Успелите

Край Царево откриха котва използвана през 18-и век

Водолази откриха край Царево корабна котва, от типа "Паркър", използвана през периода XVIII-XIX век. Находката е с дължина почти 5 метра и разстояние между върховете 3 метра. Предполага се, че теглото на котвата е между 3-4 тона и се смята, че е използвана за военен или търговски кораб с дължина около 60 метра.

Емил Бачев е първият водолаз открил находката през зимата, на дълбочина 9-10 метра. През живота си той е виждал множество подводни котви, но никога с такива внушителни размери.

Ръководният екип на Община Царево реши котвата да остане под вода и да бъде подводна атракция за любителите на гмурканията. 

Въпреки, че е датирана от преди век, котвата е в много добро състояние. Това я превръща във важен артефакт за морската археология в района. Община Царево има богата морска история. В Ахтопол, близо до пристанището на града, се намира Музеят "История на котвата".

Посетителите на музея могат да разгледат множество находки (като котви, камбани, оръдия, монети, керамика и други) извадени на повърхността от османски, византийски, гръцки, френски, руски плавателни съдове.

Могат да бъдат разгледани и европейски карти на Черно море и Странджа- от римско време до днес.

Откритата наскоро котва ще ни помогне да разширим познанията си за корабоплаването по нашето Черноморие.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара