Любимите ми български традиции, които пазя в сърцето си
Бележка от редактора: Може би е нетрадиционно текст да започва с такава бележка. Още по-странното е, че нарушавам правилата точно сега. Но не мога да се сдържа. А вярвам, че Ралица ще ми прости своеволието. Ралица е един от най-пламенните автори. Тя е олицетворение на "всичко българско и родно", което "любя, тача и милея". Ралица е човекът, който може да запали плам в сърцето на всеки. Да направи от един угрижен обитетал на нашата родина горд българин. Прочети текста на Ралица - това е най-смисленото, най-българското нещо, което можеш да направиш днес. А аз отивам да се опитам да разточа една истинска баница!
Най-хубавото време от годината е! Аз съм при баба, а тя така въодушевено приготвя празнична трапеза и следва традициите, които знае от време оно. Как да не съм развълнувана? Съвсем искрено си признавам...любими са ми българските ни традиции, но не съм съвсем сигурна какво точно би следвало да изразя с плам в следващите редове и измежду тях, имайки предвид необятната им същност.
Не знам какво ти, приятелю, би искал да прочетеш под заглавието - може би характеристика на най-популярните български традиции и обичаи? Може би копнееш да ти припомня някой забравен обред, рецепта за традиционна погача или малко история? Приятелю, позволи ми да направя нещо повече…
Моминско венче от най-ярките пролетни цветя. Малки и големи чанове. Бяла ленена кърпа с фина празнична шевица по края. Трапеза отрупана с варива. Кравайчета по геги. Светлина в дома.
Вероятно се чудиш защо изброявам тези близки, но толкова чужди, неслучайно подбрани елементи. Това са някои от символите на българските традиции – характерни по своя сезон. Нека не са ти чужди! Изплети венче от пролетните китки за своите близки, за Цветница, за Лазаровден, за Гергьовден. Не знаеш как? Мама и баба знаят, попитай ги, научи се, наше българско е!
Малки и големи чанове, чувал ли си тяхната песен? Такава магия носи техният звън. На Кукеровден се гонят злите сили с тях. Отиди на екскурзия първо по родопско, после по света. Можеш да се удивиш, да се развълнуваш само от един звук.
Ах, а бялата ленена кърпа, разточи баница, раздърпай я за някой от наближаващите празници. По стар български обичай баницата е част от почти всеки празничен обред. Трудно е, има „чалъм“ както казва баба, но.. щом работата в офиса е постижение, защо да не усвоим тази важна наша традиция. Вкусът е неповторим, уникален, сякаш носи спомена от време оно. Всяка хапка е благ дар от съкровищницата на българските традиции и обичаи.
Българските традиционни ястия са съобразени изцяло с празничния календар. Варива се приготвят в определени дни – Димитровден, Андреевден и др., кокошка се вари на Заговезни, а риба печем на Никулден. Какво ни коства да спазваме тези интересни, приятни и празнични наши традиции? Аз се старая, а ти? Ако не знаеш - прочети, на един клик разстояние си от знанията.
Кравайчета за Рождество Христово! Забавно е приготвянето им, а още по вълнуваща е срещата с Коледарите. песни за момата, за благополучието в дома, за плодородието, шумни са Коледарите и заслужават да ги нагостим - за здраве, за берекет. Има ли значение на село ли живеем или в града? Вероятно мислиш,че има значение, но какво ни спира да излезем Коледари и из улиците на големия град? Аз с нетърпение очаквам Коледари в моя дом, надявам се че ще ме навестят и се вълнувам!
Как да не грее българското, сплотено домакинство сред това многообразие на традиции и обичаи?
В продължение на 1335 години, колкото са годините от създаването на българската държава, народът ни е съумявал да съхрани най-съкровените, сплотяващи и стоплящи обреди. Време ни е за възраждане! В най-голяма помощ могат да ни бъдат така любимите ни български традиции и обичаи. Спазвайки ги, предавайки знания за тях, имайки уважение към тях, ние сме силни да направим нещо велико, нещо много повече от това да седнем покрай трапезата.
Любими са традициите ни, във време на политическа криза, умишлено внесен негативизъм, безброй неразбории и нередности. Помнейки и спазвайки обичая в точния момент имаме силата да сплотяваме семейството си, да бъдем единни и уверени в силата на своя народ.Традициите ни са като грееща съкровищница, която озарява ежедневието ни . Те са като искрица, от която можем да поддържаме бурен огън, стоплящ и озаряващ верния ни път, пътят към нашия дом – България!
Да, знам че е безкрайно трудно да сме смели и родолюбиви, когато сме платили поредната огромна сметка за ток, ограбили са ни в таксито, а в полицията сме подписали просто една жалба.
Приятелю, във време оно жените са спазвали обредите в забраните и скръбта на петвековно робство. Страдали са, но са приготвяли боб и царевица за Андреевден, а риба за Никулден. Сбирали са се около трапезата и са изпълнявали традиционните за съответния празник обреди. Кичили са се с цветни венчета, дрънкали са с всичка сила чановете до портите и са дърпали, дърпали баници и погачи.
Ех, мога да се удивлявам от начина им на живот, който ние днес наричаме със специална дума – родолюбие. Нека и за нас спазването на традициите е начин на живот, а не израз на дълбок патриотизъм и пламенно родолюбие!
Приятелю, разпитвай, спомняй си традициите, приеми това като предизвикателство, като мисията на своя народ, бъди българин или гражданин на света, но никога, никога не забравяй пътя към своя дом – България!
Баба завива сърмички, а аз дълго време все не откривах точните думи по значението на българските традициите днес. Дано си се докоснал до вълнението ми по пробуждане и съхранение на това, което сме!
Топли, светли и по-български празници!