Кристо и Жан-Клод и техните уникални произведения
На 19 октомври галерия Ави гр. Варна със съдействието на софийската галерия Арте, представи изложба на едни от най-известните проекти на Христо Явашев - Кристо и съпругата му Жан-Клод.
11-те произведения, сред които “Чадърите”, “Опакованият Райхстаг”, “Портите”, “Пон Ньоф” и др. представляваха постери, лично подписани от авторите.
Последната новина за Кристо, която споделихме с вас, бе неговият пореден грандиозен проект - Плаващите кейове, с които направи ходенето по вода възможно.
За тези от вас, които не знаят кой е той и с какво е известен - Кристо е 81-годишен неуморим скулптор и художник от български произход, един от най-известните живи художници в света, популярен с опаковането на гигантски прочути сгради.
След като завършва художествената гимназия в София, Кристо решава да емигрира, тъй като не може да понесе ограниченията, които системата на изкуството по онова време налага и през 1957 г. се установява в Прага и Виена, където следва, а през 1958 г. пристига в Париж, където се запознава с бъдещата си съпруга Жан-Клод.
Двамата влюбени, родени на една и съща дата - 13 юни, стават неразделни и започват да създават уникални художествени инсталации, опаковащи с плат различни предмети, сгради, острови, мостове и др. Всеки техен проект, изпипан до най-малкия детайл, създават в продължение на години и финансират изцяло със собствени средства. Доходите им са единствено от скиците и подготвителните чертежи, които се ценят и продават на много висока цена.
Самият Кристо твърди, че изкуството за него не е професия, а начин на живот. Затова той работи непрестанно без ваканция по 13 часа седем дни в седмицата, като винаги прави по 2 или 3 проекта едновременно.
Духът ми е млад, защото умея да се наслаждавам, да обичам. Не казвам, че съм пълен оптимист, но аз и Жан-Клод винаги сме се опитвали да бъдем положително настроени. Знам, че има трагедии, катастрофи, земетресения, но в крайна сметка това не бива да пречи да гледаме позитивно на живота.
Произведенията, които създава са временни, което цели да предизвика чувството да бъдат видени незабавно. И неслучайно неговото име присъства в много учебници и енциклопедии. Той и Жан-Клод стават част от рекордите на Гинес цели 4 пъти - за най-големите чадъри в света; най-дългата тичаща ограда; най-тежката опаковка на Райхстага; най-голямата скулптура без скеле с газометъра в Оберхаузен. Двамата получават награда "Кристо и Жан-Клод" в американския университет в Абу Даби за проект в областта на визуалните изкуства, придружена от 5000 долара. Кристо дава принос за land art-а и за environmental art или "природно изкуство", а на "бизнес модела" му е посветено специално проучване на университета "Харвард". Към момента той и Жан-Клод имат над 20 реализирани проекта и близо 40 нереализирани.
Произведението, с което Кристо и Жан-Клод стават известни е стената от варели за бензин, използвани като строителни блокове на Лазурния бряг във Франция. Тогава двамата затварят централната улица "Висконти", като целта им е да накарат хората от Запада да се почувстват като разделените граждани на Берлин.
Опакованият Райхстаг в Берлин - идеята да се забули тази сграда е свързана с бягството на Кристо от България и влиянието, което оказват източно-западните отношения по време на Студената война. Разрешение за опаковането му Кристо и Жан-Клод получават много трудно. След три пъти отказ от парламента най-после успяват да започнат проекта си, който им отнема 24 години.
Пон Ньоф - най-старият мост в Париж, дълъг 232 м е опакован на 22 септември 1985 г. Група от 300 професионални работници обвиват моста с 40,876 км.м копринени полиамидни тъкан в златист цвят. На този мост художниците-модернисти са излагали своите картини в протест на традиционните изложбени зали и най-вероятно това е причината именно него да избере Кристо.
Опакованите чадъри - предизвикват също много голям успех. Кристо и Жан-Клод инсталират 3 000 сини и жълти плажни чадъри едновременно в Калифорния и Япония.
"Портите" - наричани още “Оранжевият дракон” предизвикват истински фурор в Сентрал парк (Ню Йорк). Те са посетени от над 5 млн. души. За направата им са използвани 90 000 кв. м оранжеви винилови платна, опънати на 7500 арки, всяка от която висока 5 м. "Вратите" бяха издигнати по протежение на 37 км криволичещи алеи.
Въпреки смъртта на Жан-Клод през 2009 година, Кристо продължава да осъществява техните проекти и да говори за любимата си в сегашно време.
"Над реката" е проект, който се отлага повече от 20 години поради различни причини. Той предвижда части от 68-километров участък по течението над р. Арканзас да бъдат опънати с осем ленти от сребристо платно, дълги 10 км. Лентите ще бъдат закачени на височина от два до осем метра над водата на места, а платното ще променя своя цвят в зависимост от светлината. Към момента за проекта Кристо е вложил 10 милиона долара, но може да достигне и до 50 милиона.
Единственият проект на Кристо, който ще бъде постоянен е бъдещата инсталация "Мастаба" в Абу Даби, която ще представлява траурен монумент от варели петрол. Това ще бъде най-голямата скулптура в света.