Официално: Откриват логистичен хъб за 20 млн. евро в Бургас
Китай инвестира 20 млн. евро в логистичен хъб в град Бургас. Това става възможно след подписан в китайския град Ханджоу тристранен меморандум между Асоциацията за насърчаване на селскостопанското сътрудничество, "Пристанище Бургас" ЕАД и Индустриалния парк за електронна интернет търговия, съобщиха от Пристанището в Бургас.
Това се случи на 29 април с цел разкриването на т.нар. „Логистичен Център и 16+1 Павилион“. Търговският логистичен център ще бъде разположен на територията на "Пристанище Бургас".
Изпълнителният директор Диян Димов заявява, че първият хъб е в Хамбург, а вторият ще бъде в Бургас.
Създаването на този Център и Павилион ще спомогне за развитието на двустранните и многостранните търговски отношения между Китай и страните от ЦИЕ (Централна и Източна Европа), ще отговори на нарасналото търсене и ще улесни бързото изграждане на многостранна платформа и търговски механизъм между страните, разкриха на специална пресконференция в сградата на пристанището изпълнителният директор на порта Диян Димов, председателят на Съвета на директорите на „Пристанище Бургас" ЕАД Иван Капитанов, Васил Гелев, директор на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа и финансовият заместник-кмет на община Бургас Красимир Стойчев.
Китайска бизнес делегация на посещение в "Пристанище Бургас" ЕАД през месец март
Споразумението е валидно за срок от пет години. На първо време ще бъде изграден павилион от 200 кв. м. , като в него ще се излагат китайските стоки и стоки на страните от Централна и Източна Европа. Търговията ще е през Бургас. Проектът се създава чрез инвестиции и ще оперира от избрана от Китайската страна оператор, който има задължението да изгради необходимата инфраструктура за функционирането на логистичния хъб в срок от шест месеца от влизането в сила на споразуението.
Преките ползи са, че тук ще се обмитяват стоките, като митото ще остава в България, към това се добавя и факта, че ще се развие електронната търговия, сподели Васил Гелев.Проектът се създава чрез инвестиции и ще оперира от избрана от Китайската страна оператор, който има задължението да изгради необходимата инфраструктура за функционирането на логистичния хъб в срок от шест месеца от влизането в сила на споразуението.
Както знаем, търговията в Китай е изнесена на ниво държавна политика и достигането на това ниво и даването на политическата воля от страна на Китай в град Бургас да бъде Логистичният хъб за този голям дългосрочен проект, включващ много държави, е един изключителен повод за удовлетворение за свършената работа и втория павилион, който следва да бъде построен на територията на Бургаското пристанище. Надваме се в строящата се Магазия 1, която по съдържание и по характер, е първата Магазия, използвана за съхранение на стоки и движението на товари преди 115 години, наистина да бъде първият малък дом на този проект в България. Първият павилион на Китай е в Хамбург, вторият ще бъде в Бургас. В тази връзка, наистина успехът на екипа, който работи е ясен, дългосрочен и целенасочен. Идеята е от един по-малък павилион, проектът да се развие в една по-мащабна инвестиция от страна на китайския оператор. Впоследствие идеята за развитието на проекта е увеличаване на тази площ на китайския павилион на проекта. В експоцентъра ще бъде предвидено специално развитие в тази част с цел посрещане на бързото и експедитивно развитие на тази търговия, обобщава още Диян Димов.Предимствата за потребителите ще бъдат бързи доставки и следпродажбен сервиз: бързо получаване на поръчаните стоки, по-добро обслужване при необходимост от замяна/подмяна на продукт, навременно обработване на клиентски запитвания и др. За доставчиците, преимуществата ще се изразяват основно в удоволетвореността на клиентите и генериране на по-големи печалби: местни доставки с по-къс период за доставка, по-добро следпордажбено обслужване за по-голяма удовлетвореност на клиентите, както и увеличаване на портофолиото продукти за продажба.
ВИЖТЕ ОЩЕ: СВЕТОВНИ ИНВЕСТИТОРИ СТРОЯТ ЧЕТИРИ НОВИ ЗАВОДА У НАС