Успелите

Лененото масло - за какво е полезно и защо?

Ако сте се насочили стремглаво по стръмната писта към крепко здраве, със сигурност ще ви е необходимо и гориво с „Омега-3“ октаново число. Омега-3 киселините, и в частност алфа-линоленовата киселина, се намират в достатъчно количество само в рибеното и лененото масло. Днес ще поговорим именно за лененото масло и неговите чудотворни благинки за организма.

Придобивайки все по-широка популярност благодарение на хилядите изследвания, посветени на въздействието му върху здравето ни, маслото от лен може гордо да се тупа в гърдите заради положителните ефекти при различни заболявания и състояния.

Лененото масло и ненаситените мастни киселини

Както вече споменахме, лененото масло буквално гъмжи от Омега-3 ненаситени мастни киселини, изключително необходими за правилните функции на абсолютно всички системи в човешкия организъм. Ако прибавим към това и факта, че в маслото се съдържат още Омега-6 и Омега-9, калий, магнезий, лецитин, цинк, фибри, протеини, както и витамини от групата В, ще разберем защо то е толкова могъщо.

Особени плюсове при сравнението му с рибеното масло са:

  • няма неприятния за много хора вкус на риба;
  • осигурява близо 50% повече Омега-3.

Тук, обаче, е хубаво да отворим една изключителна важна скоба.

Лененото масло съдържа мастната киселина Омега-3 под формата на алфа-линоленова киселина, но нашите тела не са особено ефективни при преобразуването ѝ. Затова се препоръчва приемът на ленено масло да става в комбинация с рибено масло, тъй като второто съдържа ейкозапатеонова (ЕРА) и докозахексаонова (DHA) киселини.

Ленено масло

Защо трябва да добавим ленено масло към хранителния си режим?

Лененото семе, от което се извлича маслото, се утвърждава като изключителна важна, функционална, хранителна съставка в последно време и това се дължи на редица фактори.

1. Добър източник на протеини

Съдържанието на протеини в лененото масло е между 20% и 30%, от които приблизително 80% са глобулини (linin и conlinin) и 20% е глутелин. Лененото семе има аминокиселинен профил, сравним с този на соята и не съдържа глутен, което го прави чудесно за консумация от хора, страдащи от непоносимост към глутен. Въпреки, че лененият протеин не се счита за пълен протеин, поради наличието на ограничаващата аминокиселина лизин, той е богат на различни други благинки, като глутамин, аргинин и ароматични аминокиселини.

2. Прекрасен източник на диетични фибри

Ленените влакна (или фибри) включват разтворими и неразтворими диетични фибри. Свойството на неразтворимите фибри от лененото масло да се свързват с вода е полезно за лечение на синдрома на раздразнените черва. Разтворимите фибри от лененото семе увеличават вискозитета на чревното съдържание и забавят стомашното изпразване и усвояването на хранителни вещества, тоест положително влияят на метаболизма.

Освен това фибрите от лененото масло играят съществена роля и при намаляване на нивата на глюкозата в кръвта.

3. Превъзходен източник на лигнани

Лигнаните се съдържат в почти всички видове растения. Те действат не само като антиоксиданти, борещи се със свободните радикали в организма, но и като фитоестрогени. Ленът съдържа около 800 пъти повече лигнани от всички други растителни храни.

4. Допринася за физическа и умствена издръжливост

Според древните методи на Аюрведа, лененото масло допринася за умствената и физическата издръжливост, борейки се усърдно с умората и контролирайки процесите на стареене.

5. Лекува екземи

Екземите са често срещани нарушения на кожата, причиняващи червена, суха и сърбяща кожа, която може да се раздуе или да се спука. Обикновено се дължат на алергични реакции към химикали, храни или други вещества, като например сапуни или парфюми.

Естествените мастни киселини спомагат за подобряване на еластичността и структурата на кожата, което прави лененото масло едно от най-добрите решения за подобряване на здравето на кожата и досадните кожни проблеми, като екземите.

Ленено масло

Как да си изберем ленено масло и как да го консумираме?

Препоръчва се закупуването на органично или студено пресовано ленено масло от утвърдени марки. Независимо каква марка изберете, имайте предвид, че маслото трябва да се съхранява в непрозрачна бутилка (най-често черна) и в хладилник, за да се намали окисляването и да се запази свежестта му.

Един от най-добрите начини за консумация на ленено масло е смесването му с извара или с кисело мляко. По този начин значително се емулгира маслото, спомагайки за по-лесното му усвояване от организма.

Автор: Светослав Димитров

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Здраве & Вино

Здраве & Вино е дигитална платформа, обединяваща под един покрив български производители на био и натурални продукти. Мотирани сме да създаваме стойностно съдържание за хората, вдъхновени от здравословен начин на живот.

Оставете коментар

0 коментара