Успелите

Кремена Митева: Един млад човек трябва да има фокус и ясна представа какво иска да постигне

Днес ще ви срещнем с една много интересна личност - Кремена Митева. След гимназията записва да учи специалност ССС в УАСГ. Последната година от следването си изкарва по Еразъм в École des Ponts в Париж и там прави дипломен стаж във фирма Vinci Construction France . След това се връща в София, за да завърши образованието си. Междувременно започва да работи с бившите си колеги от Париж като изчертава за тях кофражни и армировъчни планове на различни съоръжения.

През 2011 създава фирмата, която сега носи името КРЕЙО и наброява 9 строителни инженери. Работата им се състои в това да изчертават кофражни и армировъчни планове на различни съоръжения, да изготвят КМД чертежи за метални конструкции, а от скоро изработват и чертежи по технология на строителството най-вече за тунели на метро и нови метро станции.

Как реши да се насочиш към сферата на строителството и архитектурата на първо време?  

Като цяло е малко странно за повечето ми познати, че реших да уча за строителен инженер, тъй като бях в езикова гимназия. Но се запалих по инженерството покрай мъжа на сестра ми, който учеше ССС (Строителство на сгради и съоръжения) докато аз бях в гимназията. Започнах да се заглеждам в проектите му, да му задавам въпроси и ми стана много интересно като материя.

Реших, че искам да знам как хората са направили така ,че сградите, мостовете и другите съоръжения стоят здрави и устояват на всякакви природни катаклизми, защо не падат, кое ги крепи, какво има под фасадата. По-просто казано реших да уча за строителен инженер от чисто любопитсво. В крайна сметка ми хареса и все още намирам много нови неща, които мога да науча за строителството и строителните конструкции.

Следвала си в Париж и несъмнено си имала възможност да се реализираш там. Защо избра да се прибереш в България?

Да, бях 1 година в Париж като 6 месеца бях в университет (Ecole des Ponts), а другите 6 месеца бях на стаж във Vinci Construction France, за да напиша дипломната си работа. От Vinci ми предложиха да се върна да работя при тях след като се дипломирам в София. Реших да остана в България по лични причини като тогава искрено вярвах, че и тук мога да бъда щастлива и да успявам. И не съм се излъгала в преценката си. Като се върна назад, пак бих постъпила по същия начин.

През твоята призма какви са недостатъците и предимствата на това да правиш бизнес в България?

За момента нямам много ясна представа какво е да правиш бизнес в България, защото клиентите ни са чуждестранни. Като цяло едно от големите предимства да това да имаш бизнес в България е, че данъците са много по-ниски отколкото в чужбина. Тепърва се опитвам да стъпим и на българският пазар, за да диверсифицираме дейността на фирмата ни.

Един от проблемите, с които се сблъсквам е, че за да работиш по някой по-значим проект трябва да познаваш правилните хора, а аз все още нямам изградена мрежа от контакти, защото фирмата ни е млада и непозната на българския пазар. Друго, което ме притеснява е, че има доста колеги, които подбиват цените, за да могат да вземат повече работа. Клиентите и инвеститорите вече са свикнали на това и не се замислят колко качествена услуга получават, а по-скоро се интересуват само от това колко плащат.

Тези две практики според мен вредят на цялата гилдия на инженерите, защото реално не можеш да се конкурираш с хора, които са от 20 години на пазара или с хора, които работят на 3 пъти по-ниски цени от теб. Истината е, че всичко става на базата на препоръки. Затова ние се стремим да бъдем възможно най-добри в това, което правим, за да могат доволните ни клиенти да ни препоръчват и тяхната положителна оценка да е мерило за нашата работа.

Какви са твоите съвети към младите хора, които тепърва стартират своя кариерен път в сферата, в която ти имаш опит?

В университета ни учат, че ние излизаме конструктори и това, което ще правим в работата си е само и единствено да извършваме изчисления на строителни конструкции. А това далеч не е така. Можеш да се занимаваш с много различни неща, свързани със строителството, кое от кое по-интересни и предизвикателни.

Съветвам младите хора, които завършват в момента някоя от инженерните специалности в УАСГ да си начертая план за развитие за минимум 5 години напред. Да набележат целите, които искат да постигнат и да ги следват. Бих ги посъветвала да пробват няколко различни професии, свързани със строителното инженерство преди да изберат точно сферата, в която искат да се развиват. Например могат да работят на обект или в офис, в общината или в частна фирма.

Но каквото и поле за изява да изберат е важно да прекарат на дадена длъжност поне 2 години, за да вникнат наистина в материята. Казвам този срок, тъй като ръководя фирмата ни вече 5 години и съм видяла, че за 1 година човек, който тепърва започва своето кариерно развитие и няма никакъв опит в сферата на строителното инженерство, научава в основни линии нашия занаят. Но едва при втората си година на работа той всъщност развива своя потенциал и вниква в същността на упражняваната от нас професия.

Колкото и да е трудно за един млад човек, той трябва да има фокус и ясна представя какво иска да постигне. И тук ще използвам един мой много любим цитат от Луис Карол: If you don't know where you are going, any road will get you there.

Твоята рецепта за успех е?

Нямам рецепта за успех. Ако ме питате аз как съм успяла да създам компания от десетина човека, може би отговорите са два: много работа и късмет.

Много работа, защото в началото наистина работехме много – почти денонощно. Имахме високи цели и трябваше да ги постигнем. А късмет, защото намерих правилните хора, с които да постигна тези високи цели, които си поставих в началото. За щастие тези хора продължават да са част от екипа. Сега заедно с тях си поставяме нови цели, които една по една постигаме и продължаваме към следващата.

Както казах и преди – човек трябва да има фокус! Дори  понякога да се отклони от правия път, много бързо трябва да се върне пак на него и да върви в правилната посоката, а тя е винаги напред и нагоре!

Наскоро попаднахме на определението, че България е като прекрасна стара сграда, която лека-полека се руши и запада. Какво смяташ, че можем да направим като успешни мерки за реновиране?

Промяната започва от нас. Малко клиширано, но дори и с едно обикновено действие като това да си изхвърляш боклука разделно, допринасяме за това живота ни да става по-добър. Трябва много работа, за да стане държавата ни спокойно, приветливо и сигурно място за живеене. И е по-добре всеки човек да действа в тази насока, вместо да се оплакваме как нещата не вървят.

Сподели ни нещо, което пропуснахме да те питаме.

Ами понеже ми е прясно, а вие няма как да го знаете, пропуснахте да ме питате как се гледат две деца и междувременно се ръководи фирма (усмихва се).

Имам син на 5 години и бебе на 9 месеца. Не съм карала майчинство нито с големия ми син, нито с бебето. Прекарах 6 месеца вкъщи, работейки и гледайки бебе, след което се върнах в офиса, защото исках да развивам и фирмата ни.

И така вече 5 години балансирам между ролята на собственик на бизнес, майка и съпруга. Смело мога да кажа, че ми се получава доста добре, но не и без подкрепата на съпруга ми, с когото всъщност работим заедно. С него си помагаме много като си разпределяме както домашните, така и служебните задължения. Подкрепяме се и се допълваме взаимно.

Успях да създам едно прекрасно семейство и заедно с това да развия фирмата ни. Не беше лесно, но в крайна сметка успях да създам баланс между двете без да ми се налага да избирам между дом и кариера.

С това искам да кажа да всички млади майка или на тези, на които тепърва им предстои да станат такива, че не е необходимо да изоставят мечтите си, за да се посветят на децата и семейството си. Напротив! Бъдете смели, преследвайте мечтите си и бъдете щастливи!


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара