Успелите

Квартал „Капана” попадна в престижната класация „Културно наследство в действие”

Капана е първият квартал на творческите индустрии в България.

Пловдивският квартал Капана стана част от европейската листа с градове, разработили иновативни решения за опазване на културното наследство. Кварталът намери място в класацията след процедура, която започна през февруари, поради местните политики и дългосрочни планове за развитие на културното наследство, което представлява.

Капана - квартал на творческите индустрии е от значимите проекти, стартирал инициативата Европейска столица на културата, като и днес продължава да бележи развитие благодарение на различни предприемачески активности и социални партньорства. Екипът на #Пловдив2019 в началото на годината състави кандидатурата, с която Пловдив се яви на конкурса и сред сто кандидата, градът бе избран да представя България.

Селекцията „Културно наследство в действие” се осъществява с подкрепата на програма „Творческа Европа” с главното участие на организации като EUROCITIES, ERRIN, Europa Nostra и Съвета на архитектите на Европа. Те си сътрудничат, за да изберат градове и региони в Европа, които са изработили иновативни политики, проекти и събития, които към настоящия момент се прилагат успешно от местните власти. Квартал Капана, заедно с още 31 места от Стария континент, бе добавен и в каталог, който ще служи като пример за усъвършенстване на останалите градове с културно наследство, които са се устремили към обновяване на своите пространства. В каталога са прибавени добри примери от Австрия, Белгия, Чехия, Дания, Франция, Италия и др.

Kампанията получава огромна подкрепа от Комисаря по „Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж“ Мария Габриел, която споделя: "Културното наследство е мост, който свързва нашето минало, настоящето и бъдещето ни”, и допълва, че разработеният каталог е част от ключовите действия за подпомагане на градовете и регионите. Освен Пловдив в него са включени още три града европейски столици на културата – Глазгоу, Англия (1990),  Дъблин, Ирландия (1991), Валета, Малта (2018).

Селекционерите са включили практики, с които наблягат върху паметници, дигитални платформи, фестивали, музеи, крепости и др. Отбелязан е и опит в ревитализацията на езикови и жаргонни форми, какъвто е случаят със Словенския Горенски регион, също и съхраняването на обекти на ЮНЕСКО като укреплението „Антонинов вал“ в Глазгоу. Италианският град Реджо Емилия се откроява със своя интегриран подход за архитектурна реставрация на обителта Сан Пиетро и превръщането й в лаборатория за дигитални проучвания.

Кварталът е представен като успешна трансформация от исторически занаятчийски квартал в първия български район за творчески индустрии, като градска среда с особено внимание към откритите публични пространства и притегателен център за артисти. В новата история на Пловдив кварталът ангажира активно местната общественост и потенциал и често организира културни събития. Първата му трансформация е част от дейностите по кандидатурата на града за титлата Европейска столица на културата и превръщането на мястото в пешеходна зона. През годините, след като получи титлата, Капана се утвърди като предпочитан градски бранд, ядро на предприемачество и инвестиции и начин на живот за младите хора.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Михаил Георгиев

Уча журналистика 2-ри курс в Софийски университет. Вълнувам се от спорт и обожавам да чета книги.

Оставете коментар

0 коментара