„Лист по лист“ рециклира 37 тона хартия през 2020 и така спаси 650 дървета
2020 година стана символ на проблемите, хаоса, страха и несигурността. Въпреки това, както всяко едно нещо в живота, тя имаше и своите позитивни страни и успехи. Да, може би е било доста по-трудно да ги видим, но все пак – добрите новини продължаваха да се случват.
2020 се оказа успешна и за инициативата „Лист по лист“, чиято дейност е разделно събиране и рециклиране на хартия под шапката на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР). При обработването на резултатите за 2020-а стана ясно, че през изминалите 12 месеца варненската кампания, в която са участвали активно общо 117 души, е успяла да спаси 650 дървета от отсичане за нуждите на хартиената индустрия.
Как се случва това?
Кампанията „Лист по лист“ има 20-годишна история, като от началото на инициативата са спасени над 18 000 дръвчета. Целта обаче по думите на Илиян Илиев от ОЦОСУР е да се стигне до 20 000 дръвчета.
„След толкова години кампанията влезе в една рутина. Радваме се, когато има нови хора и нови участници, които се присъединяват. Опитваме се да обръщаме внимание на всички. Понякога и ние работим на границите на възможностите си“, разказва Илиев за БНР.
„Като цяло имаме около 300 участници, но през изминалата 2020-а 117 души се включиха активно в кампанията. За изминалите 12 месеца успяхме да съберем и предадем за рециклиране близо 37 тона. По нашите изчисления това означава, че сме успели да спасим от изсичане около 650 дървета за нуждите на хартиената индустрия“, допълва Илиев.
След обработката на данните става ясно, че през 2020 година са събрани с около 1000 килограма повече хартия в сравнение с 2019. Това означава по-добра ефективност и спасени 17 дървета в повече.
Кампанията „Лист по лист“ се реализира от 2000 г. насам. Мотото ѝ е
„Един тон рециклирана хартия спасява от изсичане 17 дървета“.
Всеки вторник и сряда доброволци на организацията вземат събраната от офиси, учреждения, учебни заведения и домове хартия след предварителна заявка от тяхна страна. Извозват я до пункт за рециклиране, където я предават срещу заплащане. След покриване на разходите по дейността остатъкът от средства се внася във фонд „Лист“. Набраните средства се изразходват за граждански и образователни кампании за опазване на околната среда.