Коя е първата страна в света казала „НЕ“ на обезлесяването?
Норвегия има за цел да се наложат сериозни регулации на обществените поръчки, за да може по никакъв начин да не допринасят за обезлесяването на горите. Освен това финансира проекти за запазване на горите по целия свят и подкрепя програмите за човешки права на горските общности (т.нар. туземци) чрез нейния правителствен фонд.
Нилс Ранъм, началник на отделите „Кампании“ и „Политика“ в „Норвежка Фондация за Горите“, споделя:
Това е важна победа в борбата със запазването на горите. За последните няколко години, редица компании се наеха със задължението да спрат придобивката на материали за създаването на стоки, които участват в унищожението на горите. Досега никое друго правителство не е предприело подобен вид действие. И така, много е вероятно сега правителството на Норвегия да има същите изисквания, когато става дума за обществени поръчки.
Фондацията прави кампании с години, за да осигури възможността за подобно решение в парламента. Също така Комитетът от членовете на парламента подаде искане към правителството да запази биоразличието чрез финансиране от правителствения фонд. Още през 2014 година, Норвегия подписа декларация заедно с Великобритания и Германия на ООН конференция за климата в Ню Йорк, обявявайки, че ще поощряват веригите магазини, които доставят продукти, незасягащи горите при създаването им, включвайки и устойчив начин за добиване на палмово масло, соя и дървен материал при обществените поръчки.
В седем страни с висока степен на обезлесяване, производството на гореизброените е причина за 40% от унищожението на тропическите гори и 44% от въглеродните емисии между 2000 и 2011 според “Climate Action”.