Успелите

Кристина Костова: Доброто е като водата - винаги ще си пробие път!

Кристина Костова работи като графичен дизайнер на свободна практика. Завършва бакалавърска степен в катедра „Плакат и визуална комуникация“, след това магистърска степен по програма „Шрифт“ към катедра „Книга и печатна графика“. Кристина разработва специален шрифт за хора с дислексия като дипломна работа, който в момента продължава да доразвива и разпространява напълно безплатно. За трудностите при четене и как Adys помага, разказваме сега.

Как се роди идеята да създадеш шрифт за хората с дислексия?

Няма случайни неща, но бих го определила като случайно. Аз съм дислексик, но в доста слаба степен. В гимназията майка ми беше намерила информация за дислексия, което даде някакво по-смислено обяснение за бавното ми четене, объркването, грешките, драскането и т.н. Но не обърнах голямо внимание. Достатъчно ми беше, че състоянието има наименование.

След завършването на бакалавърската ми степен знаех, че искам да продължа да се развивам в сферата на шрифтовия дизайн, но не бях ориентирана къде и как. При една среща с дама от Сингапур, тя ме попита „Като ги правите тези шрифтове, съобразявате ли ги с хората с дислексия?“ И така започна моето търсене. Нямах търпение да се прибера вкъщи да разбера какво всъщност е дислексия, има ли създадени шрифтове и т.н. За около месец и половина имах вече стабилно проучване, готова идея какво да разработвам и така поставих началото на шрифта.  

Как всъщност Adys помага на хората, които имат затруднения при четене?

В конструирането на Adys има няколко промени в сравнение със стандартните шрифтове. За изграждането на визуално близките знаци съм използвала различни градивни елементи. Това аз за себе си наричам „немодулното изграждане на знаците в четими шрифтове”. Допълнително е подчертано по-характерното за някои от знаците. Засилени са горните и долните дължини. Окото на буквите е по-отворено. Има леки „деформации“ на знаците, които имат задачата да водят окото на четящия. Това са фини намеси, които намаляват замяната на знаци, объркването, трудното проследяване на реда, които по принцип не правят впечатление на обикновения читател.

В процеса на работа си се сблъсквала и с трудности. Как ги преодоляваше?

Да, сблъсквах се с трудности, свързани най-вече с технологичната страна на конструирането. Спомням си, когато бях подготвила първия вариант за провеждане на текстовете. Бях приложила стандартен модел за разстояния между буквите в думата и между думите. Изпратих тестове на близо пет-шест души и всички ми връщаха отрицателен отговор - абзацът с Adys посочваха като най-труден за четене. Тогава си помислих: „Къде съм тръгнала? Това е доста трудна задача. Ще намеря опитен типограф, когото да убедя да завърши проекта.”

Две седмици не отварях програмата, докато накрая не реших просто да пробвам още нещо. Настроих разстоянията повече по усет, отколкото по принцип и след това получих първите позитивни отговори. Това ме мотивира да продължа. Не се притеснявах, че може да остана студент без защитена магистратура. Вторият път се бях отказала за близо месец. Завърнах се от инат, че като съм решила, трябва да стане.  

Избираш да сбъдваш мечтите си у нас, а не в чужбина. Защо?

Основно защото се занимавам с кирилица, и то българска. И защото някой трябва да остане тук. България не е лоша страна. Променяме света около нас с пример, а не с мърморене. Обичам да пътешествам, интересни са ми чуждите култури и обичаи, но винаги се връщам тук.

В момента популяризираш шрифта напълно безплатно на всеки, който го поиска. Защо? 

Да, Adys е достъпен безплатно вече в две начертания - Regular и Bold. Защото нито един дислексик не се ражда малко по-богат, за да може да покрие допълнителните си нужди. Целта ми е тази информация да стигне до възможно най-много хора, сред които и учители. Защо не, всички контролни и тестове да са съобразени с нуждите на дислексиците? И за да се получи това, то най-добре шрифтът да е достъпен без ограничения. За мен доброто е като водата - винаги ще си пробие път.

На страницата на шрифта може да се намерят още полезни съвети за употреба на шрифта и подготвяне на материали, също и съвети да добавяне в електронни книги или пък програма за аудио възпроизвеждане на текстове.

Какво ти предстои след това?

В личен план здраве, радости и някое пътешествие, надявам се! В професионален план започнах проучвания за докторската си теза и ще продължавам търсения в дебрите на шрифтовете.

Коя мисъл те води в живота?

Съвършенството е въпрос на баланс.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Андреа Йовева

Здравейте! Аз съм Андреа и съм на 23 години. Имам завършено висше образование по Журналистика в Софийски университет. Обичам да пътувам и да се срещам с различни и вдъхновяващи хора, и затова избрах да стана част от екипа на Успелите.

Оставете коментар

0 коментара