Култура Аними: Да поправим света!
Култура Аними са един от участниците в инициативата "Сподели и помогни" на дружество „ДЕСПРЕД“ АД. Тяхната кампания носи името ТОМ и е съкращение на Тикун Олам Мейкърс – еврейска ценност, която означава „да поправим света“. За тазгодишното издание на техния проект и защо трябва да ги подкрепите в гласуването - в следващите редове.
Каква е същността на каузата, зад която стои Култура Аними?
„Култура Аними” работи в две основни програмни направления: „Култура и общество” и „Култура и изкуство”, като мисията ни е да решаваме социални проблеми. Последната инциатива на Култура Аними е проектът: TOM България, който събира на едно място хора със специални нужди и хора със “специални” възможности - дизайнери, програмисти, дърводелци и тези “сръчковци”, които могат да решат техните ежедневни предизвикателства (боравенето с пари при незрящите, независимото предвиждане при хората в колички и др.).
Кога усетихте нуждата от създаването на проекта?
Много отдвана искахме да направим нещо, което да изкара хората със специални нужди навън, да бъдат по-видими и да станат по-приобщени в обществото ни. Когато разбрахме за модела на ТОМ веднага решихме, че искаме да го направим, не за друго, има много начини да се помогне, но този е най-простият: събира на едно място хората, които имат нужда от помощ с тези, които искат и могат да помогнат. Всичко това е open source и помага не само на хората в България, но по целия свят.
Затова сме и особено горди, че първият ТОМ в Европа беше в България… Поне за нещо положително да сме номер едно (усмихва се).
Какво трябва да знае всеки за Нуждознайците?
Няма как да помагаш на някой, ако той не е част от този процес. Трябва да знаем, че те знаят по-добре и не трябва да ни е страх да общуваме с хората с различни възможности. Те са страхотни и имат брутално чувство за хумор. Това е причината при всеки ТОМ да организираме отворени събития и лекции на тема “Как да говорим с хората със специални нужди”.
Често се страхуваме да не обидим някого, да използваме изрази като “радвам се, че се видяхме” при общуване с незрящи и това ни кара да ги избягваме. Не харесваме много думата “трябва”, но наистина “трябва” да не се страхуваме толкова и да бъдем по-отворени.
Споделете ни за някой от реализиранието продукти, създадени благодарение на ТОМ?
Продукти са безкрайно много. Някои от любимите ни са: кайтсърф дъска за хора без крака, скейтборд устройство за дете, което не вижда. В България нашите герои създадоха два различни екзоскелета, устройство, което уведомява нечуващи родители кога детето им ги вика и глюкомери, които да помагат на незрящи да мерят кръвната си захар. Всичко това е open source, достъпно за хора по целия свят с подобни проблеми.
Какво прави щастливи хората със специални нужди?
Трудно е да говорим от тяхно име… Но опита ни показва, че няма разлика между това, което ги прави щастливи от всеки друг. Да се чувстват сигурни, спокойни, че местата и нещата, които им предлагате са ок за тях; желани и интересни (сред тях има психолози, режисьори и … всякакви). Те са преди всичко хора. А на нас винаги ни помага, когато имаме вафли, пица и палачинки, настоението винаги става по-добро.
Да помогнеш, означава да…
...си отворен и да слушаш внимателно.
Защо трябва да се включим в ТОМ 2018?
Защото не е нужно да имаш специални умения, за да помогнеш, и повярвай ни, че това преживяване ще те обогати толкова много и ще се изненадаш какво може да ти донесе комуникацията с всички, които са част от ТОМ и поправят света.