Късометражно кино, визуална магия и алтернативно изкуство в Бургас
Кой каза, че филмовото изкуство в България е в задънена улица? Изобщо не е така, а в случай като този киното не е просто кино – то е изкуство с послание и това го доказват създателите на късометражни филми от Mайсторски клас на проф. Георги Дюлгеров. Оригиналните хрумвания ще бъдат представени в драматичния театър „Адриана Будевска“ в град Бургас на 14 май.
Идеята е инициирана от режисьорите с цел популяризиране на българското кино, в частност късометражното, поради причината, че кинокултурата е централизирана изцяло в София, докато другите градове нямат възможност да се докоснат до "живата прожекция на изкуството". По този начин те целят да интегрират кинокултурата и в останалите градове на страната. Ако проектът се окаже успешен, организаторите обещават, че ще продължат инициативата и в други градове.
Заглавия като „За какво служи хлябът“, „Сутрешно кафе“, „Рандеву“, „Пеперуди“, „Зелената врата“ и „Как се запознах с Неджи и лудия бор“ ще бъдат представени на прожекцията на късометражни филми във вечерта на 14-ти май. Талантът на младите и не толкова млади режисьори е неслучайно насърчаван от проф. Георги Дюлгеров. Той е роден в Бургас. Учил е режисура във VGIK Film School в Москва. В своята филмография има над 30 филма, повечето от които са донесли редица световни награди за България. Преподавател е по кино режисура от над 20 години.
Със съдействието на Радио Мая, Канал 0 и „Нов български университет“, както и с подкрепата на драматичен театър „Адриана Будевска“ и Община Бургас гостите ще бъдат въвлечени в различни истории от различен спектър на живота – колкото докосващи, толкова и учудващо парадоксални в своята събитийност. Филмите са създадени в рамките на Майсторския клас на проф. Георги Дюлгеров през учебната 2014/2015г. в Нов Български Университет.
Интересен е начинът, по който ще се развие събитието – освен прожектирането на филмите, всеки ще има възможност да се срещне и запознае с авторите на продукциите, като по този начин ще се създаде жива комуникация между творците и зрителите. Ето и някои от филмите, които ще бъдат прожектирани и хората, стоящи зад тях:
1. "За какво служи хлябът" - реж. Ники Стоичков, 12 мин.
За работата си Ники споделя:
Искам да разкажа едни определени истории със смисъл и поука в тях. По този начин ще направя моя принос към развитието на България и българите.СИНОПСИС - Госпожица Марта (на средна възраст) държи малък магазин в с. Алдомировци покрай София в България. Доста жени на нейната възраст с далеч по-малко възможности се бяха омъжили вече. Ежедневието на г-ца Марта протича еднообразно с едни и същи клиенти, отдавна прескочили нейните години. В магазина започва да идва мъж видимо по-млад от останалите редовни клиенти. Новодошлият винаги купува стар хляб и всеки път старателно преброява стотинките си. Г-ца Марта започва да проява интерес към него и решава да го спечели, поставяйки мас в поредния стар хляб.
Дали любовта между тях ще пламне или стремежът на г-ца Марта да спечели сърцето му ще срине света й?
2. "Сутрешно кафе" - реж. Венцислав Занков, 7 мин.
За себе си Венцислав, типично като човек на изкуството, казва:Аз съм Венцислав Занков - художник. Бих искал да кажа – артист, но всички дори и хотели станаха арт, с което думата се изхаби, а арт-ът стана занимание за домакини и любители на „красивото”.СИНОПСИС - Il a mis le café
Dans la tasse
Il a mis le lait
Dans la tasse de café
Il a mis le sucre
Dans le café au lait
Avec la petite cuiller
Il a tourné
Il a bu le café au lait
Et il a reposé la tasse
Sans me parler
3. "Рандеву" - реж. Ваня Донева, 10 мин.
СИНОПСИС - На прага на XX век, бедната прислужница Елена желае да се омъжи, за да се отърве от слугуването, но взискателната й господарка непрекъснато я затрупва с работа, за да й попречи и да я задържи при себе си.
4. „Пеперудите" - реж. Стефани Райчева, 7 мин.
Стефани, на 23 години от град Бургас, разказва за страстта си към киното:Почти съм убедена, че се влюбих във киното, когато бях на около 5 години…. или може би 6? Със сигурност беше преди да навърша 7 или най-късно на 8 (смее се).СИНОПСИС - Кога порастват децата? Малко момче следва пеперуда в гората и се натъква на странна жена, която колекционира пеперуди.
5. "Как се запознах с Неджи и Лудия Бор" - реж. Георги Светломиров, 14 мин.
За избора на темата на филма Георги споделя:
Разказът ме привлече със силната си атмосфера.СИНОПСИС - На път към града младият пътешественик – Ники, среща двама, изхвърлени от обществото, скитници. Всеки от тях, със своята лична история, разкрива пред Ники един нов свят. Това е среща, след която той няма да бъде същият.
Ето и пълния списък на филмите:
"За какво служи хлябът" 12' - реж. Ники Стоичков "Сутрешно кафе" 7' - реж. Венцислав Занков "Рандеву" 10' - реж. Ваня Донева "Пеперудите" 7' - реж. Стефани Райчева "Зелената врата" 10' - реж. Вилиона Христова "Как се запознах с Неджи и Лудия Бор" 14' - реж. Георги Светломиров
Информация за събитието може да се открие и на фейсбук страницата тук.
ВИЖТЕ ОЩЕ: ИВАН ГЕОРГИЕВ СПЕЧЕЛИ КИНОНАГРАДА В ШВЕЙЦАРИЯ ЗА НАЙ-ДОБРА ПОДДЪРЖАЩА РОЛЯ