подкрепата на Министерството на културата, Национален фонд "Култура", клуб ЕХЕ, Four For Music, "Гората.бг", "Грийнпийс" - България, "Да спасим пчелите" и "Истински мед". Можете да слушате готовото EP "Петте елемента" тук. Не пропускайте премиерата на проекта на 29 септември!

Ако искате да подкрепите проекта и оркестъра, можете да го направите от ТУК.

Снимки: Facebook

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара