Успелите

Кукери изгониха злите духове и на фестивала "Старчевата" в Разлог

Фестивалът "Старчевата" 2017 събра кукери от цялата страна. Събитието се проведе на 14 януари и имаше конкурсен характер. На маскарадните игри имаше и гости от чужбина. Карнавалните групи се представиха на Централния площад в Разлог, а тазгодишното издание бе седмо поред за "Старчевата".

Участниците през тази година бяха близо 2500, разпределени в 19 групи. Освен родните кукери, на фестивала имаше и такива от Македония. Първо място в надпреварата сред тях завоюва дефилиращите от село Калчево, община „Тунджа“, маскирани в традиционни костюми мъже. Групата от село Победа, пък взе второто място в състезанието сред предрешените състави.

Кукерската група "Арапи" спечели трето място на Международния кукерски карнавал „Старчевата" 2017 в Разлог. Те са от квартал "Макак" в Шумен и развиват дейност към местно читалище.

"Арапи" грабнаха престижната позиция в Разлог, където се представиха множество групи от цяла България. Според информацията на Фейсбук страницата на читалище НЧ "Просвета - 1926", кв. Макак, гр. Шумен съставът от един от някогашните български центрове на културата е с множество изяви у нас и се радва на международно признание за дейността си.

"На базата на съществуващия народен кукерски обичай  „арапи", принесен в квартала през 1927 г. от преселници от селата Горна и Долна Секирна, Радомирско, през 2002 г. към читалището се сформира кукерската група  „Арапи" с ръководител Милко Стоянов, която придоби широка популярност със своите изяви в цяла България. Печели награди в маскарадните фестивали в градовете - Перник, Стара Загора, Ямбол, Раковски, Разлог и др. Група  „Арапи " е редовен участник в Карнавала на плодородието в Шумен и в редица други културни прояви на Община Шумен.

През 2008 г. групата е категоризирана с Първа  „А" категория, а през 2011 г. с най-високата категория  „Представителна" от Българската секция - „Общество за фолклор" към Международната организация за народно изкуство със седалище във Виена-Австрия, това гласи част от визитката на читалище, в която е включена и част за  „Арапи".

По традиция разложкият фестивал започва с парад, а след това се вие хоро, пазено от кукери. От кварталите в града-домакин тръгват към площада групи от кукери, моми и ергени в народни носии, сурвакарски групи, мечкари с мечки, смешници и оркестър от зурни и тъпани.

Карнавалната проява в Разлог е естествено продължение на новогодишния фестивал в града. Участниците са оценявани от жури по четири основни критерия: представяне на моменти от кукерската традиция, поддържане и предаване на местна културна специфика, открояване на традиционното за съответния регион при маската и облеклото и артистичност на изпълнението.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара