Леденото мъжко хоро в Калофер влиза в списъка на ЮНЕСКО
Прочутото мъжко хоро на Богоявление в Калофер кандидатства за списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Кметът на града Румен Стоянов заяви, че ритуалът има голям шанс да получи статута на културно наследство, тъй като отговаря на всички изисквания, и през 2017 ще кандидатства за списъка на Световната организация за културно наследство.
"На Богоявление отново чакаме хиляди да се съберат край ледената река, а местни мъже, пременени в народни носии, да нагазят в нея и да извият няколко ката хоро.“, каза кметът на града на Ботев.
Също така припомни, че вековният обичай е емблема не само на Калофер, но и на цяла България. Затова г-н Стоянов призова външните посетители да не опорочават ритуала и да се присъединят в ледения танц едва след като местните са влезли във водата.
Кметът на живописното старопланинско градче е категоричен, че след влизането на ритуала в списъка на ЮНЕСКО няма да се правят никакви нововъведения, защото най-важно е да се запази автентичният му вид.
"На Богоявление в нашия град се стичат хора от цялата страна, включително и чужденци специално да се дивят на хорото, което наистина си е наше. Нека пазим традицията, каквато са ни завещали предците и да не я изопачаваме", настоява Стоянов.
Интересът към емблематичния за Калофер обичай е огромен. Резервации за къщи за гости и хотели обикновено се правят още през лятото. За поредна година всички места за нощта срещу 6-и януари са заети. Рекорден брой туристи е имало веднъж, когато Богоявление се паднало неделен ден – тогава в малкото градче с население около 2000 души имало 15 000 туристи.
С влизането на мъжкото хоро в списъка на ЮНЕСКО градът несъмнено ще се радва на още по-голям интерес не само от страна на български, но и особено от страна на чуждестранни туристи.