Кои са "Седемте стъпки" на Минчо Тодоров?
Самостоятелната дебютна изложба на скулптора Минчо Тодоров "Седем стъпки" показва етапите на създаването на художествено произведение. Освен това тя е посветена на творчеството на Йордан Радичков, като самия Минчо е силно повлиян от писателя. В изложбата е включен документален филм, който обръща внимание на връзката на скулптора с четенето и книгите. Именно една от мисиите на Минчо Тодоров е да покаже колко важно и необходимо е да се чете днес и го постига чрез проекта си. Вижте какво сподели той за Успелите.
От какво се състои изложбата "Седем Стъпки"?
"Седем Стъпки" е дебютната ми самостоятелна изложба. Изложбата е посветена на 95-та годишнина от рождението на писателя Йордан Радичков и в нея може да се видят 28 авторски пластики, рисунки, макети и подготвителни скици. Всяко едно от произведенията е обвързано с определен откъс от произведение на Радичков. Разликата между повечето изложби и тази е, че "Седем Стъпки" не е илюстративна изложба. Чета Радичков от ранна детска възраст и много често през годините съм намирал връзка между това, което правя и определен момент от някоя негова книга. Хрумна ми: "Ето, това би стояло добре заедно!" и така се стигна до тази изложба. Целта на изложбата е да се обърне внимание на четенето и как то може да бъде стимулирано.
По какъв начин творчеството на Йордан Радичков повлиява работата ти, има ли някое конкретно негово произведение, което да те е вдъхновило по особен начин?
Естествено, че има някакво влияние, но то не е било директно и целяно.
Любимите ми произведения на Йордан Радичков са наистина много, сред тях са: "Заекът", "Свирепо Настроение", "Бомбето", "Неосветените дворове", "Малки жабешки истории", "Шарена черга", "Луда трева", "Как Така?", "Хора и свраки" и много други...
На какво обръща внимание документалният филм към изложбата?
Към изложбата ще има късометражен документален филм и художествен каталог. Филмът отразява моменти от направата на произведенията за изложбата. Така, когато отидеш да разгледаш произведенията в галерията, ще можеш да видиш целия път на създаване, показан във филма. Каталогът събира всички произведения, както и цитатите на писателя. Така нагледно човек ще може да види всяко една пластика или рисунка заедно с определения цитат.
В процеса по осъществяване на изложбата за първи път усетих дълбока положителна емоция от това да работя с наистина силен екип за проекта ми. Харесвам хората в екипа като професионалисти, ценя това, което правят и съм благодарен, че всеки един от тях се съгласи да участва. Режисьор на филма е Тодор Чапкънов, а оператор и монтажист е Адриана Чапкънова. Музиката във филма е на групата Odd Crew.
Дизайнът на каталога е на Капка Кънева, фотографиите са на Начо Каменов - Кубето, обработката на кадрите е на Николай Спиров, а преводът на текстовете е на Александър Маринов - Санчо. Отпечатването на албума се случи благодарение на Манол Пейков.
Защо е важно посетителите да видят всичките стъпки към създаването на художествено произведение?
Ще започна с това, че наскорошно проучване разкри, че огромна част от българите не проявяват интерес към галерии и музеи, изложбите са слабо посещаеми и често от едни и същи хора. Този фрапиращ факт само може да означава, че е нужно да възпитаваме публиката да посещава пространства за изкуство и да й доказваме непрестанно, че това не е губене на време, а напротив- това е истинско, смислено и пълноценно свободно време. Ето защо преподавам рисуване на деца с идеята, че за тях в бъдеще няма да е чуждо да посещават арт събития и един ден, на свой ред, да водят и техните деца в галерии и музеи. Те може и да не станат художници, но поне мирогледът им ще е отворен към необятния свят на културата и изкуството.
В почти всички изложби зрителите най-често виждат "крайния продукт" от творческия процес. Особено, когато говорим за съвременно изкуство, хората често реагират: "Това не го разбирам" или "Абстракцията няма никакъв смисъл". Но, ако артистът покаже първата си рисунка- скица, след това някой от макетите и накрая крайния резултат, всичко става много по-достъпно за зрителя.
Кои са останалите участници в изложбата?
Стремя се винаги, когато имам някаква изява да участват деца. Заради това на дебютната ми самостоятелна изложба реших да участва дъщеря ми Пролет. Тя обича да рисува, а целта ми е да усети емоцията на целия процес на работа - от създаването до показването на произведението пред публика.
Изложбата "Седем стъпки" може да бъде разгледана в галерия Нюанс до 10-ти Ноември включително.
Заглавната снимка е на Ники Спиров
Останалите снимки са на Начо Каменов - Кубето и Минчо Тодоров