Успелите

Летните сезонни цветя – ярък акцент в градината и на балкона

Характерното за летните сезонни цветя е, че те цъфтят непрекъснато и изобилно до попарването им от сланите през есента. Повечето от тях са едногодишни растения: тагетесите, петуниите, газанията, целозията, калдаръмчето, латинката, кученцата. Други видове са многогодишни в естественото си местообитание, но в нашата географска ширина измръзват през зимата или трябва да се приберат на топло например мушкатата и обичките. Болшинството летни сезонни растения се използват заради ярките им цветове. Но има и листно-декоративни видове, които се използуват заради колорита и текстурата на листната си маса. Такива са сенециото, със сребристо-сивите си листа и различнитe едноцветни и шарени вариетети  на копривката. А има също и катерливи сезонни цветя като декоративния грах, телефончето и декоративния боб, които могат да трансформират вертикалните повърхности в цветни килими.

Подреждане на летните сезонни цветя в градината

Сезонните цветя  изглеждат най-добре, когато са засадени в големи групи с геометрична или пейзажна форма, съответствуваща на дизайна на градината. Групите могат да бъдат едноцветни, от един вид сезонни или да се смесят два и повече вида. Сезонните цветя обикновено се засаждат като преден план пред ниски храсти или многогодишни цвята.

За балкони, малки пространства или като акценти на определени места в градината можем да засадим сезонните в съдове. Групите може да са „чисти”, само от сезонни да са съчетани с ниски компактни храсти или многогодишни цветя.  Растенията, засадени в съдове, винаги въздействат като акценти. Падащите сезонни са много подходящи за засаждане в сандъчета и висящи кошници.

Екстравагантно и особено ефектно е съчетанието между сезонни цветя и билки.

Както и комбинирането им със зеленчуци. За обществени зелени площи и по-сложни геометрични градини могат да се направят по-сложни цветни фигури като се съчетаят  сезонни цветя с различен цвят. Към композицията могат да се добавят и подрязани ниски вечнозелени храсти и почвопокривни растения.

Засаждане

За засаждането на летните сезонни цветя е най-добре да се закупи готов разсад. Преди да го засадим, почвата се обработва на 15-20 см дълбочина, като се разбият буците и се подравни мястото с гребло. Засаждането се прави с малка лопатка или садило. Дълбочината на дупките е такава, че коренчетата на растението да влязат удобно и без да се подгъват. След това почвата около растението се уплътнява добре, полива се обилно с лейка или с маркуч на слаба струя. Първото поливане се прави поотделно на всеки корен. Засаждането на растенията се прави в редове шахматно. Разстоянията между растенията са 10-, 12-15 см за по-ниските, а за по-високите 20-30 см. Някои сезонни цветя могат да се самопосеят (от предишната година). Най-известният такъв вид е невенът, който освен ефектно и непретенциозно растение има и лечебни и козметични качества.

Рутинни грижи

За да могат да цъфтят непрекъснато с многобройни и качествени цветове всички летни сезонни цветя, особено тези в съдове, се нуждаят от подхранване с комбинирани торове (азот-фосфор-калий) на всеки 2-4 седмици в зависимост от вида. Препоръчва се на всеки две-три седмици да се разрохква почвата около растенията на дълбочина  4-5 см. За добрия вид е задължително прецъфтелите цветове и съцветия да се премахват непрекъснато. Поливането се прави съобразно атмосферните температури, обикновено, 3-5 пъти седмично.

Най-използваните летни сезонни цветя

Тагетесите са много разннобразни на цвят и форма на цвета. Те варират от лимонено жълти, минават през наситено оранжево, махагоново-червено до оранжево-кафяво. Те са много издръжливи растения, които предпочитат ярко слънце, но толерират и частична сянка.

Разнообразието на петуниите също е е голямо: като цвят, форма на цвета, едноцветни или двуцветни. Има бордюрни петунии, подходящи за засаждане в градината, и падащи петунии, подходящи за сандъчета и висящи кошници. Могат да се използват като чисти групи или да се смесят два-три вида петунии. Петуниите обичат слънце. Ако лятото е дъждовно, не се развиват добре.

Някои от незимоустойчивите многогодишни цветя могат да се отглеждат като летни сезонни. Има различни видове мушката: зонални, миниатюрни, брашляновидни, с ароматни листа. Всички те цъфтят непрекъснато от ранно лято до късна есен. Те са подходящи за отглеждане навън в градината: в лехи и петна, в цветарници, във висящи кошници, в сандъчета и в съдове. Могат да се отглеждат и в зимна градина. Предпочитат отцедливи почви.

Други много ефектни  многогодишни цветя с атрактивни висящи двуцветни цветове, които се използват като сезонни, са обичките. Те цъфтят през цялото лято и през есента. Могат да се използват както в градината, така и в съдове. Падащите са много подходящи за сандъчета и кошници, а изправените могат да се оформят като щамови растения: от долната част на стъблото (на височина 30-40-50 см) да се махнат листата и разклоненията, а горната част на стъблото да се оформи като цветна топка. Добре е да не са на директно или постоянно слънце.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Вержиния Костова

Ландшафтен архитект. Живея заради красивото, което е в служба и подкрепа на живота. Вълнуват ме личностното развитие, дизайнът и изкуството във всичките му форми, откриването на нови места и преживявания, големият смисъл, удоволствието от живота, креативната женственост.

Оставете коментар

0 коментара