Лилава бактерия превръща отпадъци в чиста водородна енергия!
Ново изследване е първото, което показва, че лилавата фототрофична бактерия, която има способността да запазва енергия от светлина, може да възстанови 100% от въглерод от всякакъв вид органичен отпадък, като през същото време произвежда водороден газ.
Органичните отпадъци в канализацията и индустриалните отпадъчни води са богат източник на енергия, биопластмаси и дори протеин за животински фураж. Но липсва ефикасен метод за събирането им. Лилавата фототрофична бактерия е ефективно и евтино решение на проблема.
Най-големият проблем с отпадъчните води са въглеродните емисии. - казва съавторът на изследването Daniel Puyol от испанския King Juan Carlos Univesity.
Този процес може да осигури зелена енергия от отпадъчни води, без никакъв въглероден отпечатък. Лилавата фототрофична бактерия принадлежи към най-голямата и разнообразна група бактерии. Те използват инфрачервена светлина като източник на енергия за метаболизма им. Това им дава оцветяването - от червено до кафяво, както и лилавото. Предпочитаната им среда е вода, особено езера. Често се откриват и в отпадъчни води.
Бактерията може да използва органични молекули и азотен газ, вместо въглероден диоксид и вода, за да произвежда въглерод, електрони и азот за фотосинтеза. Това означава, че произвеждат водороден газ, протеини и тип полиестер като странични продукти на метаболизма си.
Задържането на излишния въглеродния диоксид, произвеждан от лилавата бактерия, спомага не само за намаляването на въглеродните емисии, но и за използването му като гориво.
Наскоро получихме финансиране, което ще ни помогне да задълбочим изследванията и да работим по това в следващите години. - казва Daniel Puyol.