Коя е българката, направила подводна снимка на рекордна дълбочина?
Българка е носителка на над 50 световни награди за подводна фотография. Пламена Милева е един от най-добрите подводни фотографи у нас. Обиколила е света, превърнала е подводната фотография от хоби в професия и така неин фотос държи рекорда на дълбочина – 32 метра и 70 сантиметра.
Тя е родена във Варна. През 2001 година завършва факултета по Изкуства към Великотърновския университет „ Св. Св. Кирил Методий“. Дебютът в подводната фотография Пламена Милева поставя през 2010 година, когато най-трепетните си чувства като майка запечатва в подводна басейнова фотосесия с тримесечния си син. Именно този тип фотография се оказва най-голямото предизвикателство, което впоследствие ѝ носи над 50 приза в световни конкурси.
„За мен фотографията е специална. Чрез нея аз изследвам красотата във всичките ѝ измерения. Тя ми дава изразните средствата, за да предам емоциите и копнежите ми към съвършеното човешко творение.“, споделя пред БНР.
2013 година тя печели първо място в престижния конкурс за подводна фотография Ocean Art, със снимка на модел, заснета в Черно море. За да продължи да се развива и снима в дълбоки води по света, Пламена става сертифициран водолаз по системата Padi. Същата година участва в Световен конкурс по подводна фотография, който се осъществява в реално време в Ейлат, Израел и печели трето място в категорията с модел със сет от 5 снимки, както и специалната награда на кмета на града за нейната снимка с „Космическа медуза“.
За тази композицията тя се готви месеци наред преди състезанието. Подготвя стайлинг с вградено лед осветление, което да имитира биолуминесценцията на медузите нощем. В конкурса, Пламена осъществява и своите първи дълбочинни фотосесии с модел на около 18 метра, а мястото е потъналият кораб Satil Wreck.
2015 година Пламена Милева заминава за Тенерифе, Канарски острови. В продължение на няколко месеца тя осъществява серия от подводни фотосесии с най-успешния си модел Jessica Aristi. Сред тях са снимки с костенурки, скатове, в подводни пещери и на потънали кораби.
„Най-голямото предизвикателство се оказа сесията с модел в сватбени одежди, коленичил в молитвена поза пред статуята на Virgendel Carmen, потопена на 32,70 метра дълбочина на остров Тенерифе. Сбъднах една от поредните свои подводни мечти без да предполагам, че тази сесия ще се окаже за момента и най-дълбоката направена такава в света", разказва Пламена.
Мечтата ѝ е да снима отблизо сини китове.
"Такива фотосесии са много сложни за изпълнение. Всичко е въпрос на екипна работа. Аз съм с кислородна бутилка на гърба, а към модела задължително се "прикрепя" така наречения осигуряващ водолаз, който носи една допълнителна водолазна бутилка. Имаме предварително измислени сигнали, с които моделът ни съобщава кога е свършил въздухът и тогава водолазът подава регулатор.",обяснява за БНР Пламена Милева.
Само за 2020 година, Пламена обогатява колекцията си с още 3 престижни световни отличия: Първо място в състезанието по подводна фотография - Ocean Geographic с фотография на много рядко създание наречено Pyrosoma Atlanticum, заснето във водите на остров Тенерифе. Следва първо място за фотография с модел в състезанието Underwater Photo Marathon. А в Donostia-SanSebastián в Испания за сет от снимки тя печели призът за най-добра жена подводен фотограф.
Снимки: БНР
Клипове: YouTube