Колко опасна е пиротехниката за животните и как да предотвратим стреса им в Новогодишната нощ?
Фойерверките, пиратките и други пиротехнически изделия допринасят за празничното настроение в Новогодишната нощ, но малко от нас се замислят, че са вредни за здравето на хората и животните.
В началото на годината се създаде онлайн петиция за забрана за употребата на пиратки и заря за частни мероприятия и забавление.
"Около празниците случаите на пострадали от пиратките животни са над 20-40. Говорим за птици, таралежи, кучета, котки и др.‘‘, това обясни д-р Мила Бобадова , ветеринар и участник в петицията "За въвеждане на забрана за използване на пиротехнически средства на територията на гр. София‘‘ в предаването "Директно" по Bulgaria ON AIR.
Причина за това искане е липсата на контрол, опасността, която крият те за хората и животните. Последните години започнаха дискусии по темата за използването на пиротехниката. Някои български общини (София) планират да въведат забрана на пиратките и фойерверките без предварително разрешение. Причината е в шума, предизвикван от пиротехниката, който стресира животните. Във Видин от Радио Видин провеждат анкета за или против пиротехниката, според която повечето хора са против нейното използване.
За някои от нас страхът на животните от фойерверки е нещо нормално, но те имат много по-развити сетива от хората. Това, което за нас е поносим звук, за тях се оказва оглушителен взрив и ги дезориентира и плаши, особено като не разбират произхода на звука. Излагането на животно на фойерверки може да причини заболявания като тахикардия, загуба на контрол на сфинктера, недостиг на въздух, много домашни любимци се губят именно по празниците, завладяни от стрес и загуба на ориентация, не намират пътя до дома, а така има опасност да претърпят инциденти.
Възможна е появата на частична или пълна загуба на слух и зрение при животните и птиците, както и поведенчески и психични проблеми, сериозни физически наранявания, особено при бездомните или дивите животни, нетретирани раните водят до агония и дори смърт.
Повечето стопани осъзнават, че има проблем, но се справят с него временно, а подобни мерки не помагат на животните. Страхът от силни звуци може да достигне до такава степен, че животното да изпитва страх от абсолютно всички звуци. Основната информация за този проблем е съсредоточена върху кучетата. Котки, зайци, морски свинчета и други животни често се пренебрегват, но те са еднакво засегнати. Разликата е, че промяната в поведението на по-малките животни не засяга толкова пряко собствениците, което води и до неглижирането на проблема. Някои изследователи докладват, че 49% от собствениците на кучета и 45% от собствениците на котки се оплакват, че домашните им любимци имат негативни реакции към шумове, съобщават от Наука и критично мислене.
Признаци за страх и мерките, които трябва да предприемем
Най-честата активна реакция се изразява в силно треперене при високи шумове. Други признаци за страх при кучета и котки включват избягване на хора или криене, клюмване на ушите, защитна поза на тялото, проява на пасивна агресивност, замръзване на място, ускорен пулс, разширени зеници, отказ да се приема вода или храна.
Мерките, които мога да се предприемат, се разделят на краткосрочни и дългосрочни. Ако знаете, че ще има силни шумове или фойерверки, задължително приберете животните вътре в къщата или апартамента. Естествено трябва да предоставите на животното храна, вода и тоалетна. Ако имате селскостопански животни в клетки, покрийте клетките с одеяла или плътен материал, за да не се виждат експлозии. Трябва да предоставите на всички животни възможността да се скрият някъде. Изградете някакво импровизирано скривалище, където не могат да се наранят ако изпаднат в паника. Съветва се, ако животното изпадне в паника, вие да го оставите да преживее това само, без контакт от вас, за да не влошите ситуацията. Оставете животното, то ще излезе от скривалището си, когато се успокои. В краен случай можете да се обърнете към личния си ветеринарен лекар, който да ви даде успокоителни.
Редица протоколи, които са с превантивен маниер и се прилагат от ветеринарите могат да помогнат за постигане на дълготрайни резултати. Те посочват, че ако започнете да излагате животинките докато са малки на звуци от заря и взривове, но с постепенно увеличаваща се сила и интензитет, ще можете да развиете устойчивост в животното, което в зряла възраст вероятно няма да прояви реакция към силни звуци. Много е важно, когато адаптирате животните си, те да не проявяват страх.
6 причини да посрещнем Нова година без пиротехника
Четири лапи България организира новогодишна кампания: „Красивото за нас е ужасяващо за тях“ и посочва 6 причини да посрещнем Нова година без пиротехника:
- Животните имат много по-изострени сетива от хората. Силният шум от гърмежите, ярките светлини и острата миризма от използваната пиротехника се усещат много по-силно от повечето животни, отколкото от хората. Резултатът е стрес, паника и объркване.
- За разлика от нас, животните не могат нито да предусетят наближаващата пукотевица, нито да намерят обяснение за случващото се. За да добие човек представа за това, което те усещат докато ние празнуваме, най-добре би било да си представи как сънят му е прекъснат от апокалиптичната комбинация от взрив, подобен на този на пристанището в Бейрут, придружен от мощно земетресение и изригване на вулкан. Не е никак приятно да не знаеш какво точно се случва, откъде идва опасността и къде да се скриеш в такава ситуация.
- Опасността животни да пострадат от пиратки или фойерверки е съвсем реална. За дивите или бездомни животни, за които няма кой да се погрижи, това често означава бавна и мъчителна смърт от получените наранявания.
- Животните, особено птиците, са с много по-деликатна психика от нас, хората. Силният стрес от гърмежи и ярки светлини може да убие много от тях на място.
- Паниката, дезориентацията и инстинктивното желание да намерят бързо познато убежище карат много животни да губят представа за останалите опасности, които иначе ежедневно преодоляват. Птици се удрят фатално в жилищни сгради, а кучета, котки и диви животни излизат на натоварени пътища, падат в дълбоки ями или се качват се на места, от които не могат да слязат и така изпадат в още по-голяма паника, която често завършва с фатален скок.
- Стресът и загубата на ориентация са причина много домашни любимци да се губят. За немалко от тях, които не са свикнали да оцеляват на улицата, това може да бъде фатално, тъй като не са научени да се пазят от автомобили, други животни или злонамерени хора.
Целта на кампанията е да разкрие проблема с пиротехниката, който се изостря всяка година покрай празниците. За да предпазим домашните си любимци, както и бездомните животни, ЧЕТИРИ ЛАПИ призовава всеки от нас да замени зарята или пиратките с по-смислено посрещане на празниците като дари парите, предназначени за пиротехника.
Всеки може да подкрепи кампанията на фондацията, като се включи в разговора, започнат с помощта на популярни личности с отношение към животните в Instagram като използва хаштага #SoundOff и специално създадения гиф със същото име в социалните мрежи. Всички, които се разпознават в каузата на ЧЕТИРИ ЛАПИ могат също и да добавят специално разработената рамка към профилната си снимка във Facebook.
За да подкрепите кампанията в социалните мрежи и да покажете Вашата ангажираност, използвайте хаштага #soundoff и giphy.com/fourpawsbulgaria.
Нека се погрижим за сигурността на всички животинки от заобикалящия ни свят!
Снимки: Четири лапи България и Наука и критично мислене
Прасчо
2025-01-02 19:23:37 ReplyА нещо за закланите прасета по коледа? Те не треперят ли?