Успелите

Лекари изправят на крака деца с целебрална парализа

От Центъра за ранна интервенция и рехабилитация към Дома за медико-социални грижи за деца във Варна изправят на крака деца с церебрална парализа по метода на Войта на детския невролог проф. Вацлав Войта.

Още през 50-те години на миналия век, работейки с деца с церебрална парализа, Войта открива, че техните тела и крайници реагират при натиск на определени точки. След подобна активация, изпращаща импулс от тялото към мозъка, децата преодоляват дефицитите в моториката, наваксват изоставането в развитието си, физически и емоционално.

Кинезитерапевта Ася Христова заедно с колегите й са единствените в града, които работят по метода Войта и обучават родителите как да прилагат техниките у дома напълно безплатно. Тя обясни, че е много важно родителите да бъдат търпеливи и постоянни с децата си и да не се отказват или отчайват, тъй като детето усеща и най-малката тревожност у тях. Именно затова в центъра, работят в екип с психолози, тъй като психическото и физическото развитие вървят ръка за ръка. Продължителността на рехабилитацията е 10 дни в месеца, като се приемат деца както от Варна и региона, така и от цялата страна, а тези, които не са от Варна, се настаняват в Дома за медико-социални грижи безплатно, заедно с придружител.

Ася е пециализирала при проф. Иван Чавдаров, управител на Специализираната болница за рехабилитация на детска церебрална парализа „Света София“ и вече има 18 години стаж като кинезитерапевт.

Изправяли сме на крака деца с детска церебрална парализа, които впоследствие и проходиха. Едни от първите ми пациенти, с които работих, са две момичета. Когато започнах да им прилагам терапията, те бяха на по годинка и два-три месеца. Сега са 15-годишни госпожици.

Много от пациентите й са започнали да пълзят, стабилизирали са стойката и походката си, преодолели са състояния като хемипареза (пареза на едната половина на тялото) или са наваксали изоставане в развитието поради недоносеност. Един от тях е този на малката Мария, която е родена в 7-ия месец и е била настанена в Отделението за недоносени бебета в Дома за медико-социални грижи. На 4 месеца започва рехабилитация, тъй като има изоставане в двигателното развитие. Сега, когато Мария е на 10 месеца не се спира, изпреварила развитието за възрастта си – лази изключително бързо, изправя се сама, върви почти самостоятелно, с много малка помощ от мама. Друго от децата вече кара колело, върви самостоятелно и не спира да говори. Най-важното, което родителите трябва да знаят, е, че колкото по-рано започне рехабилитацията, толкова е по-голям е ефектът.

Войта терапията се прилага основно в кърмаческа възраст, когато все още диагнозата детска церебрална парализа не е поставена. Прилага се по 4 пъти на ден през 3 часа, или общо 90 минути дневно. Идеята е с течение на времето детето да натрупа информация и да започне автоматично да изпълнява движенията, например да се обръща от гръб на корем и обратно и да усвои четириопорния стоеж.

Кинезитерапевтът препоръчва още всички родители, които имат някакви притеснения, свързани с двигателни проблеми при децата им, да не отлагат, а да потърсят специалист незабавно. Консултациите и прегледите в центъра също за безплатни.

Благодарение и на добрите специалисти в Пловдив, 19-годишният Димитър Кондов, който е роден с детска церебрална парализа на четирите крайника вече може да се изправя сам, да се придвижва с помощта на проходилка, да ляга и да става без чужда помощ-

Майката на Митко - Стифка, благодари на д-р Янаки Янакиев, който е спасил детето й, както и на мениджъра на верига болници „Медлайн – Център Хоспитал” д-р Невен Енчев и на целия екип на здравното заведение.

Снимка: ДМСГ

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ели Ефтимова

Студент в Икономически университет-Варна спец. Индустриален бизнес. Интересувам се от спорт,здравословно хранене,пътувания и позитивна психология. Обичам да надграждам себе си и мога да се определя като амбициозен,забавен и добър човек,който обича да обогатява собствената си култура непрестанно.

Оставете коментар

0 коментара